REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Subskrybuj nas na Youtube
Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić
Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

REKLAMA

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w przedsiębiorstwie to pracochłonne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie.

Odwlekanie decyzji o odejściu od starego sprzedawcy energii i pozostanie na jego warunkach cenowych, oznacza dla małej lub średniej firmy straty od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie. Pomimo tego, z możliwości zmiany sprzedawcy energii i skutecznego obniżenia rachunków za prąd korzystają jak dotychczas tylko najlepiej poinformowani przedsiębiorcy.

REKLAMA

Optymalizacja kosztów zakupu energii w firmie to pracochłonne i często trudne zadanie. Korzyści mogą być jednak duże, bo pozwalają prosto i skutecznie obniżyć koszty zakupu energii w firmie. W dużych przedsiębiorstwach zajmują się tym inżynierowie energetycy. Natomiast właściciele małych i średnich firm, nie decydują się nawet na przeprowadzenie tego typu analizy, gdyż nie mają na to czasu lub obawiają się podjęcia decyzji.

Polecamy: Firmy lepiej oceniają sytuację na rynku

REKLAMA

Pomimo komunikatów płynących z Urzędu Regulacji Energetyki o tym, że od początku roku nawet 400 firm miesięcznie zdecydowało się obniżyć koszty i odejść od starego sprzedawcy energii, nadal większość z właścicieli firm w Polsce nie wie o tej możliwości. Eksperci porównywarki cen energii elektrycznej TotalMoney.pl na podstawie spływających do portalu zapytań i wniosków przypuszczają, że koncerny energetyczne dobrze wiedzą o tym fakcie i dla wypracowania dodatkowych zysków utrzymują zawyżone ceny energii dla swoich klientów biznesowych.

Jak pokazują liczne przykłady firm, które zdecydowały się jednak odejść od starego sprzedawcy energii, zmiana dostawcy to wymierne korzyści finansowe i gwarancję np. stałej ceny energii do końca roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wśród firm, które zmieniły sprzedawcę energii na nowego warto wymienić nie tylko znane przedsiębiorstwa: sieć supermarketów Tesco, sieć sklepów Biedronka, operatorzy telekomunikacyjni TP SA i PTK Centertel (Orange) czy bank Nordea, ale też małe i średnie firmy rodzinne a nawet sądy, szkoły i parafie.

Przykładem przedsiębiorcy, który pomimo barier proceduralnych jakie piętrzył przed nim stary sprzedawca, zdecydował się jednak przejść do tańszego sprzedawcy energii jest właściciel sklepu Skorpion w Poznaniu, Pan Zbigniew Wawrzyniak. Jego punkt handlowy działa na osiedlu Łokietek już 21 lat, ale szczególnie dzisiaj trzeba cały czas walczyć o obniżanie kosztów. Ważne jest każde 100 złotych, ale w przypadku zmiany sprzedawcy energii na Energia Pro Gigawat, oczekiwane roczne oszczędności kształtują się na poziomie 1400 złotych.

Jest to kwota jednego rachunku za prądu jaki musiał dotychczas płacić w Enea. Teraz Pan Zbigniew Wawrzyniak, jak i wielu jego znajomych przedsiębiorców czeka na pierwszą fakturę od nowego dostawcy, aby przekonać się, że faktycznie da się zmienić sprzedawcę prądu i nie ma się czego obawiać.

Korzyści z rezygnacji z usług starego koncernu energetycznego wynikają przede wszystkim z niższej ceny zaoferowanej przez nowego sprzedawcę energii. Natomiast gwarancja stałej ceny w nowej ofercie stanowi ochronę przed niekorzystnymi zmianami cen prądu, które często bez wystarczającej zapowiedzi wprowadzają lokalne zakłady energetyczne. Należy podkreślić, że zmiana sprzedawcy sprowadza się do podpisania umowy z nowym sprzedawcą i udzieleniu mu pełnomocnictwa do zajęcia się stroną formalną odejścia od starego sprzedawcy.

Od tej pory będziemy otrzymywać dwie faktury, w tym jedną od zakładu energetycznego za dystrybucję energii oraz drugą za samą energię z niższymi cenami od nowego sprzedawcy energii.

Wielkość zysków wynikających ze zmiany sprzedawcy energii na nowego zależna jest od rodzaju przedsiębiorstwa, wielkości zużycia oraz jego lokalizacji. Jak twierdzi Łukasz Izbaner z firmy monitoringu kosztów w przemyśle Metrium.eu, odejście od starego sprzedawcy energii jest opłacalne nawet dla małej firmy, ale najwięcej zyskują właściciele przedsiębiorstw, które są w taryfach C2x oraz B. 

Polecamy: Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Małe firmy usługowe mają zazwyczaj taryfy C11 lub C12 i zmiana sprzedawcy to oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Średnie firmy produkcyjne otrzymujące faktury w taryfach C21 lub C22 zyskują najszybciej i stosunkowo najwięcej, bo zmiana sprzedawcy jest tak samo prosta jak w małych firmach a wymierny zysk to nawet kilkanaście tysięcy złotych w okresie trwania nowej umowy (zazwyczaj 12 miesięcy).

Optymalizacja kosztów zużycia energii w firmie produkcyjnej w taryfie B wymagają większego nakładu pracy i czasami kosztów, ale oszczędności mogą sięgać nawet powyżej stu tysięcy złotych w okresie 1 roku od zmiany sprzedawcy na tańszego.

Wśród firm energetycznych które aktywnie walczą o pozyskanie nowych klientów biznesowych należy wymienić wszystkie znane koncerny energetyczne Enea, Energa Obrót, Enion, EnergiaPro Gigawat i Enion wchodzące w skład grupy Tauron, PKP Energetyka, Polska Grupa Energetyczna, RWE Polska oraz Vattenfall Sales Poland . W zależności od sytuacji na rynku hurtowym i ceny po której koncerny zakupiły energię, oferta każdego z tych koncernów będzie kierowana do innej grupy docelowej. Ceny będą też zależeć od strategii rynkowej przyjmowanej przez te koncerny.

Na przykład, m.in. w związku z wejściem na warszawską giełdę, ostatnio szczególnie atrakcyjną ofertę dedykowaną dla średnich i dużych przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych przedstawia Tauron.

Aby wybrać najbardziej korzystną ofertę zakupu energii przedsiębiorca powinien:
• zebrać faktury za energię elektryczną za ostatnie 12 miesięcy. Z tych faktur należy odczytać informację o zużyciu energii a z ostatniej cenę energii.
• Następnie wystarczy zebrać oferty handlowe sprzedaży energii z firm energetycznych, wykonać kalkulacje porównawcze w arkuszu kalkulacyjnym i wybrać najlepszą ofertę. Można także skorzystać z takich narzędzi jak.

Niestety zdecydowana większość z 1.7 mln przedsiębiorców nie wie jak skutecznie i szybko skorzystać z tej możliwości i nadal przepłaca za prąd. Eksperci TotalMoney.pl podają prosty sposób na oszacowanie zysków – wystarczy sprawdzić kwotę ostatniej faktury za prąd za ostatni miesiąc. O mniej więcej tę kwotę możemy ograniczyć koszty energii w firmie w ciągu 12 miesięcy, gdy przejdziemy do nowego sprzedawcy energii.

Jednocześnie jest to kwota, o którą co do zasady przepłaciliśmy w ostatnim roku pozostając u starego sprzedawcy prądu. Na rozpoczęcie procesu redukcji kosztów energii w firmie nigdy nie jest jednak za późno i warto pomyśleć o tym już dziś.

Marcin Klukowski, ekspert TotalMoney.pl ds. rynku energii

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA