| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Gdzie szukać wymogów sanitarnych do otwarcia działalności gastronomicznej?

Osoba, która chce otworzyć firmę działającą w branży gastronomicznej musi liczyć się z tym, że konieczne jest spełnienie określonych warunków sanitarno-higienicznych przewidzianych przez prawo. Nad realizacją wynikających z nich obowiązków przez przyszłych przedsiębiorców czuwają stacje sanitarno-epidemiologiczne. Jakie to wymogi i gdzie ich szukać? Przeczytaj.

Warunki, których spełnienie pozwala na podjęcie działalności gastronomicznej nie są zgromadzone w jednym akcie prawnym. Szukając ich należy sięgnąć zarówno do prawa krajowego jak też unijnego.

Bezpieczeństwo żywności

Myśląc o założeniu własnego baru, restauracji lub innego punktu gastronomicznego nie można nie uwzględnić rozporządzenia (WE) 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 28 stycznia 2002 ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Zgodnie z zawartym w nim art.17 podmioty, które działają na rynku spożywczym oraz pasz mają obowiązek zapewnienia (podczas wszystkich etapów produkcji, przetwarzania i dystrybucji w przedsiębiorstwach będących pod ich kontrolą) zgodności żywności bądź pasz z wymogami prawa żywnościowego właściwymi dla ich działalności i kontrolowania przestrzegania tych wymogów.

Higiena środków spożywczych

Kolejne rozporządzenie (WE) 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29. 04 2004r. w sprawie higieny środków spożywczych w art.1, ust.1, lit. a wskazuje, iż główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności spoczywa na przedsiębiorstwie sektora spożywczego. Ten sam akt nakłada na przedsiębiorców obowiązek, aby na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji, żywność była chroniona przed zanieczyszczeniem mogącym spowodować niezdatność do spożycia przez ludzi, szkodliwość dla zdrowia lub zanieczyszczenie w taki sposób, że byłoby nierozsądnie oczekiwać, iż żywność zostanie w tym stanie skonsumowana (zał. II rozdział IX pkt 3). Przedsiębiorstwa sektora spożywczego mają obowiązek opracowania, wykonania i utrzymania stałej procedury lub procedury na podstawie zasad HACCP (rozdz. II art. 5 pkt 1).

Polecamy serwis: Mała firma

Prawo krajowe

Nie tylko prawo unijne sięga po regulacje w zakresie bezpieczeństwa żywności i higieny środków spożywczych. Konkretyzuje je ustawa z dnia 25. 08. 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, która określa wymagania i procedury niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności i żywienia zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) 178/2002 wskazanego jako pierwsze.

Zobacz także: Jak zarobić pierwszy milion

Aktualnie obowiązujące akty prawne dostępne są na stronie Główngo Inspektoratu Sanitarnego www.pis.gov.pl.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »