Jak założyć sklep odzieżowy w Internecie?
REKLAMA
REKLAMA
Każda marka odzieżowa powinna być dostosowana do potrzeb docelowej grupy klientów. Oznacza to, że w przypadku otwierania sklepu odzieżowego warto zastanowić się nad tym, dla kogo przeznaczone będą towary sprzedawane w sklepie. Tradycyjna wizja sklepu z odzieżą wiąże się z koniecznością posiadania lokalu, czy nawiązania kontaktu z hurtownią, z której będzie pozyskiwany towar. Dodatkowo każda marka ubrań powinna być unikalna, tak by przyciągała potencjalnych klientów. W toku rozwoju firmy, klienci nie będą zwracali już uwagi na sam produkt, a na konkretną markę, gdyż przekonają się, że dany produkt spełnia ich oczekiwania jakościowe i będą kupować tylko w jednym sklepie. Co ważne, w dobie Internetu i ograniczonego czasu poświęcanego na przyjemności warto zastanowić się, czy tradycyjna forma sprzedaży jest tak samo skuteczna jak kiedyś, czy jednak warto otworzyć sklep odzieżowy w Internecie?
REKLAMA
Korzyści z założenia sklepu internetowego
Odzieżowy sklep internetowy jest o tyle korzystny, że nie wymaga poniesienia aż tak wysokich kosztów, jak w przypadku tradycyjnego sklepu. Przede wszystkim klienci nie mają już tak wiele czasu, który mogą poświęcić na zakupy i dokonują tego za pomocą sieci internetowych. Dodatkowym plusem jest:
- możliwość prowadzenia firmy z domu, co pozwala ograniczyć koszty związane z wynajmem lokalu czy zatrudnieniem pracowników,
- wykonywanie pracy na własnych warunkach, co w szczególności jest korzystne dla matek z dziećmi,
- dodatkowe źródło dochodu w przypadku prowadzenia już tradycyjnego sklepu z odzieżą,
- mniejszy nakład finansowy.
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia
Procedura założenia sklepu
Internetowy sklep odzieżowy można założyć na takich samych warunkach, jak tradycyjną działalność gospodarczą. Najlepszą formą będzie zatem jednoosobowa działalność, którą rejestruje się w CEIDG osobiście w urzędzie miasta bądź gminy, drogą pocztową lub elektronicznie. Warunkiem złożenia wniosku o zarejestrowanie elektronicznie jest posiadanie elektronicznego podpisu weryfikowanego za pomocą certyfikatu bądź też posiadanie konta na zaufanym profilu ePUAP. Prowadzenie jednoosobowej działalności jest znacznie korzystniejsze finansowo, niż prowadzenie jej np. w formie spółki. W przypadku zakładania firmy za pomocą platformy elektronicznej, w pierwszej kolejności należy zalogować się na platformie ePUAP i tam wypełnić wniosek. Aktualny wzór wniosku CEIDG-1 znajduje się właśnie na tej platformie.
Rejestracji dokonuje się na podstawie wypełnionego wniosku CEIDG-1 i dokumentu tożsamości. Wskazane dokumenty są jednocześnie przekazywane do ZUS, KRUS oraz Urzędu Skarbowego.
Internetowy sklep odzieżowy warto zarejestrować jako płatnika VAT, gdyż wtedy będzie możliwe odpisywanie podatku od zakupionych towarów i wystawianie faktur. Warto również pomyśleć o skorzystaniu z usług biura rachunkowego (przynajmniej na początku rozwijania działalności). W przypadku zakładania pierwszej działalności – jest możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS. Możliwe jest również uzyskanie dotacji na założenie firmy.
8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG
Konieczne oprogramowanie
Niezbędnym elementem koniecznym do prowadzenia biznesu internetowego jest odpowiednie oprogramowanie. Aby sklep mógł funkcjonować konieczne jest zainwestowanie w odpowiednią domenę, grafikę oraz program CMS służący do zamieszczania treści. Taki program pozwala na tworzenie różnych kategorii, sekcji promocji i ułatwia zarządzanie zamówieniami. Oczywiście można skorzystać z gotowych już systemów CMS, dostępnych na rynku, które mogą dostosować się do konkretnej działalności sklepu i wymagań właściciela. Jednakże minusem takiego wyboru są zbyt małe możliwości techniczne i usprawnienia systemu. Warto zatem zastanowić się nad zainwestowaniem w indywidualne, unikalne oprogramowanie. Oczywiście wówczas należy liczyć się z odpowiednio wyższymi kosztami, ale przyzna właścicielowi pełną swobodę w integracji sklepu internetowego z zasobami informatycznymi. Koszt indywidualnego oprogramowania to ok. 10 tys. zł, natomiast gotowy system można kupić już za kwotę 2-4 tys. zł.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA