reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep spożywczy > Jak założyć sklep monopolowy

Jak założyć sklep monopolowy

Pomysł na otwarcie sklepu z alkoholem (monopolowego) trzeba dobrze przemyśleć, chociaż jeśli dobrze wszystko przygotujemy, a naszą ofertę wzbogacimy o towary takie jak np. napoje, możemy osiągnąć sukces.

Zacząć biznes należy od założenia działalności gospodarczej i od wynajęcia bądź kupienia lokalu (chyba że dysponujemy własnym). Otwierając sklep z alkoholem należy pamiętać o specyfice klientów jacy będą nas odwiedzać (to będzie też zależało od jakości i rodzajów sprzedawanego alkoholu) wszystkie kwestie należy wcześniej dokładnie przemyśleć.

Wszystko zależy od tego, na sprzedaż jakiego alkoholu się nastawiamy. Jeśli mają być to trunki z wyższej półki, to najlepszym miejscem są centra handlowe oraz główne ulice miast, gdzie nietrudno o zamożnego klienta. Natomiast jeśli asortyment sklepu ma składać się w większości z tańszych marek alkoholu, to dobrym miejscem będą osiedla mieszkaniowe.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Należy pamiętać, że najpoważniejszą konkurencją dla sklepów monopolowych są supermarkety, które oferują coraz większy wybór trunków. Do tego ze względu na dużą skalę działalności są w stanie zaproponować atrakcyjniejsze ceny. Największą szansę w wygraniu rywalizacji z marketami mają sklepy monopolowe całodobowe. Wiąże się to z zatrudnieniem dodatkowego pracownika, ale warto. Obroty w działającym 24 godziny na dobę obiekcie potrafią bowiem zwiększyć się o 20 proc. Będą one wyższe również przed świętami oraz w dni wolne od pracy.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?

Dobrym pomysłem na uruchomienie sklepu z alkoholem jest połączenie sprzedaży ze sklepem internetowym. Niewątpliwie jest coraz większa liczba klientów korzystająca z tej formy robienia zakupów nawet jeśli dotyczy to sprzedaży alkoholu.

Pozwolenie na sprzedaż alkoholu

Podstawowym elementem niezbędnym do otwarcia naszego sklepu będzie otrzymanie pozwolenia na prowadzenie sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, zwane „koncesją na alkohol”. Szczegółowe zasady udzielania koncesji, kto i kiedy może sprzedawać alkohol, reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.). Kwestię uzyskania pozwolenia na sprzedaż alkoholu regulują również przepisy gminne, które ustalają liczbę punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy, oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży. Tak więc myśląc o tym biznesie już na początku należy sprawdzić czy ta ilość pozwoli nam na wejście na rynek (czyli ile już takich sklepów jest w gminie).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie ze wspomnianą ustawą sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, prowadzi się w punktach sprzedaży, którymi są:
1) sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych;
2) wydzielone stoiska – w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200m2,
3) pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 11.09.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak założyć sklep monopolowy
Jak założyć sklep monopolowy

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama