reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Naśladowanie, franczyza czy zakup już istniejącego biznesu to tylko niektóre metody uruchomienia własnej firmy. Wybór zależy od tego jaki charakter będzie miała Twoja działalność.

Rozkręcając własny biznes należy dokładnie przemyśleć jaki ma być charakter firmy. Od tego w dużej mierze będzie zależał wybór metody, dzięki której osiągniesz sukces. Peter Hinston, autor książki „Wielka księga małego biznesu” wyróżnia m.in. naśladowanie, koncesjonowanie i zakup i już działającego przedsiębiorstwa.

Naśladowanie

Jest najczęściej spotykana metoda znajdowania pomysłów na biznes. Chodzi tu o to, że gdy postrzegasz jakiś towar lub rodzaj usługi, którego brakuje na Twoim terenie, możesz spróbować wprowadzić go. Tym sposobem zajmiesz swoją niszę na rynku.

Przykładem tu może być zarówno sklep, jaki i ośrodek rekreacyjny, żłobek, czy cukiernia.

Aby znaleźć swój pomysł, który się sprawdzi warto jest zobaczyć jak dane rozwiązanie działa w innych regionach Twojego kraju. Pomysłów na biznes można też szukać u zagranicznych kontrahentów.

Forma naśladowania, której nie można polecić to dokładne kopiowanie jakiegoś pomysłu. Jeżeli dane przedsięwzięcie ma już utrwaloną pozycję, to nie wygrasz z konkurencją.

Franczyza 

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

Działanie w systemie franczyzowym jest podobne do opisanego wyżej sposobu uruchomienia firmy. Różnica polega na tym, że przeprowadza się je przy całkowitym poparciu ze strony naśladowanego przedsiębiorstwa. Koncesja to jest właśnie zezwolenie.

Jest to system sprzedaży towarów, usług, a także technologii oparty na ścisłej współpracy pomiędzy odrębnymi przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Ten system zakłada również przypływa know-how między tymi podmiotami przez cały czas trwania umowy franczyzowej. Istotne tu jest także udzieleni praw i przyjecie obowiązków, które określa umowa.

Zakup istniejącej firmy

To rozwiązanie stosują często początkujący przedsiębiorcy. Zakup działającego przedsiębiorstwa eliminuje poważną część problemu uruchomienia firmy. Jeśli wybierasz właśnie to rozwiązanie to pamiętaj:

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

1. Zbieraj informacje – szczegóły dotyczące zapasu towarów, instalacji czy sprzętu i wyposażenia;
2. Przeprowadź badanie rynku;
3. Przygotuj plan pozyskania środków finansowych;
4. Nie podpisuj niczego przed dokonaniem dogłębnej analizy rynku, oceny swojej sytuacji finansowej i rozmowy z doradcą. 

Wieszjak.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama