| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej

Wskaźnik bieżący płynności finansowej (Wp), pozwala ocenić w jakim stopniu firma jest w stanie spłacać bieżące zobowiązania wobec dostawców oraz innych wierzycieli np. banku kredytującego.

Według standardów, wartość tego wskaźnika powinna zawierać się w przedziale od 1,6 do 1,9. Jeśli wskazania będą niższe, to świadczy to o występowaniu kłopotów z regulowaniem zobowiązań. Przedsiębiorstwo zapewne nie płaci wszystkich swoich rachunków w terminie; bywa, że dostawcy wstrzymują wysyłkę towarów, uzależniając swoje decyzje od uregulowania zapłat za towar wcześniej dostarczony; naliczane są odsetki karne.

Z kolei wskaźnik, powyżej 1,9 oznacza, że utrzymuje się zbyt wiele środków obrotowych w stosunku do wymagalnych zobowiązań i że nadwyżkę tych środków można przeznaczyć na inne cele (jak np. inwestycje, reklamę czy choćby konsumpcję).

Polecamy: Wybrane miary oceny sytuacji majątkowej firmy - wprowadzenie

Wyliczenie wskaźnika (Wp) sprowadza się do ustalenia następującej zależności:

gdzie:
Wp - wskaźnik bieżący płynności finansowej
g - stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień ...;
n - stan należności na dzień ...;
s - stan zapasów magazynowych na dzień ...;
z - stan zobowiązań i kredytów na dzień ...;

W jednej z hurtowni AGD, księgowy przedstawił do oceny następujące dane na dzień 30 czerwca 2009r.: obroty hurtowni (o) 2 190 000zł.; stan zobowiązań i kwota obrotowego kredytu bankowego (z) 901 115zł [766 115zł + 135 000zł]; stan należności (n) 390 101zł; stan zapasu magazynowego w cenach zbytu bez podatku VAT (s) 951 200zł; stan posiadanej gotówki w kasie i na rachunkach bankowych (g) 27 800zł; wartość zakupów towarowych (t) 2 734 517zł.
Mając takie informacje wyliczono Wskaźnik „bieżący” płynności finansowej (Wp), dla tej hurtowni:

Wartość wskaźnika na poziomie 1,52, to niezły wynik. Jednak za wcześnie jeszcze by pozytywnie oceniać płynność finansową firmy. Nieco więcej światła dostarczy nam analiza innego wskaźnika, o którym w poniżej.

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej

Wskaźnik „szybki” płynności finansowej (Ws), nie różni się wiele od poprzedniego, ale za to różnica ta ma ogromne znaczenie praktyczne. Otóż w rachunku pomija się wartość zapasów (s). Zakłada się, że zapasy, rozumiane jako czasowo „zamrożone” środki obrotowe, wolniej można zamienić na gotówkę niż należności (n), pomija się je więc w rachunku, co jak się okaże niżej ma swoje uzasadnienie.

Wartość wskaźnika, dla dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, powinna zawierać się od 0,9 do 1,0. W praktyce oznacza to, że posiadana gotówka i należności klientów równoważą w całości (przy wskazaniach na poziomie 1,0) lub prawie w całości (przy wskazaniach na poziomie 0,9) zobowiązania firmy wobec dostawców towarów oraz wobec banków i innych źródeł kredytu obrotowego hurtowni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »