| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka komandytowo-akcyjna

Jedna z form prawnych prowadzenia działalności jest spółka komandytowo-akcyjna. Zastanawiasz się nad jej założeniem? Poznaj jej wady i zalety.

Regulacje prawne dotyczące spółki komandytowo – akcyjnej unormowane są przepisami art. 125 – 150 ustawy z dnia 15 września 2000 r  - kodeks spółek handlowych (DzU nr 94, poz.1037 ze zm.).

W sprawach nieuregulowanych powyższymi przepisami do spółki komandytowo – akcyjnej stosuje się:
1) w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy zarówno między sobą wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy – odpowiednie przepisy dotyczące spółki jawnej,
2) w pozostałych sprawach, stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące spółki akcyjnej a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej również walnego zgromadzenia.

Spółka komandytowo-akcyjna jest typem spółki osobowej, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia ( komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Spółka posiada zarówno cechy charakterystyczne dla spółki komandytowej, jak też dla spółek akcyjnych. Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie "spółka komandytowo-akcyjna".

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "S.K.A." Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem "spółka komandytowo-akcyjna". Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną. Nazwisko albo firma (nazwa) akcjonariusza nie może być zamieszczane w firmie spółki. W przypadku zamieszczenia nazwiska albo firmy (nazwy) akcjonariusza w firmie spółki akcjonariusz ten odpowiada wobec osób trzecich tak jak komplementariusz. Akcjonariusz jest zobowiązany jedynie do świadczeń określonych w statucie. 

Do powstania spółki komandytowo – akcyjnej niezbędne jest podpisanie statutu, który musi mieć formę aktu notarialnego. Osoby podpisujące statut są założycielami spółki. Statut powinni podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.

Powstanie spółki podyktowane jest:
1) podpisaniem statutu spółki,
2) wniesieniem kapitału
3) dokonaniem wpisu do rejestru

Polecamy: serwis Mała firma

Należy zaznaczyć, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W spółkach osobowych, podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a osiągane przez nich dochody są opodatkowane osobno u każdego wspólnika.

Każdy wspólnik, który jest osobą fizyczną zobowiązany jest do sporządzenia deklaracji PIT roczny, wskazując w niej podatek dochodowy, który jest zobowiązany zapłacić za dany rok kalendarzowy. 

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może nastąpić :

- z przyczyn zapisanych w statucie;
- w momencie ogłoszenia upadłości spółki;
- w momencie uchwały walnego zgromadzenia;
- z innych przyczyn przewidzianych prawem lub statutem

Ostatecznym krokiem w likwidacji spółki jest złożenie w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosku o wykreślenie spółki. Spółka przestaje istnieć z chwilą usunięcia jej z rejestru.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »