Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otworzyć sklep odzieżowy - lokal

Małgorzata Paluch

Gdy kwestie formalne masz już dopięte na ostatni guzik, a twój architekt dostarczył Ci projekt sklepu, najwyższa pora na finalizację twoich marzeń.

Zbuduj swój sklep

Na tym etapie kluczową rolę odgrywają kwestie techniczne, które możemy podzielić na: fazę projektową, zakończoną akceptacją projektu, uzyskaniem pozwolenia na budowę i rozpoczęciem prac remontowo-budowlanych, oraz fazę odbioru lokalu i robót budowlanych przez odpowiednie służby.

Przygotuj i wykonaj projekt

W tej fazie przygotowywany jest projekt lokalu (nowy lokal lub adaptacja). W skład pełnej dokumentacji wchodzą następujące projekty: budowlany, technologiczny, wentylacji, wodno-kanalizacyjny, elektryczny oraz plan lokalizacji (w przypadku nowego lokalu). Po otrzymaniu pozwolenia na budowę zaangażowana przez ciebie firma wykonawcza może wkroczyć na teren budowy i przygotować odpowiedni grunt pod twój lokal – przeprowadzi konieczne remonty, inne prace budowlano-wykończeniowe, m.in. tynkowanie, wygładzanie ścian, malowanie, montaż oświetlenia, paneli podłogowych i ściennych, układanie parkietu, glazury, prace hydrauliczne, także wykonanie instalacji i okablowania elektrycznego. W przypadku otwierania sklepu w galerii handlowej należy też wykonać instalację SAP (Sygnalizacja Alarmu Pożarowego) i DSO (Dźwiękowy System Ostrzegawczy).

Ramowe przepisy prawne dotyczące wykonania instalacji tych systemów przeciwpożarowych zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to uwzględnia też wytyczne, jakim powinny odpowiadać: instalacje do ogrzewania, wentylacja, klimatyzacja, instalacja elektryczna, bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego, przewody kominowe.

Odbierz lokal

Po zakończeniu robót, w celu dokonania odbioru wykonanych prac należy powiadomić, następujące służby:
• Straż Pożarna;
• PIP (BHP);
• Nadzór Budowlany Urzędu Gminy/Dzielnicy; odbiór budowlany dokonywany jest przez inspektorów Wydziału Architektury Gminy, bezpośrednio podczas wizji lokalnej lub na podstawie dokumentacji; do dokonania tego odbioru konieczny jest wcześniejszy odbiór przez Straż Pożarną i PIP;
• w niektórych przypadkach może być wymagana opinia Wydziału Ochrony Środowiska.

Ale wraz z podpisem na protokole odbioru prac twoja rola się nie kończy, musisz teraz zlecić odpowiedniej firmie instalację sieci komputerowej. A więc najpierw trzeba kupić urządzenia i elementy sieci komputerowo-kasowej (niezwykle ważne są drukarki fiskalne i terminale – podstawowe nośniki transakcji handlowych), a następnie zawrzeć umowy z operatorem zewnętrznym w celu uzyskania łączności internetowej w lokalu. A firma odpowiedzialna za podłączenie komputerowe lub twój informatyk musi wgrać odpowiednią aplikację handlową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć firmę

Umebluj sklep

Zgodnie z projektem architektonicznym musisz zamówić odpowiednie meble na salę sprzedaży, na zaplecze, do przymierzalni (stanowiska kasowe, wieszaki, konstrukcje ścienne, półki, stoły, na których ułożone będą ubrania, lustra itd.). Gdy meble zostaną już dostarczone, należy je ustawić według projektu sklepu. I tu bardzo ważne już na etapie tworzenia projektu jest takie rozplanowanie mebli, żeby pozwalało na swobodne, przejrzyste przemieszczanie się klienta między różnymi konstrukcjami z ubraniami, a także łatwy dostęp do artykułów (półki umieszczone niezbyt wysoko). Niezwykle istotna jest też prosta ścieżka między meblami prowadząca do kas czy przymierzalni, które powinny być usytuowane w widocznym dla klienta miejscu.

Zleć instalację i fiskalizację kas

W Polsce jest obowiązek używania kas fiskalnych w pewnych obszarach działalności gospodarczej i w przypadku sklepu jesteś właśnie zobligowany do złożenia do Urzędu Skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich użytkowania przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży. Następnym krokiem jest zlecenie instalacji i fiskalizacji kas firmie zajmującej się obsługą i serwisowaniem drukarek fiskalnych.

I na koniec już po oficjalnym otwarciu i pierwszej sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej trzeba zgłosić te kasy bądź jedną kasę (wybór ilości kas należy do ciebie; jest on uzależniony od potrzeb i wielkości twojego sklepu) w terminie 7 dni od dnia jej/ich fiskalizacji do właściwego urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Zaopatrz sklep w towar

I wreszcie dostarczenie odzieży i jej właściwe rozplanowanie w przestrzeni sklepowej. Niezwykle ważny jest przejrzysty podział według panujących trendów i kolorystyki na poszczególnych meblach w sklepie, a także wyeksponowanie gotowych dla klientów połączeń stylowych. Jeśli wywiążesz się z tych wszystkich warunków, nie opędzisz się od klientów przy kasie. Sukces murowany! Powodzenia!

Polecamy: Jak założyć second hand

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Izba Zbożowo-Paszowa: zwiększenie dopłat do sprzedaży zbóż zachęciło rolników

    Decyzje rządu w sprawie zwiększenia dopłat do sprzedaży zbóż zachęciły rolników do sprzedaży, ale podażowa "górka" wydaje się powoli kończyć – przekazała Izba Zbożowo-Paszowa. Dodano, że część przetwórców skupuje spore wolumeny ziarna przewidując, że w żniwa rynkowa podaż może być mniejsza.

    Telezakupy 2.0 z użyciem internetu

    Gdy połączyć to, co internauci kochają najbardziej, czyli wideo i zakupy, otrzymamy przepis na sprzedażowy sukces. 

    Prawdziwy Lider

    W dobie nieustających wyzwań, to właśnie umiejętności przywódcze naszych liderów są najsilniej wystawione na próbę. Każdy kryzys stanowi egzamin ich siły oraz magnetyzmu. Beata Drzazga – przedsiębiorca wizjoner, konsultant biznesowy i prelegent na konferencjach związanych z przywództwem i biznesem, opowiada czy urodzony lider to mit czy rzeczywistość.

    W Polsce jest obecnie około setki start-upów, których działalność jest bezpośrednio związana ze sztuczną inteligencją

    – Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    11. pakiet sankcji UE wobec Rosji w fazie uzgodnień technicznych

    11. pakiet sankcji UE wobec Rosji jest w fazie uzgodnień technicznych. W ciągu najbliższych dni powinien zostać przyjęty przez państwa członkowskie - mówi PAP ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

    Składniki masy upadłości. Co syndycy wystawiali na sprzedaż w 2022 r.?

    Od domów i mieszkań, poprzez samochody i komputery, aż po widelce, kilogramy posypki czekoladowej i drewniane wiaderka. Oto, jakie przedmioty zostały wystawione na sprzedaż przez syndyków w Krajowym Rejestrze Zadłużonych w 2022 r. pokazuje raport analityków MGBI.

    Jak smartfony ułatwiają życie mamom?

    75 proc. mam używa dziennika elektronicznego, by sprawdzać wyniki w nauce swojego dziecka. Co druga z nich robi to codziennie. Technologia pomaga także rodzicom najmłodszych. Co trzecia kobieta korzysta bądź korzystała z aplikacji monitorujących ciążę, a co piąta wykorzystuje smartfona do organizacji opieki nad dzieckiem. 

    Coraz więcej wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej

    W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym samym nastąpił wzrost o przeszło 6% rdr. A do tego zaobserwowano przewagę zakładanych JDG nad zamykanymi.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Rośnie świadomość polskich firm na temat faktoringu

    Ostatnie lata pokazały, że polscy przedsiębiorcy wiedzą o faktoringu coraz więcej i coraz częściej wybierają tę opcję. Jaka jest kondycja polskiego faktoringu i czy dzięki niemu polskie firmy unikną utraty płynności?

    Matura 2023: co o egzaminie mówią maturzyści?

    Jak uczniowie oceniają tegoroczną maturę? Które zadania sprawiły im najwięcej trudności? Z jakich pomocy korzystali, przygotowując się do egzaminu? 

    Coraz więcej prądu z małych OZE. Fotowoltaika najbardziej opłacalna

    Najszybciej rozwijają się niewielkie farmy solarne, które pod koniec ubiegłego roku osiągnęły moc 2,5 GW i wytworzyły 4,6 TWh energii elektrycznej. W 73 proc. została ona sprzedana.

    Pięć tanich chwytów hakerów – jak nie dać się nabrać

    Phishing był i jest najczęstszym cyberprzestępstwem internetowym. Potwierdza to również raport FBI. Zgodnie z nim liczba zgłoszonych przestępstw związanych z phishingiem wzrosła o ponad 1560 procent w ciągu pięciu lat

    Jak przyciągnąć uwagę klientów marketów? Czy warto umieszczać reklamę na drzwiach sklepów?

    Z raportu firmy technologicznej Proxi.cloud wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Polacy robili zakupy w dużych sieciach 15% częściej niż w 2022 roku, a same dyskonty odwiedziło 92% ogółu konsumentów. Jak wykorzystać ten trend by dotrzeć z reklamą do potencjalnego klienta? Odpowiadamy. 

    Jak wykorzystać cieplejsze dni do promocji firmy? Jak działać w OOH, by dotrzeć do większej liczby klientów?

    30 proc. Polaków w czasie wolnym spotyka się z przyjaciółmi i z rodziną, a co czwarty konsument uprawia sport. 23 proc. osób idzie do pubu lub restauracji, tyle samo osób wskazało, że wolny czas spędza w galeriach handlowych – wynika z najnowszych badań PayBack dotyczących aktywności Polaków po pracy i w dni wolne od obowiązków zawodowych. Ładna pogoda i zbliżające się lato to czas zwiększonej aktywności konsumentów. Chętniej opuszczają dom, widują się z przyjaciółmi czy spacerują. To ważny sygnał dla reklamodawców i odpowiedni czas na zainwestowanie w kampanię OOH.

    Papier toaletowy będzie jeszcze droższy!

    Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego o ponad 63% więcej niż jeszcze rok temu.

    31 maja 2023 r. upływa ważny termin dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

    31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Czy Instytucje Państwowe będą Korzystały z CBDC, aby zastąpić Bitcoina?

    Obecnie popularność kryptowalut jest związana nie z ich powszechną użytecznością, ale z możliwościami spekulacyjnymi. Odpowiedzią państwowych instytucji, w tym przede wszystkim banków centralnych jest stworzenie własnej wersji wirtualnych cyfrowych walut.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Sztuczna inteligencja i medycyna: rewolucja?

    W 2023 r. generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów. Szczególną uwagę należy zwrócić na zastosowania medyczne.

    Jak bezpiecznie kupić fizyczne złoto?

    W ostatnich tygodniach cena złota inwestycyjnego pobiła psychologiczną granicę 2000 USD, co spowodowało, że wiele osób poszukujących bezpiecznych aktywów zaczęło rozważać jego zakup. Jak nabyć złotą sztabkę lub monetę bezpiecznie?