REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Jak rozpocząć własna działalność?
Jak rozpocząć własna działalność?

REKLAMA

REKLAMA

Naśladowanie, franczyza czy zakup już istniejącego biznesu to tylko niektóre metody uruchomienia własnej firmy. Wybór zależy od tego jaki charakter będzie miała Twoja działalność.

Rozkręcając własny biznes należy dokładnie przemyśleć jaki ma być charakter firmy. Od tego w dużej mierze będzie zależał wybór metody, dzięki której osiągniesz sukces. Peter Hinston, autor książki „Wielka księga małego biznesu” wyróżnia m.in. naśladowanie, koncesjonowanie i zakup i już działającego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Naśladowanie

Jest najczęściej spotykana metoda znajdowania pomysłów na biznes. Chodzi tu o to, że gdy postrzegasz jakiś towar lub rodzaj usługi, którego brakuje na Twoim terenie, możesz spróbować wprowadzić go. Tym sposobem zajmiesz swoją niszę na rynku.

Przykładem tu może być zarówno sklep, jaki i ośrodek rekreacyjny, żłobek, czy cukiernia.

Aby znaleźć swój pomysł, który się sprawdzi warto jest zobaczyć jak dane rozwiązanie działa w innych regionach Twojego kraju. Pomysłów na biznes można też szukać u zagranicznych kontrahentów.

Forma naśladowania, której nie można polecić to dokładne kopiowanie jakiegoś pomysłu. Jeżeli dane przedsięwzięcie ma już utrwaloną pozycję, to nie wygrasz z konkurencją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franczyza 

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

REKLAMA

Działanie w systemie franczyzowym jest podobne do opisanego wyżej sposobu uruchomienia firmy. Różnica polega na tym, że przeprowadza się je przy całkowitym poparciu ze strony naśladowanego przedsiębiorstwa. Koncesja to jest właśnie zezwolenie.

Jest to system sprzedaży towarów, usług, a także technologii oparty na ścisłej współpracy pomiędzy odrębnymi przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Ten system zakłada również przypływa know-how między tymi podmiotami przez cały czas trwania umowy franczyzowej. Istotne tu jest także udzieleni praw i przyjecie obowiązków, które określa umowa.

Zakup istniejącej firmy

To rozwiązanie stosują często początkujący przedsiębiorcy. Zakup działającego przedsiębiorstwa eliminuje poważną część problemu uruchomienia firmy. Jeśli wybierasz właśnie to rozwiązanie to pamiętaj:

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

1. Zbieraj informacje – szczegóły dotyczące zapasu towarów, instalacji czy sprzętu i wyposażenia;
2. Przeprowadź badanie rynku;
3. Przygotuj plan pozyskania środków finansowych;
4. Nie podpisuj niczego przed dokonaniem dogłębnej analizy rynku, oceny swojej sytuacji finansowej i rozmowy z doradcą. 

Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA