REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy pierwszy kreatywny etap wizji otwarcia sklepu masz już za sobą, czyli wybrałeś właściwą lokalizację, wiesz, do kogo skierujesz swoją ofertę, a także co będzie jej przedmiotem, pora na trochę formalności. Zatem zakasz rękawy i… do dzieła!

Od US i ZUS…

REKLAMA

REKLAMA

Założenie sklepu z odzieżą ciążową nie wymaga skomplikowanej gimnastyki w przepisach prawnych, nie jesteś zobligowany do uzyskania żadnych pozwoleń, koncesji czy licencji na okoliczność otwarcia sklepu. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej musisz tylko formalnie założyć firmę (szczegółową instrukcję, jak to zrobić krok po kroku, znajdziesz tutaj). Żebyś jednak miał ogólny, uproszczony zarys procedur, poniżej omówimy główne wytyczne.

Najpierw musisz określić typ swojej działalności, wymyślić nazwę firmy oraz wybrać sposób opodatkowania dochodów. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest rejestracja firmy i w tym celu należy odwiedzić urząd gminy lub miasta. Tam trzeba wypełnić wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEiDG) udostępniany przez ten urząd, jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. Wniosek o rejestrację firmy jest zwolniony z opłaty. Twoja firma zostanie wpisana do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 14 dni. Ale to jeszcze nie koniec!

Zobacz: Jak założyć własną firmę

Teraz trzeba uzyskać wpis do REGON – na szczęście jest on również bezpłatny. Wreszcie pora na wizytę w urzędzie skarbowym, gdzie musisz zdecydować się na najbardziej dla Ciebie korzystną formę opodatkowania, a do prowadzenia działalności niezbędne będzie również otworzenie firmowego konta bankowego. Warto też zainwestować w pieczątkę firmową (koszt rzędu 50 zł). Nie ma ustawowego obowiązku posiadania pieczątki, jednak w praktyce większość urzędów jej wymaga. Należy umieścić na niej dane, takie jak: pełna nazwa firmy, adres, NIP i REGON.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim etapem „formalnościowej” wędrówki jest ZUS, do którego trzeba się pofatygować w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności w celu zgłoszenia tego przedsięwzięcia.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

…przez PIP i PIS…

REKLAMA

Rejestracja firmy wiąże się także z obowiązkami dotyczącymi higieny w miejscu pracy. Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy trzeba jeszcze dokonać dwóch pisemnych zawiadomień skierowanych do PIP (właściwego Państwowego Inspektora Pracy) i PIS (Państwowego Inspektora Sanitarnego). W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia własnej działalności należy poinformować te jednostki (wypełniając specjalny formularz) o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie ponosi się z tego tytułu żadnych opłat. Wzory druków znajdują się na stronach internetowych instytucji (www.pip.gov.pl oraz na stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych).

Z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi wiąże się jeszcze szereg innych kwestii papierkowych, a mianowicie każdy, kto uzyskał pozwolenie na budowę nowego obiektu albo zaadaptował istniejący obiekt lub lokal, powinien zgłosić go do odbioru techniczno-sanitarnego. Odbiór winien nastąpić w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

O dokumentach, jakie są wymagane przy takim odbiorze, przeczytaj w artykule: Jak założyć własną firmę

…aż do PSP i PIH

Przedsiębiorca – zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej – jest zobowiązany również do przestrzegania przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych, wyposażenia obiektu w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, a także zapewnić osobom przebywającym w obiekcie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji, itp. Warto w tym zakresie skontaktować się z Państwową Strażą Pożarną.

W kwestii formalności będziesz miał do czynienia jeszcze z jedną instytucją - Państwową Inspekcją Handlową (wojewódzkim inspektoratem lub jego delegaturą). Inspekcja ta kontroluje legalność i rzetelność działania przedsiębiorców w zakresie produkcji, handlu i usług. Kontroluje produkty wprowadzane do obrotu w zakresie zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach, w tym również w zakresie oznakowania i fałszerstw. PIH kontroluje również świadczenie usług.

Umowy – z kim jeszcze?

Z punktu prawno-formalnego należy także uregulować współpracę z firmami zewnętrznymi, a więc podpisać umowy w zakresie dostawy mediów, wywozu śmieci, przeprowadzenia deratyzacji i dezynfekcji, dostawy towarów, a także w przypadku publicznego rozpowszechniania muzyki w sklepie należy zawrzeć kontrakt z odpowiednimi placówkami. W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów.

Na terenie Polski działa kilka instytucji uprawnionych do pobierania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Są nimi – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), reprezentujący prawa producentów, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), chroniący prawa autorów oraz stowarzyszenia STOART i SAWP, dbające o interesy samych artystów i wykonawców. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Podpisanie stosownej umowy ze ZPAV, regulującej wysokość i zasady wnoszenia opłat, jest bardzo proste. Można zgłosić się do jednego z regionalnych przedstawicieli ZPAV lub samemu obliczyć wysokość opłat, korzystając z tabeli znajdującej się na stronie ZPAV pod adresem www.zpav.pl.

Następnie wymagane jest wypełnienie formularza umowy generalnej i wysłanie go do ZPAV. W zależności od charakteru działalności, opłaty uiszczane są miesięcznie lub jednorazowo. Opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów.

Równolegle z działaniami zmierzającymi do formalnego otwarcia sklepu należy pilotować kwestie projektowe, czyli przygotowanie planu architektonicznego sklepu. Aranżacja placówki również musi być opracowana zgodnie z przepisami technicznymi, wodno-kanalizacyjnymi (wskazuje na to prawo budowlane).

A gdy już masz gotowy projekt, pozostają ci już tylko prace wykonawcze…

Polecamy: Jak założyć second hand

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA