REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć sklep monopolowy

Jak założyć sklep monopolowy
Jak założyć sklep monopolowy

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł na otwarcie sklepu z alkoholem (monopolowego) trzeba dobrze przemyśleć, chociaż jeśli dobrze wszystko przygotujemy, a naszą ofertę wzbogacimy o towary takie jak np. napoje, możemy osiągnąć sukces.

Zacząć biznes należy od założenia działalności gospodarczej i od wynajęcia bądź kupienia lokalu (chyba że dysponujemy własnym). Otwierając sklep z alkoholem należy pamiętać o specyfice klientów jacy będą nas odwiedzać (to będzie też zależało od jakości i rodzajów sprzedawanego alkoholu) wszystkie kwestie należy wcześniej dokładnie przemyśleć.

REKLAMA

Wszystko zależy od tego, na sprzedaż jakiego alkoholu się nastawiamy. Jeśli mają być to trunki z wyższej półki, to najlepszym miejscem są centra handlowe oraz główne ulice miast, gdzie nietrudno o zamożnego klienta. Natomiast jeśli asortyment sklepu ma składać się w większości z tańszych marek alkoholu, to dobrym miejscem będą osiedla mieszkaniowe.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Należy pamiętać, że najpoważniejszą konkurencją dla sklepów monopolowych są supermarkety, które oferują coraz większy wybór trunków. Do tego ze względu na dużą skalę działalności są w stanie zaproponować atrakcyjniejsze ceny. Największą szansę w wygraniu rywalizacji z marketami mają sklepy monopolowe całodobowe. Wiąże się to z zatrudnieniem dodatkowego pracownika, ale warto. Obroty w działającym 24 godziny na dobę obiekcie potrafią bowiem zwiększyć się o 20 proc. Będą one wyższe również przed świętami oraz w dni wolne od pracy.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Dobrym pomysłem na uruchomienie sklepu z alkoholem jest połączenie sprzedaży ze sklepem internetowym. Niewątpliwie jest coraz większa liczba klientów korzystająca z tej formy robienia zakupów nawet jeśli dotyczy to sprzedaży alkoholu.

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu

Podstawowym elementem niezbędnym do otwarcia naszego sklepu będzie otrzymanie pozwolenia na prowadzenie sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, zwane „koncesją na alkohol”. Szczegółowe zasady udzielania koncesji, kto i kiedy może sprzedawać alkohol, reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.). Kwestię uzyskania pozwolenia na sprzedaż alkoholu regulują również przepisy gminne, które ustalają liczbę punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy, oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży. Tak więc myśląc o tym biznesie już na początku należy sprawdzić czy ta ilość pozwoli nam na wejście na rynek (czyli ile już takich sklepów jest w gminie).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Zgodnie ze wspomnianą ustawą sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są:
1) sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
2) wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200m2,
3) pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Ustawa w art. 111 określa wysokość opłat jakie pobierane są za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Opłatę wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:
1) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa;
2) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa);
3) 2.100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zezwolenie wydawane jest w gminie, w której przedsiębiorca starający się o nie prowadzi swoją działalność (ma sklep w którym sprzedaż ma się odbywać). Jeśli zdarzy się sytuacja, że przedsiębiorca otworzy więcej niż jeden lokal sklep ze sprzedażą alkoholu, zezwoleń musi być tyle ile lokali.

Jak otworzyć własny sklep internetowy – KROK PO KROKU

Aby uzyskać zezwolenie, przedsiębiorca musi najpierw złożyć wniosek na piśmie, określając w nim:
- rodzaj zezwolenia o jakie się ubiega,
- oznaczenie, pod którym prowadzi się działalność,
- siedzibę i adres,
- jeżeli ustanowiony jest pełnomocnik jego imię, nazwisko i adres zamieszkania,
- numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej,
- przedmiot działalności gospodarczej,
- adres punktu sprzedaży,
- adres punktu składowania napojów alkoholowych.
Nie ma określonego jednego wzoru składanego wniosku, może on być przygotowany na zwykłej kartce, musi tylko zawierać wszystkie wymagane elementy.

Przeczytaj też: Sklep spożywczy - pozwolenia

REKLAMA

Do składanego wniosku koniecznie należy dołączenie:
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców,
- dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym będzie sprzedawany alkohol,
- pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
- decyzję właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, która będzie potwierdzeniem spełnienia warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży.

Należy pamiętać że nie uzyskamy zgody na sprzedaż alkoholu jeżeli sklep będzie znajdował się m.in.:
1) w budynku, a także w samodzielnym ogródku letnim uruchamianym sezonowo, bezpośrednio przylegającym do obiektu lub terenu:
a) obok placówki opiekuńczo-wychowawczej, takiej jak żłobek, dom dziecka, internat, plac zabaw dla dzieci,
b) obok placówki resocjalizacyjnej,
c) obok przedszkola, szkoły, placówki oświatowej, obiektu kultu religijnego,
2) na terenie bazarów i targowisk,
3) w barach mlecznych,
4) w sklepach prowadzących wyłącznie sprzedaż artykułów przemysłowych,
5) w budynkach, w których zlokalizowane są publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zezwolenie może zostać cofnięte m.in. w razie:
● sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
● powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
● wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
● przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży napojów alkoholowych,
● popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.

Lokal

Do otwarcia sklepu z alkoholem wystarczy lokal o powierzchni ok. 40-60 mkw, będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie większe i szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Zanim przystąpimy do uruchomienia sklepu, wybrany lokal musi zaakceptować Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Straż Pożarna oraz Sanepid, który sprawdzi, czy spełnia on wymogi higieniczno-sanitarne i dokona jego wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestii te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Ważne aby szukając miejsca dla naszego sklepu pamiętać o wymaganych warunkach lokalizacji (patrz wyżej: pozwolenie na sprzedaż alkoholu). Poza tym dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie w okolicy, jeżeli nasz sklep będziemy chcieli otworzyć w okolicy gęsto zamieszkałej (osiedle mieszkaniowe, gdzie w blokach budowane są lokale użytkowe) możemy spotkać się z protestem i niechęcią mieszkańców.

Aby otworzyć sklep z alkoholem niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) oraz odpowiednich mebli – regałów sklepowych. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej trzeba dokonać pisemnego zgłoszenia kas rejestrującej. Potem następuje jej instalacja i fiskalizacja.

Niezwykle istotną kwestią przy tego typu działalności jest kwestia sprzedaży alkoholu nieletnim. Jest ona zabroniona i należy bezwzględnie tego przestrzegać. Coraz częstsze stają się przypadki odbierania zezwoleń i zamykania sklepów po tym jak Straż Miejska lub Policja zatrzymała nieletniego, któremu pracownik sprzedał alkohol. Tym samym należy zwracać dużą uwagę na to jakich pracowników zatrudniamy, szkolić ich i wymagać od nich przestrzegania tych zasad.

Polecamy serwis: Franczyza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA