REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć sklep monopolowy

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł na otwarcie sklepu z alkoholem (monopolowego) trzeba dobrze przemyśleć, chociaż jeśli dobrze wszystko przygotujemy, a naszą ofertę wzbogacimy o towary takie jak np. napoje, możemy osiągnąć sukces.

Zacząć biznes należy od założenia działalności gospodarczej i od wynajęcia bądź kupienia lokalu (chyba że dysponujemy własnym). Otwierając sklep z alkoholem należy pamiętać o specyfice klientów jacy będą nas odwiedzać (to będzie też zależało od jakości i rodzajów sprzedawanego alkoholu) wszystkie kwestie należy wcześniej dokładnie przemyśleć.

REKLAMA

Wszystko zależy od tego, na sprzedaż jakiego alkoholu się nastawiamy. Jeśli mają być to trunki z wyższej półki, to najlepszym miejscem są centra handlowe oraz główne ulice miast, gdzie nietrudno o zamożnego klienta. Natomiast jeśli asortyment sklepu ma składać się w większości z tańszych marek alkoholu, to dobrym miejscem będą osiedla mieszkaniowe.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Należy pamiętać, że najpoważniejszą konkurencją dla sklepów monopolowych są supermarkety, które oferują coraz większy wybór trunków. Do tego ze względu na dużą skalę działalności są w stanie zaproponować atrakcyjniejsze ceny. Największą szansę w wygraniu rywalizacji z marketami mają sklepy monopolowe całodobowe. Wiąże się to z zatrudnieniem dodatkowego pracownika, ale warto. Obroty w działającym 24 godziny na dobę obiekcie potrafią bowiem zwiększyć się o 20 proc. Będą one wyższe również przed świętami oraz w dni wolne od pracy.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Dobrym pomysłem na uruchomienie sklepu z alkoholem jest połączenie sprzedaży ze sklepem internetowym. Niewątpliwie jest coraz większa liczba klientów korzystająca z tej formy robienia zakupów nawet jeśli dotyczy to sprzedaży alkoholu.

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu

Podstawowym elementem niezbędnym do otwarcia naszego sklepu będzie otrzymanie pozwolenia na prowadzenie sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, zwane „koncesją na alkohol”. Szczegółowe zasady udzielania koncesji, kto i kiedy może sprzedawać alkohol, reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.). Kwestię uzyskania pozwolenia na sprzedaż alkoholu regulują również przepisy gminne, które ustalają liczbę punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy, oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży. Tak więc myśląc o tym biznesie już na początku należy sprawdzić czy ta ilość pozwoli nam na wejście na rynek (czyli ile już takich sklepów jest w gminie).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Zgodnie ze wspomnianą ustawą sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są:
1) sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
2) wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200m2,
3) pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

Ustawa w art. 111 określa wysokość opłat jakie pobierane są za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Opłatę wnosi się na rachunek gminy, przed wydaniem zezwolenia, w wysokości:
1) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa;
2) 525 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa);
3) 2.100 zł na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18% alkoholu.

Sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona wyłącznie na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zezwolenie wydawane jest w gminie, w której przedsiębiorca starający się o nie prowadzi swoją działalność (ma sklep w którym sprzedaż ma się odbywać). Jeśli zdarzy się sytuacja, że przedsiębiorca otworzy więcej niż jeden lokal sklep ze sprzedażą alkoholu, zezwoleń musi być tyle ile lokali.

Jak otworzyć własny sklep internetowy – KROK PO KROKU

Aby uzyskać zezwolenie, przedsiębiorca musi najpierw złożyć wniosek na piśmie, określając w nim:
- rodzaj zezwolenia o jakie się ubiega,
- oznaczenie, pod którym prowadzi się działalność,
- siedzibę i adres,
- jeżeli ustanowiony jest pełnomocnik jego imię, nazwisko i adres zamieszkania,
- numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej,
- przedmiot działalności gospodarczej,
- adres punktu sprzedaży,
- adres punktu składowania napojów alkoholowych.
Nie ma określonego jednego wzoru składanego wniosku, może on być przygotowany na zwykłej kartce, musi tylko zawierać wszystkie wymagane elementy.

Przeczytaj też: Sklep spożywczy - pozwolenia

REKLAMA

Do składanego wniosku koniecznie należy dołączenie:
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru przedsiębiorców,
- dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do lokalu, w którym będzie sprzedawany alkohol,
- pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeśli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,
- decyzję właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, która będzie potwierdzeniem spełnienia warunków sanitarnych przez punkt sprzedaży.

Należy pamiętać że nie uzyskamy zgody na sprzedaż alkoholu jeżeli sklep będzie znajdował się m.in.:
1) w budynku, a także w samodzielnym ogródku letnim uruchamianym sezonowo, bezpośrednio przylegającym do obiektu lub terenu:
a) obok placówki opiekuńczo-wychowawczej, takiej jak żłobek, dom dziecka, internat, plac zabaw dla dzieci,
b) obok placówki resocjalizacyjnej,
c) obok przedszkola, szkoły, placówki oświatowej, obiektu kultu religijnego,
2) na terenie bazarów i targowisk,
3) w barach mlecznych,
4) w sklepach prowadzących wyłącznie sprzedaż artykułów przemysłowych,
5) w budynkach, w których zlokalizowane są publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zezwolenie może zostać cofnięte m.in. w razie:
● sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
● powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
● wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
● przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży napojów alkoholowych,
● popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.

Lokal

Do otwarcia sklepu z alkoholem wystarczy lokal o powierzchni ok. 40-60 mkw, będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie większe i szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Zanim przystąpimy do uruchomienia sklepu, wybrany lokal musi zaakceptować Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Straż Pożarna oraz Sanepid, który sprawdzi, czy spełnia on wymogi higieniczno-sanitarne i dokona jego wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestii te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Ważne aby szukając miejsca dla naszego sklepu pamiętać o wymaganych warunkach lokalizacji (patrz wyżej: pozwolenie na sprzedaż alkoholu). Poza tym dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie w okolicy, jeżeli nasz sklep będziemy chcieli otworzyć w okolicy gęsto zamieszkałej (osiedle mieszkaniowe, gdzie w blokach budowane są lokale użytkowe) możemy spotkać się z protestem i niechęcią mieszkańców.

Aby otworzyć sklep z alkoholem niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) oraz odpowiednich mebli – regałów sklepowych. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej trzeba dokonać pisemnego zgłoszenia kas rejestrującej. Potem następuje jej instalacja i fiskalizacja.

Niezwykle istotną kwestią przy tego typu działalności jest kwestia sprzedaży alkoholu nieletnim. Jest ona zabroniona i należy bezwzględnie tego przestrzegać. Coraz częstsze stają się przypadki odbierania zezwoleń i zamykania sklepów po tym jak Straż Miejska lub Policja zatrzymała nieletniego, któremu pracownik sprzedał alkohol. Tym samym należy zwracać dużą uwagę na to jakich pracowników zatrudniamy, szkolić ich i wymagać od nich przestrzegania tych zasad.

Polecamy serwis: Franczyza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA