REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Wskaźniki upłynnienia środków obrotowych
Wskaźniki upłynnienia środków obrotowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Środki obrotowe to składniki zmieniające swoją postać w krótkim czasie w trakcie przechodzenia przez poszczególne fazy procesu gospodarczego. Zwykle zużywa się je w jednym okresie rozliczeniowym.

 Na zakończenie przeglądu podstawowych miar oceny płynności finansowej, przedstawię, bardzo interesujący wskaźnik upłynnienia środków obrotowych (U). Pozwala on ocenić szybkość zamiany zapasów oraz należności przedsiębiorstwa na gotówkę. Wartość poznawcza wskaźnika (U) jest wyjątkowo wysoka.

REKLAMA

Ze zdziwieniem obserwuję, że do wyjątków należą przypadki praktycznego wykorzystania tego parametru przez managerów prowadzących przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że bardzo duży odsetek firm cierpi na brak dostatecznej płynności finansowej, rzutującej potem, na jakość oferty towarowej oraz stopień wywiązywania się ze zobowiązań oraz możliwości kredytowania własnych klientów.

Wskaźnik (U) można wyliczyć za pomocą poniższej formuły:

gdzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

q - tzw. „czynnik q”;
g - Stan gotówki w kasie oraz na rachunkach bieżących na dzień …;
n - stan należności na dzień …;
s - stan zapasów na dzień …

Wyliczenie wskaźnika (U) dla naszej przykładowej firmy, będzie przebiegać następująco (wykorzystano dane z ogólnego przykładu zawartego w artykule „Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki płynności majątkowej” i „ Miary oceny sytuacji majątkowej firmy – wskaźniki należności i zobowiązań”).

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy

REKLAMA

Pięćdziesiąt siedem dni, tyle potrzeba tej firmie aby środki obrotowe dokonały pełnego obrotu. Pamiętajmy, że im wartość (U) będzie mniejsza, tym korzystniej dla firmy. Jej płynność będzie można ocenić wyżej. Jednak, tak jak i w niektórych z wcześniej prezentowanych wskaźnikach, tak i w tym przypadku, miara ta nie jest miarą bezwzględną.

Aby zobiektywizować ocenę uzyskanego rezultatu, musimy dokonać porównania z innymi jednostkami w branży czy choćby porównania wartość (U) z kilku różnych okresów (porównanie w czasie). 

Polecamy: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki rotacji zapasu magazynowego

W każdym przypadku jednak, kiedy wiemy, że firma nasza ma kłopoty w zakresie zachowania płynności finansowej, uzyskany wynik wyliczeń wskaźnika (U) powinien stymulować nas do zastanawiania się nad jego poprawieniem bądź przez przyspieszenie spływu gotówki, bądź przez podwyższenie rotacji magazynowej albo np. przez znalezienie dodatkowych źródeł kredytowania działalności handlowej, wreszcie przez wykorzystanie wszystkich tych czynników jednocześnie.

Podsumowanie

REKLAMA

Na wskaźniku upłynnienia środków obrotowych chcę zakończyć serię artykułów poświeconych omówieniu niektórych miar oceny sytuacji majątkowej firmy. Z tego przeglądu wynika, że możemy dowiedzieć się o wiele więcej o kondycji przedsiębiorstwa i przyczynach danego stanu rzeczy dzięki umiejętnemu zestawieniu względem siebie wielkości takich jak: stan gotówki, należności i zobowiązań, stan zapasów, zakupów towarowych i wielkości obrotów – niż tylko z samej wiedzy o nich na określony dzień.

Zaprezentowane przykłady wskaźników są jedynie metodyczną propozycją dobraną w taki sposób, by mogli je zastosować praktycy, niekoniecznie o gruntownym przygotowaniu ekonomicznym. Miar oceny prezentowanych w literaturze przedmiotu jest znacznie więcej i bywają bardziej złożone. Dzięki temu dostarczają więcej szczegółowych informacji. Nie powinno nam to jednak przeszkadzać, gdyż w miarę potrzeb zawsze można do nich sięgnąć.

Zastosowanie miar podanych w tym cyklu zapewni dokonanie oceny sytuacji majątkowej firmy na podstawowym poziomie, a realizowane systematycznie, zwielokrotni swoją wartość poznawczą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA