Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych
REKLAMA
REKLAMA
Na zakończenie przeglądu podstawowych miar oceny płynności finansowej, przedstawię, bardzo interesujący wskaźnik upłynnienia środków obrotowych (U). Pozwala on ocenić szybkość zamiany zapasów oraz należności przedsiębiorstwa na gotówkę. Wartość poznawcza wskaźnika (U) jest wyjątkowo wysoka.
REKLAMA
Ze zdziwieniem obserwuję, że do wyjątków należą przypadki praktycznego wykorzystania tego parametru przez managerów prowadzących przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że bardzo duży odsetek firm cierpi na brak dostatecznej płynności finansowej, rzutującej potem, na jakość oferty towarowej oraz stopień wywiązywania się ze zobowiązań oraz możliwości kredytowania własnych klientów.
Wskaźnik (U) można wyliczyć za pomocą poniższej formuły:
gdzie:
q - tzw. „czynnik q”;
g - Stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień …;
n - stan należności na dzień …;
s - stan zapasów na dzień …
Wyliczenie wskaźnika (U) dla naszej przykładowej firmy, będzie przebiegać następująco (wykorzystano dane z ogólnego przykładu zawartego w artykule „Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności majątkowej” i „ Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki należności i zobowiązań”).
Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy
REKLAMA
Pięćdziesiąt siedem dni, tyle potrzeba tej firmie aby środki obrotowe dokonały pełnego obrotu. Pamiętajmy, że im wartość (U) będzie mniejsza, tym korzystniej dla firmy. Jej płynność będzie można ocenić wyżej. Jednak, tak jak i w niektórych z wcześniej prezentowanych wskaźnikach, tak i w tym przypadku, miara ta nie jest miarą bezwzględną.
Aby zobiektywizować ocenę uzyskanego rezultatu, musimy dokonać porównania z innymi jednostkami w branży czy choćby porównania wartość (U) z kilku różnych okresów (porównanie w czasie).
Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego
W każdym przypadku jednak, kiedy wiemy, że firma nasza ma kłopoty w zakresie zachowania płynności finansowej, uzyskany wynik wyliczeń wskaźnika (U) powinien stymulować nas do zastanawiania się nad jego poprawieniem bądź przez przyspieszenie spływu gotówki, bądź przez podwyższenie rotacji magazynowej albo np. przez znalezienie dodatkowych źródeł kredytowania działalności handlowej, wreszcie przez wykorzystanie wszystkich tych czynników jednocześnie.
Podsumowanie
REKLAMA
Na wskaźniku upłynnienia środków obrotowych chcę zakończyć serię artykułów poświeconych omówieniu niektórych miar oceny sytuacji majątkowej firmy. Z tego przeglądu wynika, że możemy dowiedzieć się o wiele więcej o kondycji przedsiębiorstwa i przyczynach danego stanu rzeczy dzięki umiejętnemu zestawieniu względem siebie wielkości takich jak: stan gotówki, należności i zobowiązań, stan zapasów, zakupów towarowych i wielkości obrotów – niż tylko z samej wiedzy o nich na określony dzień.
Zaprezentowane przykłady wskaźników są jedynie metodyczną propozycją dobraną w taki sposób, by mogli je zastosować praktycy, niekoniecznie o gruntownym przygotowaniu ekonomicznym. Miar oceny prezentowanych w literaturze przedmiotu jest znacznie więcej i bywają bardziej złożone. Dzięki temu dostarczają więcej szczegółowych informacji. Nie powinno nam to jednak przeszkadzać, gdyż w miarę potrzeb zawsze można do nich sięgnąć.
Zastosowanie miar podanych w tym cyklu zapewni dokonanie oceny sytuacji majątkowej firmy na podstawowym poziomie, a realizowane systematycznie, zwielokrotni swoją wartość poznawczą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.