Na czym polega umowa najmu lokalu użytkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Zawarta w kodeksie cywilnym definicja umowy najmu mówi, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony zarówno w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
REKLAMA
Zobacz: Co gdy wynajęty lokal ma wady?
Umowa najmu może zostać zawarta w formie ustnej lub pisemnej. W przypadku zawierania umowy na okres dłuższy niż rok brak formy pisemnej powoduje traktowanie najmu jako zawartego na czas nieokreślony. Jeżeli jednak ma on trwać dłużej niż dziesięć lat to jest według prawa zawarty na czas nieoznaczony.
Przedsiębiorca zawierając umowę najmu lokalu użytkowego obok takich elementów jak wysokość czynszu, czas trwania umowy itp., powinien zwrócić również uwagę na obowiązki ciążące na nim z mocy ustawy, w przypadku braku odmiennych uregulowań umownych oraz kwestie związane z regulacja wysokości czynszu.
Pobierz wzór umowy najmu lokalu użytkowego
Drobne nakłady
Użytkujący cudzą rzecz zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z drobnymi nakładami, do których zaliczane są:
- drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych;
- drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.
Przedsiębiorca będący najemcą posiada prawo do założenia w najętym lokalu oświetlenia elektrycznego, gazu, telefonu, radia i innych podobnych urządzeń, chyba że to w jaki sposób są zakładane jest niezgodne z obowiązującymi przepisami bądź zagraża bezpieczeństwu nieruchomości.
Czynsz
Uzgodniony w umowie czynsz może ulec w trakcie jej trwania zmianie. Wynajmujący może przykładowo podwyższyć czynsz w drodze wypowiedzenia jego dotychczasowej wysokości, najpóźniej z miesięcznym wyprzedzeniem, na koniec miesiąca kalendarzowego. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący ma zamiar najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie. W piśmie tym powinien on dokonać wyznaczenia miesięcznego terminu dodo konania zapłaty zaległego czynszu. W przypadku, gdy czas trwania najmu lokalu nie został określony w umowie, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem może zostać wypowiedziany najpóźniej na trzy miesiące przed końcem miesiąca kalendarzowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.