| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Podatki > Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

Czy w sklepie internetowym konieczna jest kasa fiskalna?

O konieczności stosowania kasy fiskalnej decyduje limit obrotu. Niektóre rodzaje działalności są zwolnione z rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Czy prowadzący sklep internetowy musi korzystać z kasy fiskalnej?

Zwolnienie od kasy fiskalnej

Zasada ogólna zawarta w Rozporządzeniu ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących mówi, że zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych oraz nie przekraczają limitów określonych w rozporządzeniu.

Co więcej w rozporządzeniu możemy znaleźć branże, które są obligatoryjnie zobowiązane do stosowania kas fiskalnych oraz takie, które z tego obowiązku są zwolnione odgórnie. Do tych branży nie maja już zastosowania limity oraz to, czy odbiorcami są osoby prywatne czy też firmy.

Dla kogo kasa fiskalna jest obowiązkowa?

Limity przy kasie fiskalnej

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzona została nowa wysokość limitu obrotu dla firm kontynuujących działalność, a sposób ustalania limitu dla nowych firm stał się bardziej restrykcyjny.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność kolejny rok, mają limit obrotu zwalniający z konieczności rejestracji sprzedaży kasą fiskalną w wysokości 20 000 zł rocznie. Dla nowych przedsiębiorców limit jest wyliczany proporcjonalnie do czasu trwania działalności. Wcześniej limit ten nie miał związku z czasem funkcjonowania firmy.

Jak otworzyć własny sklep internetowy – KROK PO KROKU

Kasa fiskalna a sprzedaż przez Internet

Przedsiębiorcy prowadzący sklep internetowy są zwolnieni z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej obowiązuje bez względu na limit sprzedaży. Sprzedawcy prowadzący sklep internetowy muszą jednak spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich to dokonanie zapłaty za towar za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u na rachunek bankowy przedsiębiorcy, a drugi to prowadzenie przez przedsiębiorcę ewidencję, która pozwala jednoznacznie zidentyfikować nabywców konkretnych towarów.

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej dotyczy tylko sprzedaży wysyłkowej. Firma, która sprzedaje towary zarówno przez Internet jak i w sklepie stacjonarnym nie korzysta już z tego zwolnienia – musi pilnować limitów.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »