Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności
REKLAMA
REKLAMA
Rozkręcając własny biznes należy dokładnie przemyśleć jaki ma być charakter firmy. Od tego w dużej mierze będzie zależał wybór metody, dzięki której osiągniesz sukces. Peter Hinston, autor książki „Wielka księga małego biznesu” wyróżnia m.in. naśladowanie, koncesjonowanie i zakup i już działającego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Naśladowanie
Jest najczęściej spotykana metoda znajdowania pomysłów na biznes. Chodzi tu o to, że gdy postrzegasz jakiś towar lub rodzaj usługi, którego brakuje na Twoim terenie, możesz spróbować wprowadzić go. Tym sposobem zajmiesz swoją niszę na rynku.
Przykładem tu może być zarówno sklep, jaki i ośrodek rekreacyjny, żłobek, czy cukiernia.
Aby znaleźć swój pomysł, który się sprawdzi warto jest zobaczyć jak dane rozwiązanie działa w innych regionach Twojego kraju. Pomysłów na biznes można też szukać u zagranicznych kontrahentów.
Forma naśladowania, której nie można polecić to dokładne kopiowanie jakiegoś pomysłu. Jeżeli dane przedsięwzięcie ma już utrwaloną pozycję, to nie wygrasz z konkurencją.
Franczyza
Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku
REKLAMA
Działanie w systemie franczyzowym jest podobne do opisanego wyżej sposobu uruchomienia firmy. Różnica polega na tym, że przeprowadza się je przy całkowitym poparciu ze strony naśladowanego przedsiębiorstwa. Koncesja to jest właśnie zezwolenie.
Jest to system sprzedaży towarów, usług, a także technologii oparty na ścisłej współpracy pomiędzy odrębnymi przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Ten system zakłada również przypływa know-how między tymi podmiotami przez cały czas trwania umowy franczyzowej. Istotne tu jest także udzieleni praw i przyjecie obowiązków, które określa umowa.
Zakup istniejącej firmy
To rozwiązanie stosują często początkujący przedsiębiorcy. Zakup działającego przedsiębiorstwa eliminuje poważną część problemu uruchomienia firmy. Jeśli wybierasz właśnie to rozwiązanie to pamiętaj:
Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej
1. Zbieraj informacje – szczegóły dotyczące zapasu towarów, instalacji czy sprzętu i wyposażenia;
2. Przeprowadź badanie rynku;
3. Przygotuj plan pozyskania środków finansowych;
4. Nie podpisuj niczego przed dokonaniem dogłębnej analizy rynku, oceny swojej sytuacji finansowej i rozmowy z doradcą.
Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.