REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy pierwszy kreatywny etap wizji otwarcia sklepu masz już za sobą, czyli wybrałeś właściwą lokalizację, wiesz, do kogo skierujesz swoją ofertę, a także co będzie jej przedmiotem, pora na trochę formalności. Zatem zakasz rękawy i… do dzieła!

Od US i ZUS…

REKLAMA

REKLAMA

Założenie sklepu z odzieżą ciążową nie wymaga skomplikowanej gimnastyki w przepisach prawnych, nie jesteś zobligowany do uzyskania żadnych pozwoleń, koncesji czy licencji na okoliczność otwarcia sklepu. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej musisz tylko formalnie założyć firmę (szczegółową instrukcję, jak to zrobić krok po kroku, znajdziesz tutaj). Żebyś jednak miał ogólny, uproszczony zarys procedur, poniżej omówimy główne wytyczne.

Najpierw musisz określić typ swojej działalności, wymyślić nazwę firmy oraz wybrać sposób opodatkowania dochodów. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest rejestracja firmy i w tym celu należy odwiedzić urząd gminy lub miasta. Tam trzeba wypełnić wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEiDG) udostępniany przez ten urząd, jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. Wniosek o rejestrację firmy jest zwolniony z opłaty. Twoja firma zostanie wpisana do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 14 dni. Ale to jeszcze nie koniec!

Zobacz: Jak założyć własną firmę

Teraz trzeba uzyskać wpis do REGON – na szczęście jest on również bezpłatny. Wreszcie pora na wizytę w urzędzie skarbowym, gdzie musisz zdecydować się na najbardziej dla Ciebie korzystną formę opodatkowania, a do prowadzenia działalności niezbędne będzie również otworzenie firmowego konta bankowego. Warto też zainwestować w pieczątkę firmową (koszt rzędu 50 zł). Nie ma ustawowego obowiązku posiadania pieczątki, jednak w praktyce większość urzędów jej wymaga. Należy umieścić na niej dane, takie jak: pełna nazwa firmy, adres, NIP i REGON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim etapem „formalnościowej” wędrówki jest ZUS, do którego trzeba się pofatygować w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności w celu zgłoszenia tego przedsięwzięcia.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

…przez PIP i PIS…

REKLAMA

Rejestracja firmy wiąże się także z obowiązkami dotyczącymi higieny w miejscu pracy. Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy trzeba jeszcze dokonać dwóch pisemnych zawiadomień skierowanych do PIP (właściwego Państwowego Inspektora Pracy) i PIS (Państwowego Inspektora Sanitarnego). W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia własnej działalności należy poinformować te jednostki (wypełniając specjalny formularz) o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie ponosi się z tego tytułu żadnych opłat. Wzory druków znajdują się na stronach internetowych instytucji (www.pip.gov.pl oraz na stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych).

Z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi wiąże się jeszcze szereg innych kwestii papierkowych, a mianowicie każdy, kto uzyskał pozwolenie na budowę nowego obiektu albo zaadaptował istniejący obiekt lub lokal, powinien zgłosić go do odbioru techniczno-sanitarnego. Odbiór winien nastąpić w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

O dokumentach, jakie są wymagane przy takim odbiorze, przeczytaj w artykule: Jak założyć własną firmę

…aż do PSP i PIH

Przedsiębiorca – zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej – jest zobowiązany również do przestrzegania przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych, wyposażenia obiektu w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, a także zapewnić osobom przebywającym w obiekcie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji, itp. Warto w tym zakresie skontaktować się z Państwową Strażą Pożarną.

W kwestii formalności będziesz miał do czynienia jeszcze z jedną instytucją - Państwową Inspekcją Handlową (wojewódzkim inspektoratem lub jego delegaturą). Inspekcja ta kontroluje legalność i rzetelność działania przedsiębiorców w zakresie produkcji, handlu i usług. Kontroluje produkty wprowadzane do obrotu w zakresie zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach, w tym również w zakresie oznakowania i fałszerstw. PIH kontroluje również świadczenie usług.

Umowy – z kim jeszcze?

Z punktu prawno-formalnego należy także uregulować współpracę z firmami zewnętrznymi, a więc podpisać umowy w zakresie dostawy mediów, wywozu śmieci, przeprowadzenia deratyzacji i dezynfekcji, dostawy towarów, a także w przypadku publicznego rozpowszechniania muzyki w sklepie należy zawrzeć kontrakt z odpowiednimi placówkami. W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów.

Na terenie Polski działa kilka instytucji uprawnionych do pobierania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Są nimi – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), reprezentujący prawa producentów, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), chroniący prawa autorów oraz stowarzyszenia STOART i SAWP, dbające o interesy samych artystów i wykonawców. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Podpisanie stosownej umowy ze ZPAV, regulującej wysokość i zasady wnoszenia opłat, jest bardzo proste. Można zgłosić się do jednego z regionalnych przedstawicieli ZPAV lub samemu obliczyć wysokość opłat, korzystając z tabeli znajdującej się na stronie ZPAV pod adresem www.zpav.pl.

Następnie wymagane jest wypełnienie formularza umowy generalnej i wysłanie go do ZPAV. W zależności od charakteru działalności, opłaty uiszczane są miesięcznie lub jednorazowo. Opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów.

Równolegle z działaniami zmierzającymi do formalnego otwarcia sklepu należy pilotować kwestie projektowe, czyli przygotowanie planu architektonicznego sklepu. Aranżacja placówki również musi być opracowana zgodnie z przepisami technicznymi, wodno-kanalizacyjnymi (wskazuje na to prawo budowlane).

A gdy już masz gotowy projekt, pozostają ci już tylko prace wykonawcze…

Polecamy: Jak założyć second hand

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA