reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

Wyliczanie i systematyczna (najlepiej w odstępach miesięcznych) obserwacja wskaźnika zdolności do regulowania zobowiązań (Nz), umożliwia obserwację czy zadłużenie się nie pogłębia.

Wyniki wyliczeń informują w ciągu ilu dni (przeciętnie) firma reguluje swoje zobowiązania bieżące. 

Nawiasem mówiąc, raczej nie poleca się, często stosowanej w praktyce, metody oceny stopnia zadłużenia firmy, polegającej na odpowiadaniu sobie na pytanie: „Z jakiego okresu płacimy teraz faktury?” z „grudnia, połowy stycznia, itd.”. metoda ta jest tak mało precyzyjna, że bardzo łatwo jest przeoczyć te momenty w funkcjonowaniu firmy, które w istotny sposób mogą rzutować na jej przyszłość.

Z punktu widzenia właściciela, jeżeli nie ma możliwości uzyskania korzyści finansowych u dostawców, za skrócenie terminu płatności albo dokonywanie zapłat gotówkowych, oraz wyczerpane (lub niedostępne) są już inne źródła kredytowania firmy, wskaźnik (Nz) powinien być możliwie wysoki.

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

Należy zadbać jedynie by nie obciążać przedsiębiorstwa stratami wynikającymi z konieczności płacenia karnych odsetek za zwłokę w terminowym regulowaniu zobowiązań wobec poszczególnych dostawców oraz aby z tego powodu firma nie cierpiała na brak ciągłości dostaw i niedobory asortymentowe. To może być istotne źródło finansowania działalności przedsiębiorstwa.

Wartość wskaźnika (Nz) ustala się wyliczając następującą formułę:

gdzie:

Nz - wskaźnik zdolności do regulowania zobowiązań;
z - stan zobowiązań i kredytów na dzień …;
t - wartość zakupów towarowych na dzień ..., licząc od początku roku(przyjmuje się, że miesiąc to 30 dni, a rok to 360 dni (tzw. rok bankowy);
m - ilość miesięcy w dniach, jakie upłynęły od początku roku ;

Dla naszego przykładu, z wcześniejszego artykułu („Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności finansowej” z dn. 21.04.2010 r. www.wieszjak.pl) wartość wskaźnika (Nz) wyniesie:

Wiemy, zatem, że przedsiębiorstwo, płaci faktury swoich dostawców, średnio, po 50 dniach (wszystkie wyliczenia wskaźników podawanych w dniach, jak na przykład wskaźnik zdolności do regulowania zobowiązań, albo wskaźnik rotacji zapasu magazynowego, podawane są po zaokrągleniu uzyskanego wyniku do jedności (bez miejsc dziesiętnych po przecinku).

Czy jest to wskaźnik dobry dla firmy czy też nie? Przy założeniu, że terminy płatności za faktury są 50-dniowe oraz że przedsiębiorstwo nie posiada już większej zdolności kredytowej i nie może liczyć na korzystniejsze ceny zakupu z tytułu dokonywania zapłat gotówkowych lub w skróconym terminie, to wynik taki jest osiągnięciem dobrym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama