REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wskaźniki płynności finansowej
Wskaźniki płynności finansowej

REKLAMA

REKLAMA

Wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp), pozwala ocenić w jakim stopniu firma jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania wobec dostawców oraz innych wierzycieli np. banku kredytującego.

Według standardów, wartość tego wskaźnika powinna zawierać się w przedziale od 1,6 do 1,9. Jeśli wskazania będą niższe, to świadczy to o występowaniu kłopotów z regulowaniem zobowiązań. Przedsiębiorstwo zapewne nie płaci wszystkich swoich rachunków w terminie; bywa, że dostawcy wstrzymują wysyłkę towarów, uzależniając swoje decyzje od uregulowania zapłat za towar wcześniej dostarczony; naliczane są odsetki karne.

REKLAMA

Z kolei wskaźnik, powyżej 1,9 oznacza, że utrzymuje się zbyt wiele środków obrotowych w stosunku do wymagalnych zobowiązań i że nadwyżkę tych środków można przeznaczyć na inne cele (jak np. inwestycje, reklamę czy choćby konsumpcję).

Polecamy: Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy - wprowadzenie

Wyliczenie wskaźnika (Wp) sprowadza się do ustalenia następującej zależności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

gdzie:
Wp - wskaźnik bieżący płynności finansowej
g - stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień ...;
n - stan należności na dzień ...;
s - stan zapasów magazynowych na dzień ...;
z - stan zobowiązań i kredytów na dzień ...;

W jednej z hurtowni AGD, księgowy przedstawił do oceny następujące dane na dzień 30 czerwca 2009r.: obroty hurtowni (o) 2 190 000zł.; stan zobowiązań i kwota obrotowego kredytu bankowego (z) 901 115zł [766 115zł + 135 000zł]; stan należności (n) 390 101zł; stan zapasu magazynowego w cenach zbytu bez podatku VAT (s) 951 200zł; stan posiadanej gotówki w kasie i na rachunkach bankowych (g) 27 800zł; wartość zakupów towarowych (t) 2 734 517zł.
Mając takie informacje wyliczono Wskaźnik „bieżący” płynności finansowej (Wp), dla tej hurtowni:

Wartość wskaźnika na poziomie 1,52, to niezły wynik. Jednak za wcześnie jeszcze by pozytywnie oceniać płynność finansową firmy. Nieco więcej światła dostarczy nam analiza innego wskaźnika, o którym w poniżej.

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej

REKLAMA

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej (Ws), nie różni się wiele od poprzedniego, ale za to różnica ta ma ogromne znaczenie praktyczne. Otóż w rachunku pomija się wartość zapasów (s). Zakłada się, że zapasy, rozumiane jako czasowo „zamrożone” środki obrotowe, wolniej można zamienić na gotówkę niż należności (n), pomija się je więc w rachunku, co jak się okaże niżej ma swoje uzasadnienie.

Wartość wskaźnika, dla dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, powinna zawierać się od 0,9 do 1,0. W praktyce oznacza to, że posiadana gotówka i należności klientów równoważą w całości (przy wskazaniach na poziomie 1,0) lub prawie w całości (przy wskazaniach na poziomie 0,9) zobowiązania firmy wobec dostawców towarów oraz wobec banków i innych źródeł kredytu obrotowego hurtowni.

Wyliczenie wskaźnika (Ws) sprowadza się do ustalenia zależności (znaczenie oznaczeń jak wyżej):

gdzie:
Ws - wskaźnik, szybki płynności finansowej;
g - jak we wzorze nr 1;
n - jak we wzorze nr 1;
z - jak we wzorze nr 1.

Polecamy: Wsparcie ze strony firm consultingowych

Wykorzystując dane z przykładu przedstawionego wcześniej, dla hurtowni AGD , wartość wskaźnika Ws wyniesie:

Zauważmy, że wartość Ws = 0,46 to nie jest najlepszy wynik. Jest on prawie o 50 proc. gorszy od wymaganych standardów (0,9 - 1,0).

Jak zinterpretować taki stan, kiedy wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp) jest na stosunkowo wysokim poziomie (1,52), a wskaźnik „szybki” kształtuje się wyjątkowo nisko (0,46)?

Ponieważ już wiemy czym różnią się obydwa wskaźniki, łatwo odgadnąć, że „reputację” hurtowni AGD psują - zapasy, zgromadzone w nadmiernych ilościach względem możliwości płatniczych firmy. Niestety, nieprawidłowa lub wręcz bardzo zła polityka gospodarowania zapasami jest to wyjątkowo często spotykana „przypadłość” w małych i średnich firmach różnych branż. Niekiedy stan taki dotyczy też firm (np. hurtowni)i o obrotach liczonych w milionach złotych miesięcznie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

REKLAMA

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

REKLAMA