| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Agencja nieruchomości > Jak założyć agencję nieruchomości - biznesplan

Jak założyć agencję nieruchomości - biznesplan

Biorąc pod uwagę popyt w dziedzinie sprzedaży i wynajmu mieszkań - działalność w branży nieruchomości może być dla nas bardzo opłacalna. Podpowiadamy jakimi kryteriami należy kierować się przy zakładaniu agencji nieruchomości, by odnieść sukces.

Decydując się na prowadzenie agencji nieruchomości należy liczyć się z tym, że pierwsze zyski przyjdą dopiero po kilku miesiącach działalności. Wynika to z okoliczności, że zanim pierwsi klienci kupią nieruchomości za pośrednictwem Twojej firmy, będziesz musiał pozyskać do swojej bazy atrakcyjne oferty. Przed zaangażowaniem się w biznes, jakim jest agencja nieruchomości, warto sporządzić biznesplan - chociażby po to, żeby mieć pewność że przed osiągnięciem pierwszych przychodów nie zabraknie Ci pieniędzy na prowadzenie działalności.

Celem biznesplanu jest, mówiąc najprościej, analiza opłacalności biznesu w pewnym okresie czasu. Właśnie dlatego banki żądają od potencjalnych kredytobiorców przekonywującego biznesplanu, którego realizacja uprawdopodobni, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu. Zaleca się również przygotować biznesplan na etapie planowania przedsięwzięcia gospodarczego, aby nabrać przekonania, że warto angażować w określoną działalność swoje pieniądze. Bez względu na cel, w jakim biznesplan zostaje sporządzony, należy pamiętać, że jest to jedynie prognoza, której trafność zależy od wielu czynników, często niemożliwych do przewidzenia.  

Polecamy: Co to jest biznesplan?

W przypadku agencji nieruchomości na trafność biznesplanu składać się będzie wiele elementów, m.in. doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej, znajomość rynku nieruchomości i procedur obowiązujących przy obrocie nimi. Błędem często popełnianym przez mało doświadczonych uczestników rynku jest przyjmowanie nieruchomości po cenach nieadekwatnych do stawek obowiązujących na rynku. Problemy sprawia także windykacja wierzytelności.  Trzeba liczyć się z tym, że klienci wykorzystają wszelkie niedoskonałości procedur stosowanych przez pośrednika, aby nie zapłacić mu wynagrodzenia za wykonaną usługę.

Zanim sporządzisz biznesplan

Zanim zaczniesz przelewać na papier swoje symulacje, warto zastanowić się nad celem, w jakim biznesplan ma zostać sporządzony. Jeśli wymaga tego bank lub inna instytucja, warto zorientować się, czy nie stawia on jakichś szczegółowych wymogów lub nie wymaga sporządzenia biznesplanu w przepisanej formie, np. na formularzu.

Dobry biznesplan

Biznesplan jest to prosta symulacja. Powinien więc być napisany jasno, zwięźle i realistycznie. W przypadku pisania biznesplanów, podobnie jak np. piosenek, aktualizuje się maksyma, że sztuka pisania to sztuka skreślania. Skreślać należy wszystkie informacje, które nie są niezbędne dla oceny opłacalności przedsięwzięcia.

Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »