REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wskaźniki upłynnienia środków obrotowych
Wskaźniki upłynnienia środków obrotowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Środki obrotowe to składniki zmieniające swoją postać w krótkim czasie w trakcie przechodzenia przez poszczególne fazy procesu gospodarczego. Zwykle zużywa się je w jednym okresie rozliczeniowym.

 Na zakończenie przeglądu podstawowych miar oceny płynności finansowej, przedstawię, bardzo interesujący wskaźnik upłynnienia środków obrotowych (U). Pozwala on ocenić szybkość zamiany zapasów oraz należności przedsiębiorstwa na gotówkę. Wartość poznawcza wskaźnika (U) jest wyjątkowo wysoka.

REKLAMA

Ze zdziwieniem obserwuję, że do wyjątków należą przypadki praktycznego wykorzystania tego parametru przez managerów prowadzących przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że bardzo duży odsetek firm cierpi na brak dostatecznej płynności finansowej, rzutującej potem, na jakość oferty towarowej oraz stopień wywiązywania się ze zobowiązań oraz możliwości kredytowania własnych klientów.

Wskaźnik (U) można wyliczyć za pomocą poniższej formuły:

gdzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

q - tzw. „czynnik q”;
g - Stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień …;
n - stan należności na dzień …;
s - stan zapasów na dzień …

Wyliczenie wskaźnika (U) dla naszej przykładowej firmy, będzie przebiegać następująco (wykorzystano dane z ogólnego przykładu zawartego w artykule „Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności majątkowej” i „ Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki należności i zobowiązań”).

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

REKLAMA

Pięćdziesiąt siedem dni, tyle potrzeba tej firmie aby środki obrotowe dokonały pełnego obrotu. Pamiętajmy, że im wartość (U) będzie mniejsza, tym korzystniej dla firmy. Jej płynność będzie można ocenić wyżej. Jednak, tak jak i w niektórych z wcześniej prezentowanych wskaźnikach, tak i w tym przypadku, miara ta nie jest miarą bezwzględną.

Aby zobiektywizować ocenę uzyskanego rezultatu, musimy dokonać porównania z innymi jednostkami w branży czy choćby porównania wartość (U) z kilku różnych okresów (porównanie w czasie). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

W każdym przypadku jednak, kiedy wiemy, że firma nasza ma kłopoty w zakresie zachowania płynności finansowej, uzyskany wynik wyliczeń wskaźnika (U) powinien stymulować nas do zastanawiania się nad jego poprawieniem bądź przez przyspieszenie spływu gotówki, bądź przez podwyższenie rotacji magazynowej albo np. przez znalezienie dodatkowych źródeł kredytowania działalności handlowej, wreszcie przez wykorzystanie wszystkich tych czynników jednocześnie.

Podsumowanie

REKLAMA

Na wskaźniku upłynnienia środków obrotowych chcę zakończyć serię artykułów poświeconych omówieniu niektórych miar oceny sytuacji majątkowej firmy. Z tego przeglądu wynika, że możemy dowiedzieć się o wiele więcej o kondycji przedsiębiorstwa i przyczynach danego stanu rzeczy dzięki umiejętnemu zestawieniu względem siebie wielkości takich jak: stan gotówki, należności i zobowiązań, stan zapasów, zakupów towarowych i wielkości obrotów – niż tylko z samej wiedzy o nich na określony dzień.

Zaprezentowane przykłady wskaźników są jedynie metodyczną propozycją dobraną w taki sposób, by mogli je zastosować praktycy, niekoniecznie o gruntownym przygotowaniu ekonomicznym. Miar oceny prezentowanych w literaturze przedmiotu jest znacznie więcej i bywają bardziej złożone. Dzięki temu dostarczają więcej szczegółowych informacji. Nie powinno nam to jednak przeszkadzać, gdyż w miarę potrzeb zawsze można do nich sięgnąć.

Zastosowanie miar podanych w tym cyklu zapewni dokonanie oceny sytuacji majątkowej firmy na podstawowym poziomie, a realizowane systematycznie, zwielokrotni swoją wartość poznawczą.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

REKLAMA

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA