REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jaki sposób określa się rynki właściwe

Martyna Wosion
W jaki sposób określa się rynki właściwe
W jaki sposób określa się rynki właściwe

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowe określenie rynku właściwego jest kluczowe dla każdego postępowania przed Prezesem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto określenie rynku jest niezwykle pomocne przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w celu analizy konkurencji.

Wyznaczenie rynku właściwego polega w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu analizy działalności podmiotów gospodarczych pod kątem określonej sfery produkcji lub obrotu. W ten sposób zostaje wyodrębnionych kilka rynków, w tym rynek właściwy. 

REKLAMA

Przeczytaj także: Czym jest rynek właściwy

Z praktyki wynika, że sądy dążą do jak najwęższego wyznaczenia rynku właściwego, ponieważ pozwala to na bardzo dokładne określenie specyfiki i warunków konkurencyjności na danym rynku i w danej branży. Nie oznacza to oczywiście absurdalnego wręcz zawężenia rynku do jednego przedsiębiorcy.

Doskonale odzwierciedla to podział rynku sprzedaży lodów przez UOKiK na rynek lodów wodnych, sorbetów, lodów rożków i na patyku. Pamiętajmy, że przedsiębiorca może działać i wywierać wpływ na kilka rynków właściwych. 

Co należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu rynku?

Pamiętając, że wyróżniamy trzy wymiary rynku – czasowy, terytorialny i produktowy, przy jego wyznaczaniu należy mieć na uwadze wszystkie trzy elementy. Pod względem czasowym konieczne jest zatem określenie kiedy produkty mogą być dla siebie wymienne, zaś biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, często duże znaczenie ma to, czy przedsiębiorca działa w centrum miasta, czy na jego obrzeżach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy poddać szczegółowej analizie:

  • Szczebel obrotu produktu (czy jest to sprzedaż hurtowa, czy detaliczna);
  • Jakie są bariery wejścia na rynek (ilość konkurentów, prześledzenie ich cen, relacji z klientami i relacji między przedsiębiorcami);
  • Relacje rynkowe (w jakim stopniu podaż odpowiada popytowi);
  • Preferencje i oczekiwania klientów/ kontrahentów (ponownie należy wziąć pod uwagę popyt i relacje konkurentów z klientami);
  • Koszty dodatkowe (transport, znalezienie dostawców i producentów).

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Oczywiście każda branża rządzi się specyficznymi prawami. W przypadku niektórych rodzajów przedsięwzięć konieczne będzie zważenie kosztów i możliwości uzyskania różnego rodzaju zezwoleń (np. sprzedaż alkoholu) oraz uprawnień. 

Zarówno przedsiębiorca A, jak i B sprzedają klamki i karnisze w Krakowie. Przedsiębiorca A ma sklep w centrum miasta, gdzie znajdują się jeszcze dwa sklepy o podobnym asortymencie. Przedsiębiorca B działa na obrzeżach miasta, na pobliskim osiedlu nie ma żadnego podobnego sklepu, zatem większość mieszkańców tego rejonu kupuje klamki właśnie u przedsiębiorcy B. Mimo tego, że obaj prowadzą taką samą działalność działają na różnych rynkach właściwych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA