REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć agencję nieruchomości - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak założyć agencję nieruchomości - pomysł
Jak założyć agencję nieruchomości - pomysł

REKLAMA

REKLAMA

Zarządzanie nieruchomościami to bardzo interesująca, lukratywna, a przy tym perspektywiczna działalność gospodarcza. Co zrobić, by osiągnąć sukces w tej branży?

REKLAMA

Pragnieniem niemal każdego człowieka jest posiadanie atrakcyjnych nieruchomości. Ten rodzaj aktywów, w zależności od przeznaczenia,  może zapewnić właścicielom prestiż lub stanowić stabilne źródło dochodów. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może być Donaldem Trumpem - a zaistnienie w branży nieruchomości wymaga jednak znacznego kapitału. Wyjątkiem jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Mimo że czas biur zlokalizowanych w mieszkaniach już minął, założenie agencji nieruchomości nie wymaga zaangażowania większego kapitału niż w przypadku innych przedsięwzięć gospodarczych. Zawód pośrednika, chociaż był wykonywany w Polsce już przed II wojną światową i odrodził się wraz z transformacją ustrojową, wciąż budzi wiele emocji.

REKLAMA

Sukces wielu agencji, które z małych, rodzinnych firm rozrosły się do wielkich spółek, notowanych na giełdzie i rozwijających system franczyzowy pokazuje, że pośrednictwo może być działalnością bardzo dochodową.  

Polecamy: Jak założyć agencję nieruchomości - formalności

Uwagę osób przedsiębiorczych pośrednictwo  przyciąga z uwagi na prowizje - możliwość uzyskania przychodu z jednej transakcji w wysokości nawet sześciu procent wartości nieruchomości robi wrażenie. Należy jednak pamiętać, że jest to przychód, który musi być pomniejszony o koszty biura, a transakcji nie dokonuje się codziennie.

Samemu czy we franczyzie?

REKLAMA

Jeśli poważnie rozważamy otwarcie agencji nieruchomości, warto wówczas zastanowić się, czy chcemy działać samodzielnie, czy też w ramach jednego z wielu systemów franczyzowych. Oba rozwiązania mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Osoby, które zdecydowały się działać pod własną marką uważają, że korzystniej jest zainwestować w logo, program komputerowy i profesjonalną stronę internetową, niż płacić opłatę franczyzową. Wskazują ponadto, że rynek nieruchomości ma charakter lokalny, dlatego bardziej opłaca się promować swoje nazwisko niż nazwę sieci, która i tak zazwyczaj nie jest dla  większości osób ze społeczności lokalnej rozpoznawalna, dopóki nie zostanie wypromowana przez franczyzobiorcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franczyza wydaje się jednak doskonałym pomysłem dla osób, które nie mają doświadczenia biznesowego. Pozwala bowiem uniknąć wielu błędów, które mogą podciąć skrzydła osobom stawiającym pierwsze kroki w przedsiębiorczości. Organizator systemu franczyzowego przekazuje sprawdzone metody pozyskiwania klientów, pomaga wyposażyć biuro itd. W przypadku biur pośrednictwa działających w sieciach franczyzowych ważny jest również dostęp do portalu internetowego, jednego dla całej sieci, który jest zazwyczaj znacznie częściej odwiedzany niż witryny biur działających samodzielnie.

A może specjalizacja?

Obok biur nieruchomości zajmujących się obrotem nieruchomościami każdego rodzaju, funkcjonują również firmy wyspecjalizowane w konkretnym obszarze. Przykładem mogą być międzynarodowe korporacje  zajmujące się komercjalizacją centrów handlowych, biurowców, jak też magazynów. Na zachodzie Europy spotkać można agencje, których główną domeną jest obrót nieruchomościami luksusowymi, niepowtarzalnymi itd. Być może w Polsce rynek w przyszłości również będzie podobnie. Aktualnie specjalizacja agencji nieruchomości jest w dużym stopniu determinowana ich lokalizacją. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że agencja mająca siedzibę w mazurskim kurorcie będzie miała w swojej ofercie dużo działek rekreacyjnych, siedlisk, domów letnich i pensjonatów. Z kolei zaś lokując biuro nieruchomości w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego lub przy ruchliwej śródmiejskiej ulicy możemy liczyć na klientów zainteresowanych nabyciem lub sprzedażą lokali mieszkalnych.

Lokalizacja

Decyzja dotycząca lokalizacji jest kluczowa dla każdego biznesu. W przypadku biura pośrednictwa jest to element o tyle istotny, że determinuje rodzaj nieruchomości, które znajdą się w ofercie. Agencje nieruchomości coraz częściej zakładają swoje biura na parterach kamienic, obok sklepów, banków i zakładów usługowych. To przemyślane działanie, ponieważ witryny lokali zlokalizowanych na parterze dają duże możliwości eksponowania nieruchomości.

Powinieneś jednak pamiętać, że zanim dokonasz pierwszych transakcji, musisz najpierw zbudować bazę nieruchomości, które następnie będziesz oferować. Często zdarza się, że nowo otwarte biuro nieruchomości realizuje pierwsze transakcje (np. najmy) już w pierwszych tygodniach swojej działalności.

Doświadczeni pośrednicy radzą jednak, aby być przygotowanym na to, że pierwsze transakcje będą miały miejsce dopiero po 6-7 miesiącach działalności. W związku z tym należy rozważyć, czy warto już od pierwszych miesięcy ponosić wysokie koszty najmu lokalu z witryną w parterze kamienicy. Zwłaszcza, że i tak początkujący pośrednicy, którzy jeszcze nie zdobyli renomy – pozyskują pierwszych klientów telefonicznie. Brak witryny agencja nieruchomości może sobie zrekompensować wywieszając gabloty przy często uczęszczanych ulicach.

Czy trzeba mieć licencję?

Pozornie barierą wejścia na rynek pośrednictwa jest konieczność uzyskania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Niewątpliwie posiadanie licencji jest bardzo użyteczne. Jeżeli jednak jej zdobycie jest poza Twoim zasięgiem, wystarczy że zatrudnisz pośrednika, który będzie ponosił odpowiedzialność zawodową. Niektóre agencje płacą pośrednikom za możliwość korzystania z licencji, nie angażując ich jednak w bieżącą działalność. Nie jest to najlepsza praktyka, ponieważ poza spełnieniem wymogów ustawowych ważna jest również umiejętność dopięcia transakcji od strony formalno – prawnej oraz zapewnienie stronom realnego, nie zaś iluzorycznego bezpieczeństwa. W każdym razie nie trzeba mieć licencji aby prowadzić agencje nieruchomości, jeżeli zatrudnia się licencjonowanego pośrednika.

Inne korzyści

Niewątpliwą zaletą prowadzenia agencji  jest możliwość gruntownego poznania rynku nieruchomości. Wielu pośredników, którzy odnieśli sukces finansowy, zawdzięcza swe fortuny nie tylko  prowizjom, ale i umiejętności wykorzystania okazji, na które trafili w toku działalności. Ponadto pośrednicy mogą odpłatnie świadczyć usługi doradcze. W agencjach działają także specjaliści od finansowania nieruchomości, czy też pośrednicy kredytowi wyspecjalizowani w kredytach hipotecznych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę - biznesplan.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA