reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak wynająć powierzchnię komercyjną?

Jak wynająć powierzchnię komercyjną?

Pomysł na biznes to dopiero jeden z elementów przyszłej funkcjonującej na rynku firmy. Dużym wyzwaniem jest najem właściwego lokalu. Jakimi prawami rządzi się najem powierzchni komercyjnych?

Nakłady na eksploatację lokalu

Typową praktyką w przypadku najmowania powierzchni komercyjnych stało się, że to najemcy ponoszą koszty eksploatacji lokalu i części budynku przeznaczonych do korzystania przez wszystkich najemców. W interesie najemcy jest zatem wnikliwe zapoznanie się ze sposobem rozliczania i wielkością opłat, aby uniknąć ponoszenia kosztów, które powinny obciążać innych najemców. Ponadto, ponieważ opłaty związane z utrzymaniem budynku są pobierane zaliczkowo warto ustalić z wynajmującym, a następnie wymuszać możliwość kontrolowania prawidłowości naliczania kosztów eksploatacji.

Warunki wypowiadania umowy

Prawo nie przewiduje możliwości wcześniejszego wypowiadania bez powodu umów najmu zawartych na czas oznaczony. Określa to, że mogą one być rozwiązane tylko w przypadkach wyraźnie wskazanych w umowie, a zastrzeżenie prawa do wypowiedzenia bez powodu jest nieskuteczne. 

Polecamy: Na czym polega umowa najmu lokalu użytkowego?

Dlatego należy precyzyjnie określić ustalić przyczyny wypowiedzenia, w szczególności w takich przypadkach jak: opóźnienie oddania lokalu do użytku albo niedotrzymanie terminu uruchomienia na przykład: galerii handlowej, zaniżony standard lub powierzchnia lokalu czy utrudnianie najemcy dostępu do pomieszczeń. Wskazane jest, by najemca miał możliwość naprawienia naruszonej umowy, zanim wynajmujący skorzysta z prawa do jej wypowiedzenia.

Zapewnienie przychodów galerii handlowej

W odniesieniu do galerii handlowych, o zyskowności działalności w danym lokalu często przesądza obecność w sąsiedztwie innych najemców, która w przyszłości zapewni odpowiednią liczbę klientów. Niestety umowy zawierane na czas określony są obciążone sporym ryzykiem w tym względzie, a konflikty między wynajmującymi i najemcami związane z brakiem dostatecznego ruchu w centrum handlowym znajdują niekiedy finał w sądzie. Dlatego wskazane jest wprowadzenie do umowy zapisu mówiącego o możliwości jej wypowiedzenia lub choćby obniżenia czynszu na wypadek, gdyby wynajmującemu nie udało się pozyskać dostatecznej liczby najemców lub w większości pomieszczeń galerii działalność przestała być prowadzona.

W celu uniknięcia nieporozumień i ewentualnych szkód wszystkie prawa i obowiązki stron powinny znaleźć swoje odbicie w treści umowy.

Polecamy: Jak wypowiedzieć umowę najmu

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama