REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - lokal

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy
Jak otworzyć sklep odzieżowy

REKLAMA

REKLAMA

Gdy kwestie formalne masz już dopięte na ostatni guzik, a twój architekt dostarczył Ci projekt sklepu, najwyższa pora na finalizację twoich marzeń.

Zbuduj swój sklep

Na tym etapie kluczową rolę odgrywają kwestie techniczne, które możemy podzielić na: fazę projektową, zakończoną akceptacją projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych, oraz fazę odbioru lokalu i robót budowlanych przez odpowiednie służby.

REKLAMA

Przygotuj i wykonaj projekt

REKLAMA

W tej fazie przygotowywany jest projekt lokalu (nowy lokal lub adaptacja). W skład pełnej dokumentacji wchodzą następujące projekty: budowlany, technologiczny, wentylacji, wodno-kanalizacyjny, elektryczny oraz plan lokalizacji (w przypadku nowego lokalu). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę zaangażowana przez ciebie firma wykonawcza może wkroczyć na teren budowy i przygotować odpowiedni grunt pod twój lokal – przeprowadzi konieczne remonty, inne prace budowlano-wykończeniowe, m.in. tynkowanie, wygładzanie ścian, malowanie, montaż oświetlenia, paneli podłogowych i ściennych, układanie parkietu, glazury, prace hydrauliczne, także wykonanie instalacji i okablowania elektrycznego. W przypadku otwierania sklepu w galerii handlowej należy też wykonać instalację SAP (Sygnalizacja Alarmu Pożarowego) i DSO (Dźwiękowy System Ostrzegawczy).

Ramowe przepisy prawne dotyczące wykonania instalacji tych systemów przeciwpożarowych zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to uwzględnia też wytyczne, jakim powinny odpowiadać: instalacje do ogrzewania, wentylacja, klimatyzacja, instalacja elektryczna, bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego, przewody kominowe.

Odbierz lokal

REKLAMA

Po zakończeniu robót, w celu dokonania odbioru wykonanych prac należy powiadomić, następujące służby:
• Straż Pożarna;
• PIP (BHP);
• Nadzór Budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy; odbiór budowlany dokonywany jest przez inspektorów Wydziału Architektury Gminy, bezpośrednio podczas wizji lokalnej lub na podstawie dokumentacji; do dokonania tego odbioru konieczny jest wcześniejszy odbiór przez Straż Pożarną i PIP;
• w niektórych przypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska.

Ale wraz z podpisem na protokole odbioru prac twoja rola się nie kończy, musisz teraz zlecić odpowiedniej firmie instalację sieci komputerowej. A więc najpierw trzeba kupić urządzenia i elementy sieci komputerowo-kasowej (niezwykle ważne są drukarki fiskalne i terminale – podstawowe nośniki transakcji handlowych), a następnie zawrzeć umowy z operatorem zewnętrznym w celu uzyskania łączności internetowej w lokalu. A firma odpowiedzialna za podłączenie komputerowe lub twój informatyk musi wgrać odpowiednią aplikację handlową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć firmę

Umebluj sklep

Zgodnie z projektem architektonicznym musisz zamówić odpowiednie meble na salę sprzedaży, na zaplecze, do przymierzalni (stanowiska kasowe, wieszaki, konstrukcje ścienne, półki, stoły, na których ułożone będą ubrania, lustra itd.). Gdy meble zostaną już dostarczone, należy je ustawić według projektu sklepu. I tu bardzo ważne już na etapie tworzenia projektu jest takie rozplanowanie mebli, żeby pozwalało na swobodne, przejrzyste przemieszczanie się klienta między różnymi konstrukcjami z ubraniami, a także łatwy dostęp do artykułów (półki umieszczone niezbyt wysoko). Niezwykle istotna jest też prosta ścieżka między meblami prowadząca do kas czy przymierzalni, które powinny być usytuowane w widocznym dla klienta miejscu.

Zleć instalację i fiskalizację kas

W Polsce jest obowiązek używania kas fiskalnych w pewnych obszarach działalności gospodarczej i w przypadku sklepu jesteś właśnie zobligowany do złożenia do Urzędu Skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich użytkowania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Następnym krokiem jest zlecenie instalacji i fiskalizacji kas firmie zajmującej się obsługą i serwisowaniem drukarek fiskalnych.

I na koniec już po oficjalnym otwarciu i pierwszej sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej trzeba zgłosić te kasy bądź jedną kasę (wybór ilości kas należy do ciebie; jest on uzależniony od potrzeb i wielkości twojego sklepu) w terminie 7 dni od dnia jej/ich fiskalizacji do właściwego urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Zaopatrz sklep w towar

I wreszcie dostarczenie odzieży i jej właściwe rozplanowanie w przestrzeni sklepowej. Niezwykle ważny jest przejrzysty podział według panujących trendów i kolorystyki na poszczególnych meblach w sklepie, a także wyeksponowanie gotowych dla klientów połączeń stylowych. Jeśli wywiążesz się z tych wszystkich warunków, nie opędzisz się od klientów przy kasie. Sukces murowany! Powodzenia!

Polecamy: Jak założyć second hand

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA