Jak otworzyć sklep odzieżowy - lokal
REKLAMA
REKLAMA
Zbuduj swój sklep
Na tym etapie kluczową rolę odgrywają kwestie techniczne, które możemy podzielić na: fazę projektową, zakończoną akceptacją projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych, oraz fazę odbioru lokalu i robót budowlanych przez odpowiednie służby.
REKLAMA
Przygotuj i wykonaj projekt
REKLAMA
W tej fazie przygotowywany jest projekt lokalu (nowy lokal lub adaptacja). W skład pełnej dokumentacji wchodzą następujące projekty: budowlany, technologiczny, wentylacji, wodno-kanalizacyjny, elektryczny oraz plan lokalizacji (w przypadku nowego lokalu). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę zaangażowana przez ciebie firma wykonawcza może wkroczyć na teren budowy i przygotować odpowiedni grunt pod twój lokal – przeprowadzi konieczne remonty, inne prace budowlano-wykończeniowe, m.in. tynkowanie, wygładzanie ścian, malowanie, montaż oświetlenia, paneli podłogowych i ściennych, układanie parkietu, glazury, prace hydrauliczne, także wykonanie instalacji i okablowania elektrycznego. W przypadku otwierania sklepu w galerii handlowej należy też wykonać instalację SAP (Sygnalizacja Alarmu Pożarowego) i DSO (Dźwiękowy System Ostrzegawczy).
Ramowe przepisy prawne dotyczące wykonania instalacji tych systemów przeciwpożarowych zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to uwzględnia też wytyczne, jakim powinny odpowiadać: instalacje do ogrzewania, wentylacja, klimatyzacja, instalacja elektryczna, bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego, przewody kominowe.
Odbierz lokal
REKLAMA
Po zakończeniu robót, w celu dokonania odbioru wykonanych prac należy powiadomić, następujące służby:
• Straż Pożarna;
• PIP (BHP);
• Nadzór Budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy; odbiór budowlany dokonywany jest przez inspektorów Wydziału Architektury Gminy, bezpośrednio podczas wizji lokalnej lub na podstawie dokumentacji; do dokonania tego odbioru konieczny jest wcześniejszy odbiór przez Straż Pożarną i PIP;
• w niektórych przypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska.
Ale wraz z podpisem na protokole odbioru prac twoja rola się nie kończy, musisz teraz zlecić odpowiedniej firmie instalację sieci komputerowej. A więc najpierw trzeba kupić urządzenia i elementy sieci komputerowo-kasowej (niezwykle ważne są drukarki fiskalne i terminale – podstawowe nośniki transakcji handlowych), a następnie zawrzeć umowy z operatorem zewnętrznym w celu uzyskania łączności internetowej w lokalu. A firma odpowiedzialna za podłączenie komputerowe lub twój informatyk musi wgrać odpowiednią aplikację handlową.
Polecamy: Jak założyć firmę
Umebluj sklep
Zgodnie z projektem architektonicznym musisz zamówić odpowiednie meble na salę sprzedaży, na zaplecze, do przymierzalni (stanowiska kasowe, wieszaki, konstrukcje ścienne, półki, stoły, na których ułożone będą ubrania, lustra itd.). Gdy meble zostaną już dostarczone, należy je ustawić według projektu sklepu. I tu bardzo ważne już na etapie tworzenia projektu jest takie rozplanowanie mebli, żeby pozwalało na swobodne, przejrzyste przemieszczanie się klienta między różnymi konstrukcjami z ubraniami, a także łatwy dostęp do artykułów (półki umieszczone niezbyt wysoko). Niezwykle istotna jest też prosta ścieżka między meblami prowadząca do kas czy przymierzalni, które powinny być usytuowane w widocznym dla klienta miejscu.
Zleć instalację i fiskalizację kas
W Polsce jest obowiązek używania kas fiskalnych w pewnych obszarach działalności gospodarczej i w przypadku sklepu jesteś właśnie zobligowany do złożenia do Urzędu Skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich użytkowania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Następnym krokiem jest zlecenie instalacji i fiskalizacji kas firmie zajmującej się obsługą i serwisowaniem drukarek fiskalnych.
I na koniec już po oficjalnym otwarciu i pierwszej sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej trzeba zgłosić te kasy bądź jedną kasę (wybór ilości kas należy do ciebie; jest on uzależniony od potrzeb i wielkości twojego sklepu) w terminie 7 dni od dnia jej/ich fiskalizacji do właściwego urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
Zaopatrz sklep w towar
I wreszcie dostarczenie odzieży i jej właściwe rozplanowanie w przestrzeni sklepowej. Niezwykle ważny jest przejrzysty podział według panujących trendów i kolorystyki na poszczególnych meblach w sklepie, a także wyeksponowanie gotowych dla klientów połączeń stylowych. Jeśli wywiążesz się z tych wszystkich warunków, nie opędzisz się od klientów przy kasie. Sukces murowany! Powodzenia!
Polecamy: Jak założyć second hand
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.