REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do czego uprawniony jest inspektor sanitarny?

Milewski Marcin
Uprawnienia inspektora sanitarnego.
Uprawnienia inspektora sanitarnego.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej należy liczyć się z możliwością kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcje Sanitarną. Jakie uprawnienia przysługują inspektorom sanitarnym?

Inspektorzy sanitarni (zarówno państwowi inspektorzy sanitarni jak też Główny Inspektor Sanitarny) posiadają w związku z wykonywaną kontrolą, na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prawo nie tylko do żądania dokumentów i udostępnienia danych, również pisemnych lub ustnych informacji, ale także wzywania i przesłuchiwania osób.

REKLAMA

Ustawa przyznaje także prawo inspektorom do wstępu do zakładów pracy oraz wszystkich ich pomieszczeń i urządzeń. Nieprawidłowości nie ukryją się także w ogrodach działkowych i środkach transportu (zarówno lądowych, powietrznych i morskich).

Gdy inspektor wejdzie

Po wejściu państwowego inspektora sanitarnego na teren zakładu pracy przedsiębiorca może być zaskoczony zakresem możliwości jakie podmiot kontrolujący posiada. Zabezpieczenie pomieszczeń, maszyn, środków transportu, czy nawet przedmiotów użytku, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością nie powinno zaskakiwać.

Inspektor może jednak również zostawić pieczątkę na kosmetykach, detergentach, a także substancjach chemicznych i preparatach, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.

Polecamy: Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co nakaże inspektor

Po przeprowadzeniu kontroli i stwierdzeniu naruszeń dotyczących wymagań higienicznych i zdrowotnych państwowy inspektor sanitarny powinien nakazać w drodze decyzji usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. Gdyby jednak takie naruszenie stało się przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi nakaz spowoduje unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (przez "część" rozumie się zarówno stanowiska pracy, maszyny oraz inne urządzenia). Inspektor będzie uprawniony wówczas także do:

  • zamknięcia obiektu użyteczności publicznej;
  • wyłączenia z eksploatacji środka transportu;
  • wycofania z obrotu środka spożywczego oraz przedmiotu użytku, materiału i wyrobu który jest przeznaczony do kontaktu z żywnością (dotyczy to także kosmetyków i innych wyrobów mających wpływ na zdrowie ludzi);
  • podjęcia lub zaprzestania innych działań.

Polecamy: Warunki przygotowywania żywności sprzedawanej w szkole - wymogi sanitarne

Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy tego, iż decyzje we wskazanych wyżej sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Druga odnosi się do przepisów karnych. Ten kto utrudnia lub udaremnia działalność organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest zagrożony karą aresztu do 30 dni, karą ograniczenia wolności albo karą grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA