REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić
Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

REKLAMA

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w przedsiębiorstwie to pracochłonne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie.

Odwlekanie decyzji o odejściu od starego sprzedawcy energii i pozostanie na jego warunkach cenowych, oznacza dla małej lub średniej firmy straty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Pomimo tego, z możliwości zmiany sprzedawcy energii i skutecznego obniżenia rachunków za prąd korzystają jak dotychczas tylko najlepiej poinformowani przedsiębiorcy.

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w firmie to pracochłonne i często trudne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie. W dużych przedsiębiorstwach zajmują się tym inżynierowie energetycy. Natomiast właściciele małych i średnich firm, nie decydują się nawet na przeprowadzenie tego typu analizy, gdyż nie mają na to czasu lub obawiają się podjęcia decyzji.

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

REKLAMA

Pomimo komunikatów płynących z Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że od początku roku nawet 400 firm miesięcznie zdecydowało się obniżyć koszty i odejść od starego sprzedawcy energii, nadal większość z właścicieli firm w Polsce nie wie o tej możliwości. Eksperci porównywarki cen energii elektrycznej TotalMoney.pl na podstawie spływających do portalu zapytań i wniosków przypuszczają, że koncerny energetyczne dobrze wiedzą o tym fakcie i dla wypracowania dodatkowych zysków utrzymują zawyżone ceny energii dla swoich klientów biznesowych.

Jak pokazują liczne przykłady firm, które zdecydowały się jednak odejść od starego sprzedawcy energii, zmiana dostawcy to wymierne korzyści finansowe i gwarancję np. stałej ceny energii do końca roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wśród firm, które zmieniły sprzedawcę energii na nowego warto wymienić nie tylko znane przedsiębiorstwa: sieć supermarketów Tesco, sieć sklepów Biedronka, operatorzy telekomunikacyjni TP SA i PTK Centertel (Orange) czy bank Nordea, ale też małe i średnie firmy rodzinne a nawet sądy, szkoły i parafie.

Przykładem przedsiębiorcy, który pomimo barier proceduralnych jakie piętrzył przed nim stary sprzedawca, zdecydował się jednak przejść do tańszego sprzedawcy energii jest właściciel sklepu Skorpion w Poznaniu, Pan Zbigniew Wawrzyniak. Jego punkt handlowy działa na osiedlu Łokietek już 21 lat, ale szczególnie dzisiaj trzeba cały czas walczyć o obniżanie kosztów. Ważne jest każde 100 złotych, ale w przypadku zmiany sprzedawcy energii na Energia Pro Gigawat, oczekiwane roczne oszczędności kształtują się na poziomie 1400 złotych.

Jest to kwota jednego rachunku za prądu jaki musiał dotychczas płacić w Enea. Teraz Pan Zbigniew Wawrzyniak, jak i wielu jego znajomych przedsiębiorców czeka na pierwszą fakturę od nowego dostawcy, aby przekonać się, że faktycznie da się zmienić sprzedawcę prądu i nie ma się czego obawiać.

Korzyści z rezygnacji z usług starego koncernu energetycznego wynikają przede wszystkim z niższej ceny zaoferowanej przez nowego sprzedawcę energii. Natomiast gwarancja stałej ceny w nowej ofercie stanowi ochronę przed niekorzystnymi zmianami cen prądu, które często bez wystarczającej zapowiedzi wprowadzają lokalne zakłady energetyczne. Należy podkreślić, że zmiana sprzedawcy sprowadza się do podpisania umowy z nowym sprzedawcą i udzieleniu mu pełnomocnictwa do zajęcia się stroną formalną odejścia od starego sprzedawcy.

Od tej pory będziemy otrzymywać dwie faktury, w tym jedną od zakładu energetycznego za dystrybucję energii oraz drugą za samą energię z niższymi cenami od nowego sprzedawcy energii.

Wielkość zysków wynikających ze zmiany sprzedawcy energii na nowego zależna jest od rodzaju przedsiębiorstwa, wielkości zużycia oraz jego lokalizacji. Jak twierdzi Łukasz Izbaner z firmy monitoringu kosztów w przemyśle Metrium.eu, odejście od starego sprzedawcy energii jest opłacalne nawet dla małej firmy, ale najwięcej zyskują właściciele przedsiębiorstw, które są w taryfach C2x oraz B. 

Polecamy: Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Małe firmy usługowe mają zazwyczaj taryfy C11 lub C12 i zmiana sprzedawcy to oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Średnie firmy produkcyjne otrzymujące faktury w taryfach C21 lub C22 zyskują najszybciej i stosunkowo najwięcej, bo zmiana sprzedawcy jest tak samo prosta jak w małych firmach a wymierny zysk to nawet kilkanaście tysięcy złotych w okresie trwania nowej umowy (zazwyczaj 12 miesięcy).

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie produkcyjnej w taryfie B wymagają większego nakładu pracy i czasami kosztów, ale oszczędności mogą sięgać nawet powyżej stu tysięcy złotych w okresie 1 roku od zmiany sprzedawcy na tańszego.

Wśród firm energetycznych które aktywnie walczą o pozyskanie nowych klientów biznesowych należy wymienić wszystkie znane koncerny energetyczne Enea, Energa Obrót, Enion, EnergiaPro Gigawat i Enion wchodzące w skład grupy Tauron, PKP Energetyka, Polska Grupa Energetyczna, RWE Polska oraz Vattenfall Sales Poland . W zależności od sytuacji na rynku hurtowym i ceny po której koncerny zakupiły energię, oferta każdego z tych koncernów będzie kierowana do innej grupy docelowej. Ceny będą też zależeć od strategii rynkowej przyjmowanej przez te koncerny.

Na przykład, m.in. w związku z wejściem na warszawską giełdę, ostatnio szczególnie atrakcyjną ofertę dedykowaną dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych przedstawia Tauron.

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę zakupu energii przedsiębiorca powinien:
• zebrać faktury za energię elektryczną za ostatnie 12 miesięcy. Z tych faktur należy odczytać informację o zużyciu energii a z ostatniej cenę energii.
• Następnie wystarczy zebrać oferty handlowe sprzedaży energii z firm energetycznych, wykonać kalkulacje porównawcze w arkuszu kalkulacyjnym i wybrać najlepszą ofertę. Można także skorzystać z takich narzędzi jak.

Niestety zdecydowana większość z 1.7 mln przedsiębiorców nie wie jak skutecznie i szybko skorzystać z tej możliwości i nadal przepłaca za prąd. Eksperci TotalMoney.pl podają prosty sposób na oszacowanie zysków – wystarczy sprawdzić kwotę ostatniej faktury za prąd za ostatni miesiąc. O mniej więcej tę kwotę możemy ograniczyć koszty energii w firmie w ciągu 12 miesięcy, gdy przejdziemy do nowego sprzedawcy energii.

Jednocześnie jest to kwota, o którą co do zasady przepłaciliśmy w ostatnim roku pozostając u starego sprzedawcy prądu. Na rozpoczęcie procesu redukcji kosztów energii w firmie nigdy nie jest jednak za późno i warto pomyśleć o tym już dziś.

Marcin Klukowski, ekspert TotalMoney.pl ds. rynku energii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA