reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > W jaki sposób określa się rynki właściwe

W jaki sposób określa się rynki właściwe

Prawidłowe określenie rynku właściwego jest kluczowe dla każdego postępowania przed Prezesem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto określenie rynku jest niezwykle pomocne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu analizy konkurencji.

Wyznaczenie rynku właściwego polega w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu analizy działalności podmiotów gospodarczych pod kątem określonej sfery produkcji lub obrotu. W ten sposób zostaje wyodrębnionych kilka rynków, w tym rynek właściwy. 

Przeczytaj także: Czym jest rynek właściwy

Z praktyki wynika, że sądy dążą do jak najwęższego wyznaczenia rynku właściwego, ponieważ pozwala to na bardzo dokładne określenie specyfiki i warunków konkurencyjności na danym rynku i w danej branży. Nie oznacza to oczywiście absurdalnego wręcz zawężenia rynku do jednego przedsiębiorcy.

Doskonale odzwierciedla to podział rynku sprzedaży lodów przez UOKiK na rynek lodów wodnych, sorbetów, lodów rożków i na patyku. Pamiętajmy, że przedsiębiorca może działać i wywierać wpływ na kilka rynków właściwych. 

Co należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu rynku?

Pamiętając, że wyróżniamy trzy wymiary rynku – czasowy, terytorialny i produktowy, przy jego wyznaczaniu należy mieć na uwadze wszystkie trzy elementy. Pod względem czasowym konieczne jest zatem określenie kiedy produkty mogą być dla siebie wymienne, zaś biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, często duże znaczenie ma to, czy przedsiębiorca działa w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. 

Ponadto należy poddać szczegółowej analizie:

  • Szczebel obrotu produktu (czy jest to sprzedaż hurtowa, czy detaliczna);
  • Jakie są bariery wejścia na rynek (ilość konkurentów, prześledzenie ich cen, relacji z klientami i relacji między przedsiębiorcami);
  • Relacje rynkowe (w jakim stopniu podaż odpowiada popytowi);
  • Preferencje i oczekiwania klientów/ kontrahentów (ponownie należy wziąć pod uwagę popyt i relacje konkurentów z klientami);
  • Koszty dodatkowe (transport, znalezienie dostawców i producentów).

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Oczywiście każda branża rządzi się specyficznymi prawami. W przypadku niektórych rodzajów przedsięwzięć konieczne będzie zważenie kosztów i możliwości uzyskania różnego rodzaju zezwoleń (np. sprzedaż alkoholu) oraz uprawnień. 

Zarówno przedsiębiorca A, jak i B sprzedają klamki i karnisze w Krakowie. Przedsiębiorca A ma sklep w centrum miasta, gdzie znajdują się jeszcze dwa sklepy o podobnym asortymencie. Przedsiębiorca B działa na obrzeżach miasta, na pobliskim osiedlu nie ma żadnego podobnego sklepu, zatem większość mieszkańców tego rejonu kupuje klamki właśnie u przedsiębiorcy B. Mimo tego, że obaj prowadzą taką samą działalność działają na różnych rynkach właściwych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama