REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić
Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

REKLAMA

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w przedsiębiorstwie to pracochłonne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie.

Odwlekanie decyzji o odejściu od starego sprzedawcy energii i pozostanie na jego warunkach cenowych, oznacza dla małej lub średniej firmy straty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Pomimo tego, z możliwości zmiany sprzedawcy energii i skutecznego obniżenia rachunków za prąd korzystają jak dotychczas tylko najlepiej poinformowani przedsiębiorcy.

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w firmie to pracochłonne i często trudne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie. W dużych przedsiębiorstwach zajmują się tym inżynierowie energetycy. Natomiast właściciele małych i średnich firm, nie decydują się nawet na przeprowadzenie tego typu analizy, gdyż nie mają na to czasu lub obawiają się podjęcia decyzji.

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

REKLAMA

Pomimo komunikatów płynących z Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że od początku roku nawet 400 firm miesięcznie zdecydowało się obniżyć koszty i odejść od starego sprzedawcy energii, nadal większość z właścicieli firm w Polsce nie wie o tej możliwości. Eksperci porównywarki cen energii elektrycznej TotalMoney.pl na podstawie spływających do portalu zapytań i wniosków przypuszczają, że koncerny energetyczne dobrze wiedzą o tym fakcie i dla wypracowania dodatkowych zysków utrzymują zawyżone ceny energii dla swoich klientów biznesowych.

Jak pokazują liczne przykłady firm, które zdecydowały się jednak odejść od starego sprzedawcy energii, zmiana dostawcy to wymierne korzyści finansowe i gwarancję np. stałej ceny energii do końca roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wśród firm, które zmieniły sprzedawcę energii na nowego warto wymienić nie tylko znane przedsiębiorstwa: sieć supermarketów Tesco, sieć sklepów Biedronka, operatorzy telekomunikacyjni TP SA i PTK Centertel (Orange) czy bank Nordea, ale też małe i średnie firmy rodzinne a nawet sądy, szkoły i parafie.

Przykładem przedsiębiorcy, który pomimo barier proceduralnych jakie piętrzył przed nim stary sprzedawca, zdecydował się jednak przejść do tańszego sprzedawcy energii jest właściciel sklepu Skorpion w Poznaniu, Pan Zbigniew Wawrzyniak. Jego punkt handlowy działa na osiedlu Łokietek już 21 lat, ale szczególnie dzisiaj trzeba cały czas walczyć o obniżanie kosztów. Ważne jest każde 100 złotych, ale w przypadku zmiany sprzedawcy energii na Energia Pro Gigawat, oczekiwane roczne oszczędności kształtują się na poziomie 1400 złotych.

Jest to kwota jednego rachunku za prądu jaki musiał dotychczas płacić w Enea. Teraz Pan Zbigniew Wawrzyniak, jak i wielu jego znajomych przedsiębiorców czeka na pierwszą fakturę od nowego dostawcy, aby przekonać się, że faktycznie da się zmienić sprzedawcę prądu i nie ma się czego obawiać.

Korzyści z rezygnacji z usług starego koncernu energetycznego wynikają przede wszystkim z niższej ceny zaoferowanej przez nowego sprzedawcę energii. Natomiast gwarancja stałej ceny w nowej ofercie stanowi ochronę przed niekorzystnymi zmianami cen prądu, które często bez wystarczającej zapowiedzi wprowadzają lokalne zakłady energetyczne. Należy podkreślić, że zmiana sprzedawcy sprowadza się do podpisania umowy z nowym sprzedawcą i udzieleniu mu pełnomocnictwa do zajęcia się stroną formalną odejścia od starego sprzedawcy.

Od tej pory będziemy otrzymywać dwie faktury, w tym jedną od zakładu energetycznego za dystrybucję energii oraz drugą za samą energię z niższymi cenami od nowego sprzedawcy energii.

Wielkość zysków wynikających ze zmiany sprzedawcy energii na nowego zależna jest od rodzaju przedsiębiorstwa, wielkości zużycia oraz jego lokalizacji. Jak twierdzi Łukasz Izbaner z firmy monitoringu kosztów w przemyśle Metrium.eu, odejście od starego sprzedawcy energii jest opłacalne nawet dla małej firmy, ale najwięcej zyskują właściciele przedsiębiorstw, które są w taryfach C2x oraz B. 

Polecamy: Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Małe firmy usługowe mają zazwyczaj taryfy C11 lub C12 i zmiana sprzedawcy to oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Średnie firmy produkcyjne otrzymujące faktury w taryfach C21 lub C22 zyskują najszybciej i stosunkowo najwięcej, bo zmiana sprzedawcy jest tak samo prosta jak w małych firmach a wymierny zysk to nawet kilkanaście tysięcy złotych w okresie trwania nowej umowy (zazwyczaj 12 miesięcy).

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie produkcyjnej w taryfie B wymagają większego nakładu pracy i czasami kosztów, ale oszczędności mogą sięgać nawet powyżej stu tysięcy złotych w okresie 1 roku od zmiany sprzedawcy na tańszego.

Wśród firm energetycznych które aktywnie walczą o pozyskanie nowych klientów biznesowych należy wymienić wszystkie znane koncerny energetyczne Enea, Energa Obrót, Enion, EnergiaPro Gigawat i Enion wchodzące w skład grupy Tauron, PKP Energetyka, Polska Grupa Energetyczna, RWE Polska oraz Vattenfall Sales Poland . W zależności od sytuacji na rynku hurtowym i ceny po której koncerny zakupiły energię, oferta każdego z tych koncernów będzie kierowana do innej grupy docelowej. Ceny będą też zależeć od strategii rynkowej przyjmowanej przez te koncerny.

Na przykład, m.in. w związku z wejściem na warszawską giełdę, ostatnio szczególnie atrakcyjną ofertę dedykowaną dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych przedstawia Tauron.

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę zakupu energii przedsiębiorca powinien:
• zebrać faktury za energię elektryczną za ostatnie 12 miesięcy. Z tych faktur należy odczytać informację o zużyciu energii a z ostatniej cenę energii.
• Następnie wystarczy zebrać oferty handlowe sprzedaży energii z firm energetycznych, wykonać kalkulacje porównawcze w arkuszu kalkulacyjnym i wybrać najlepszą ofertę. Można także skorzystać z takich narzędzi jak.

Niestety zdecydowana większość z 1.7 mln przedsiębiorców nie wie jak skutecznie i szybko skorzystać z tej możliwości i nadal przepłaca za prąd. Eksperci TotalMoney.pl podają prosty sposób na oszacowanie zysków – wystarczy sprawdzić kwotę ostatniej faktury za prąd za ostatni miesiąc. O mniej więcej tę kwotę możemy ograniczyć koszty energii w firmie w ciągu 12 miesięcy, gdy przejdziemy do nowego sprzedawcy energii.

Jednocześnie jest to kwota, o którą co do zasady przepłaciliśmy w ostatnim roku pozostając u starego sprzedawcy prądu. Na rozpoczęcie procesu redukcji kosztów energii w firmie nigdy nie jest jednak za późno i warto pomyśleć o tym już dziś.

Marcin Klukowski, ekspert TotalMoney.pl ds. rynku energii

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA