REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić
Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

REKLAMA

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w przedsiębiorstwie to pracochłonne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie.

Odwlekanie decyzji o odejściu od starego sprzedawcy energii i pozostanie na jego warunkach cenowych, oznacza dla małej lub średniej firmy straty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Pomimo tego, z możliwości zmiany sprzedawcy energii i skutecznego obniżenia rachunków za prąd korzystają jak dotychczas tylko najlepiej poinformowani przedsiębiorcy.

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w firmie to pracochłonne i często trudne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie. W dużych przedsiębiorstwach zajmują się tym inżynierowie energetycy. Natomiast właściciele małych i średnich firm, nie decydują się nawet na przeprowadzenie tego typu analizy, gdyż nie mają na to czasu lub obawiają się podjęcia decyzji.

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

REKLAMA

Pomimo komunikatów płynących z Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że od początku roku nawet 400 firm miesięcznie zdecydowało się obniżyć koszty i odejść od starego sprzedawcy energii, nadal większość z właścicieli firm w Polsce nie wie o tej możliwości. Eksperci porównywarki cen energii elektrycznej TotalMoney.pl na podstawie spływających do portalu zapytań i wniosków przypuszczają, że koncerny energetyczne dobrze wiedzą o tym fakcie i dla wypracowania dodatkowych zysków utrzymują zawyżone ceny energii dla swoich klientów biznesowych.

Jak pokazują liczne przykłady firm, które zdecydowały się jednak odejść od starego sprzedawcy energii, zmiana dostawcy to wymierne korzyści finansowe i gwarancję np. stałej ceny energii do końca roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wśród firm, które zmieniły sprzedawcę energii na nowego warto wymienić nie tylko znane przedsiębiorstwa: sieć supermarketów Tesco, sieć sklepów Biedronka, operatorzy telekomunikacyjni TP SA i PTK Centertel (Orange) czy bank Nordea, ale też małe i średnie firmy rodzinne a nawet sądy, szkoły i parafie.

Przykładem przedsiębiorcy, który pomimo barier proceduralnych jakie piętrzył przed nim stary sprzedawca, zdecydował się jednak przejść do tańszego sprzedawcy energii jest właściciel sklepu Skorpion w Poznaniu, Pan Zbigniew Wawrzyniak. Jego punkt handlowy działa na osiedlu Łokietek już 21 lat, ale szczególnie dzisiaj trzeba cały czas walczyć o obniżanie kosztów. Ważne jest każde 100 złotych, ale w przypadku zmiany sprzedawcy energii na Energia Pro Gigawat, oczekiwane roczne oszczędności kształtują się na poziomie 1400 złotych.

Jest to kwota jednego rachunku za prądu jaki musiał dotychczas płacić w Enea. Teraz Pan Zbigniew Wawrzyniak, jak i wielu jego znajomych przedsiębiorców czeka na pierwszą fakturę od nowego dostawcy, aby przekonać się, że faktycznie da się zmienić sprzedawcę prądu i nie ma się czego obawiać.

Korzyści z rezygnacji z usług starego koncernu energetycznego wynikają przede wszystkim z niższej ceny zaoferowanej przez nowego sprzedawcę energii. Natomiast gwarancja stałej ceny w nowej ofercie stanowi ochronę przed niekorzystnymi zmianami cen prądu, które często bez wystarczającej zapowiedzi wprowadzają lokalne zakłady energetyczne. Należy podkreślić, że zmiana sprzedawcy sprowadza się do podpisania umowy z nowym sprzedawcą i udzieleniu mu pełnomocnictwa do zajęcia się stroną formalną odejścia od starego sprzedawcy.

Od tej pory będziemy otrzymywać dwie faktury, w tym jedną od zakładu energetycznego za dystrybucję energii oraz drugą za samą energię z niższymi cenami od nowego sprzedawcy energii.

Wielkość zysków wynikających ze zmiany sprzedawcy energii na nowego zależna jest od rodzaju przedsiębiorstwa, wielkości zużycia oraz jego lokalizacji. Jak twierdzi Łukasz Izbaner z firmy monitoringu kosztów w przemyśle Metrium.eu, odejście od starego sprzedawcy energii jest opłacalne nawet dla małej firmy, ale najwięcej zyskują właściciele przedsiębiorstw, które są w taryfach C2x oraz B. 

Polecamy: Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Małe firmy usługowe mają zazwyczaj taryfy C11 lub C12 i zmiana sprzedawcy to oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Średnie firmy produkcyjne otrzymujące faktury w taryfach C21 lub C22 zyskują najszybciej i stosunkowo najwięcej, bo zmiana sprzedawcy jest tak samo prosta jak w małych firmach a wymierny zysk to nawet kilkanaście tysięcy złotych w okresie trwania nowej umowy (zazwyczaj 12 miesięcy).

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie produkcyjnej w taryfie B wymagają większego nakładu pracy i czasami kosztów, ale oszczędności mogą sięgać nawet powyżej stu tysięcy złotych w okresie 1 roku od zmiany sprzedawcy na tańszego.

Wśród firm energetycznych które aktywnie walczą o pozyskanie nowych klientów biznesowych należy wymienić wszystkie znane koncerny energetyczne Enea, Energa Obrót, Enion, EnergiaPro Gigawat i Enion wchodzące w skład grupy Tauron, PKP Energetyka, Polska Grupa Energetyczna, RWE Polska oraz Vattenfall Sales Poland . W zależności od sytuacji na rynku hurtowym i ceny po której koncerny zakupiły energię, oferta każdego z tych koncernów będzie kierowana do innej grupy docelowej. Ceny będą też zależeć od strategii rynkowej przyjmowanej przez te koncerny.

Na przykład, m.in. w związku z wejściem na warszawską giełdę, ostatnio szczególnie atrakcyjną ofertę dedykowaną dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych przedstawia Tauron.

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę zakupu energii przedsiębiorca powinien:
• zebrać faktury za energię elektryczną za ostatnie 12 miesięcy. Z tych faktur należy odczytać informację o zużyciu energii a z ostatniej cenę energii.
• Następnie wystarczy zebrać oferty handlowe sprzedaży energii z firm energetycznych, wykonać kalkulacje porównawcze w arkuszu kalkulacyjnym i wybrać najlepszą ofertę. Można także skorzystać z takich narzędzi jak.

Niestety zdecydowana większość z 1.7 mln przedsiębiorców nie wie jak skutecznie i szybko skorzystać z tej możliwości i nadal przepłaca za prąd. Eksperci TotalMoney.pl podają prosty sposób na oszacowanie zysków – wystarczy sprawdzić kwotę ostatniej faktury za prąd za ostatni miesiąc. O mniej więcej tę kwotę możemy ograniczyć koszty energii w firmie w ciągu 12 miesięcy, gdy przejdziemy do nowego sprzedawcy energii.

Jednocześnie jest to kwota, o którą co do zasady przepłaciliśmy w ostatnim roku pozostając u starego sprzedawcy prądu. Na rozpoczęcie procesu redukcji kosztów energii w firmie nigdy nie jest jednak za późno i warto pomyśleć o tym już dziś.

Marcin Klukowski, ekspert TotalMoney.pl ds. rynku energii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA