REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy pierwszy kreatywny etap wizji otwarcia sklepu masz już za sobą, czyli wybrałeś właściwą lokalizację, wiesz, do kogo skierujesz swoją ofertę, a także co będzie jej przedmiotem, pora na trochę formalności. Zatem zakasz rękawy i… do dzieła!

Od US i ZUS…

REKLAMA

REKLAMA

Założenie sklepu z odzieżą ciążową nie wymaga skomplikowanej gimnastyki w przepisach prawnych, nie jesteś zobligowany do uzyskania żadnych pozwoleń, koncesji czy licencji na okoliczność otwarcia sklepu. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej musisz tylko formalnie założyć firmę (szczegółową instrukcję, jak to zrobić krok po kroku, znajdziesz tutaj). Żebyś jednak miał ogólny, uproszczony zarys procedur, poniżej omówimy główne wytyczne.

Najpierw musisz określić typ swojej działalności, wymyślić nazwę firmy oraz wybrać sposób opodatkowania dochodów. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest rejestracja firmy i w tym celu należy odwiedzić urząd gminy lub miasta. Tam trzeba wypełnić wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEiDG) udostępniany przez ten urząd, jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. Wniosek o rejestrację firmy jest zwolniony z opłaty. Twoja firma zostanie wpisana do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 14 dni. Ale to jeszcze nie koniec!

Zobacz: Jak założyć własną firmę

Teraz trzeba uzyskać wpis do REGON – na szczęście jest on również bezpłatny. Wreszcie pora na wizytę w urzędzie skarbowym, gdzie musisz zdecydować się na najbardziej dla Ciebie korzystną formę opodatkowania, a do prowadzenia działalności niezbędne będzie również otworzenie firmowego konta bankowego. Warto też zainwestować w pieczątkę firmową (koszt rzędu 50 zł). Nie ma ustawowego obowiązku posiadania pieczątki, jednak w praktyce większość urzędów jej wymaga. Należy umieścić na niej dane, takie jak: pełna nazwa firmy, adres, NIP i REGON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim etapem „formalnościowej” wędrówki jest ZUS, do którego trzeba się pofatygować w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności w celu zgłoszenia tego przedsięwzięcia.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

…przez PIP i PIS…

REKLAMA

Rejestracja firmy wiąże się także z obowiązkami dotyczącymi higieny w miejscu pracy. Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy trzeba jeszcze dokonać dwóch pisemnych zawiadomień skierowanych do PIP (właściwego Państwowego Inspektora Pracy) i PIS (Państwowego Inspektora Sanitarnego). W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia własnej działalności należy poinformować te jednostki (wypełniając specjalny formularz) o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie ponosi się z tego tytułu żadnych opłat. Wzory druków znajdują się na stronach internetowych instytucji (www.pip.gov.pl oraz na stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych).

Z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi wiąże się jeszcze szereg innych kwestii papierkowych, a mianowicie każdy, kto uzyskał pozwolenie na budowę nowego obiektu albo zaadaptował istniejący obiekt lub lokal, powinien zgłosić go do odbioru techniczno-sanitarnego. Odbiór winien nastąpić w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

O dokumentach, jakie są wymagane przy takim odbiorze, przeczytaj w artykule: Jak założyć własną firmę

…aż do PSP i PIH

Przedsiębiorca – zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej – jest zobowiązany również do przestrzegania przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych, wyposażenia obiektu w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, a także zapewnić osobom przebywającym w obiekcie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji, itp. Warto w tym zakresie skontaktować się z Państwową Strażą Pożarną.

W kwestii formalności będziesz miał do czynienia jeszcze z jedną instytucją - Państwową Inspekcją Handlową (wojewódzkim inspektoratem lub jego delegaturą). Inspekcja ta kontroluje legalność i rzetelność działania przedsiębiorców w zakresie produkcji, handlu i usług. Kontroluje produkty wprowadzane do obrotu w zakresie zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach, w tym również w zakresie oznakowania i fałszerstw. PIH kontroluje również świadczenie usług.

Umowy – z kim jeszcze?

Z punktu prawno-formalnego należy także uregulować współpracę z firmami zewnętrznymi, a więc podpisać umowy w zakresie dostawy mediów, wywozu śmieci, przeprowadzenia deratyzacji i dezynfekcji, dostawy towarów, a także w przypadku publicznego rozpowszechniania muzyki w sklepie należy zawrzeć kontrakt z odpowiednimi placówkami. W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów.

Na terenie Polski działa kilka instytucji uprawnionych do pobierania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Są nimi – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), reprezentujący prawa producentów, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), chroniący prawa autorów oraz stowarzyszenia STOART i SAWP, dbające o interesy samych artystów i wykonawców. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Podpisanie stosownej umowy ze ZPAV, regulującej wysokość i zasady wnoszenia opłat, jest bardzo proste. Można zgłosić się do jednego z regionalnych przedstawicieli ZPAV lub samemu obliczyć wysokość opłat, korzystając z tabeli znajdującej się na stronie ZPAV pod adresem www.zpav.pl.

Następnie wymagane jest wypełnienie formularza umowy generalnej i wysłanie go do ZPAV. W zależności od charakteru działalności, opłaty uiszczane są miesięcznie lub jednorazowo. Opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów.

Równolegle z działaniami zmierzającymi do formalnego otwarcia sklepu należy pilotować kwestie projektowe, czyli przygotowanie planu architektonicznego sklepu. Aranżacja placówki również musi być opracowana zgodnie z przepisami technicznymi, wodno-kanalizacyjnymi (wskazuje na to prawo budowlane).

A gdy już masz gotowy projekt, pozostają ci już tylko prace wykonawcze…

Polecamy: Jak założyć second hand

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

REKLAMA

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA