REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pomysł
Jak otworzyć sklep odzieżowy - pomysł

REKLAMA

REKLAMA

Otworzenie sklepu odzieżowego to nieinnowacyjny pomysł, ale za to innowacyjny może być sposób jego prowadzenia oraz oferowany produkt. Bo nie od dzisiaj wiadomo, że rynek odzieżowy w Polsce jest zawładnięty przez zagraniczne marki, docierają coraz to nowsze trendy, a i istniejące sieci bujnie się rozwijają. A odzież zawsze będzie towarzyszyć człowiekowi, dlatego warto zainwestować w tę branżę i rozwinąć skrzydła. Tylko jak nie zgubić się w gąszczu przodujących tygrysów mody i zawalczyć o swój łup?

Lokalizacja – pierwszy krok do sukcesu

REKLAMA

Jeśli chcesz zgarnąć lwią część targetu, musisz najpierw rozsądnie zaznaczyć terytorium swoich łowów, czyli wybrać odpowiednią lokalizację dla sklepu w miejskiej dżungli. Masz dwie opcje: albo sklep wolnostojący, albo „klatka” pod auspicjami galerii handlowej. Przeanalizujmy zatem „za” i „przeciw”… Sklep wolnostojący to niezależność, ale i wyższe koszty utrzymania, za to świadczy o odrębności, wyjątkowości, niepowtarzalnym charakterze i niemasowym podejściu do klienta. O jego sukcesie zadecyduje też właściwa lokalizacja w centrum miasta – przy ruchliwej ulicy bądź deptaku, w otoczeniu innych sklepów i punktów usługowo-gastronomicznych, gdzie istnieje permanentna cyrkulacja potencjalnych nabywców.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

REKLAMA

Jeśli zaś zdecydujesz się na lokal w centrum handlowym, to warto – oczywiście w miarę twoich możliwości finansowych – wybrać i wynegocjować z wynajmującym miejsce na parterze, jak najbliżej głównego wejścia. Potencjalny klient wchodząc lub wychodząc z galerii, zawsze będzie miał twój butik w zasięgu wzroku.

Należy unikać lokalizacji na drugim bądź trzecim piętrze, schowanych gdzieś w zakątku centrum, bo jeśli nie masz wyrobionej marki, to nikt nie wysili się, żeby zerknąć na tablicę informacyjną i odnaleźć twój sklep w tym molochu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: Zatrudnianie cudzoziemców w świetle zmian

Niezwykle ważne jest też usytuowanie sklepu w niedalekim sąsiedztwie restauracji lub innych punktów usługowych, bo zawsze istnieje większe prawdopodobieństwo dostrzeżenia twojego sklepu przez klienta, który właśnie zrobił przelew w sąsiadującym banku, odwiedził optyka czy też kupił gazetę w saloniku prasowym. Fajnie też jeśli w pobliżu twojego sklepu znajduje się jakiś butik z butami, które stanowią nieodzowne dopełnienie stroju.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Kobieta czy mężczyzna – profil twojego klienta

Dobra lokalizacja to tylko jedna strona medalu, druga to – specjalizacja, czyli dobry produkt. Pod tym pojęciem kryje się szereg aspektów: musi on być dobry jakościowo, musi mieć dobrą cenę, a zwłaszcza dobry krój/fason. I tutaj otwiera się kolejna furtka – musisz zadać sobie pytanie, do jakiego klienta chcesz trafić, czy odzież w twoim sklepie będzie kupować mężczyzna czy kobieta, kobieta czy nastolatka, mężczyzna czy nastolatek, a może znajdą się też ubranka dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym (warto zrobić badanie rynku, pomocne będą przykładowe pytania, które znajdziesz tutaj). Na początek działalności taki miks raczej nie jest wskazany, mogą sobie na to pozwolić marki o solidnej pozycji na rynku. Zresztą chyba lepiej mieć węższe grono, ale wiernych i zadowolonych klientów, niż masowego, niezindywidualizowanego odbiorcę.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Odzież czy obuwie – oto jest pytanie

REKLAMA

Jak już określisz swój target, to warto zastanowić się, czy w twoim sklepie odzieżowym będą sprzedawane też inne artykuły kreujące nasz wizerunek, a mianowicie czy oprócz spodni, marynarek, spódnic czy bluzek klient znajdzie też obuwie, torebki, apaszki, szaliki czy biżuterię. Z punktu widzenia wymagającego konsumenta, chcącego się ubrać od stóp do głów, dostępność wszystkich elementów garderoby w jednym sklepie jest niezwykle istotna. Klient spokojnie i szybko (nie szukając w innych butikach) może sobie dobrać dodatki. Jak zawsze są plusy i minusy… Zgodnie z przysłowiem niestety często bywa tak, że „jak coś jest od wszystkiego, to jest od niczego”. Klienci tracą zaufanie do takich „wielobranżowych”, niewyspecjalizowanych marek. Dlatego decydując się na sklep odzieżowy, proponuję zrezygnować ze sprzedaży obuwia. Bądź stanowczy w wyborze asortymentu – albo obuwie, albo odzież.

W przypadku sklepu z damskimi ciuszkami akcesoria typu biżuteria, apaszki, szaliki, rękawiczki, okulary, kapelusze są jak najbardziej wskazane, bo zawsze dopełniają wizerunek kobiety i niejednokrotnie bluzka czy sukienka nie wyglądałaby tak zjawiskowo, gdyby nie dobrany do niej naszyjnik, apaszka bądź pasek.

Obróć pomysł w czyn

Zatem przechodząc do konkretów, załóżmy, że chcesz otworzyć sklep z odzieżą dla kobiet w ciąży. Ten typ butików nie jest jeszcze tak bardzo rozpowszechniony w Polsce, więc można śmiało pokusić się o monopol w tej dziedzinie. A przy tym na początek, by zachęcić klientki, warto zorganizować promocje, które na pewno zaowocują w przyszłości i sprawią, że klient wróci do twojego butiku. Ale ten powrót jest uwarunkowany jeszcze innym bardzo ważnym czynnikiem – profesjonalną, pomocną i życzliwą obsługą, dlatego warto dobrze przeszkolić i zrekrutować odpowiedni personel. Inwestycja w szkolenia pracowników z pewnością się zwróci, bo profesjonalna obsługa to najlepsza reklama dla sklepu i marki.

Polecamy: Jak założyć second hand

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA