reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Do czego uprawniony jest inspektor sanitarny?

Do czego uprawniony jest inspektor sanitarny?

Rozpoczynając prowadzenie własnej działalności gospodarczej należy liczyć się z możliwością kontroli prowadzonej przez Państwową Inspekcje Sanitarną. Jakie uprawnienia przysługują inspektorom sanitarnym?

Inspektorzy sanitarni (zarówno państwowi inspektorzy sanitarni jak też Główny Inspektor Sanitarny) posiadają w związku z wykonywaną kontrolą, na podstawie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, prawo nie tylko do żądania dokumentów i udostępnienia danych, również pisemnych lub ustnych informacji, ale także wzywania i przesłuchiwania osób.

Ustawa przyznaje także prawo inspektorom do wstępu do zakładów pracy oraz wszystkich ich pomieszczeń i urządzeń. Nieprawidłowości nie ukryją się także w ogrodach działkowych i środkach transportu (zarówno lądowych, powietrznych i morskich).

Gdy inspektor wejdzie

Po wejściu państwowego inspektora sanitarnego na teren zakładu pracy przedsiębiorca może być zaskoczony zakresem możliwości jakie podmiot kontrolujący posiada. Zabezpieczenie pomieszczeń, maszyn, środków transportu, czy nawet przedmiotów użytku, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością nie powinno zaskakiwać.

Inspektor może jednak również zostawić pieczątkę na kosmetykach, detergentach, a także substancjach chemicznych i preparatach, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.

Polecamy: Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Co nakaże inspektor

Po przeprowadzeniu kontroli i stwierdzeniu naruszeń dotyczących wymagań higienicznych i zdrowotnych państwowy inspektor sanitarny powinien nakazać w drodze decyzji usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. Gdyby jednak takie naruszenie stało się przyczyną bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi nakaz spowoduje unieruchomienie zakładu pracy lub jego części (przez "część" rozumie się zarówno stanowiska pracy, maszyny oraz inne urządzenia). Inspektor będzie uprawniony wówczas także do:

  • zamknięcia obiektu użyteczności publicznej;
  • wyłączenia z eksploatacji środka transportu;
  • wycofania z obrotu środka spożywczego oraz przedmiotu użytku, materiału i wyrobu który jest przeznaczony do kontaktu z żywnością (dotyczy to także kosmetyków i innych wyrobów mających wpływ na zdrowie ludzi);
  • podjęcia lub zaprzestania innych działań.

Polecamy: Warunki przygotowywania żywności sprzedawanej w szkole - wymogi sanitarne

Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Pierwsza z nich dotyczy tego, iż decyzje we wskazanych wyżej sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Druga odnosi się do przepisów karnych. Ten kto utrudnia lub udaremnia działalność organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest zagrożony karą aresztu do 30 dni, karą ograniczenia wolności albo karą grzywny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama