REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE?

Subskrybuj nas na Youtube
Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE?
Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE?

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem ubiegania się o uzyskanie pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie każdego projektu unijnego jest oczywiście pozyskanie wsparcia finansowego na realizację projektu, o dofinansowanie którego się staramy.

Każdy z komponentów funduszy strukturalnych rządzi się osobnymi regułami dotyczącymi wysokości wsparcia rozumianego jako maksymalne dopuszczalne dofinansowanie realizacji projektu, jednak to, co łączy niemal wszystkie programy unijne, to fakt, że prawie zawsze zakładają one współfinansowanie projektu w części przez samego beneficjenta pomocy, czyli osobę lub instytucję ubiegającą się o uzyskanie wsparcia. Na tym samym mechanizmie opiera się finansowe wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Poniżej zostaną przedstawione zasady dotyczące dofinansowywania projektów realizowanych w ramach tego działania.

REKLAMA

Maksymalna wartość udzielanego wsparcia (dofinansowania projektu)

REKLAMA

Zgodnie z zapisami § 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wielkość wsparcia w ramach powyższego działania może wynosić do 85% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

Jednocześnie § 8 ust. 2 tego rozporządzenia przewiduje, że wartość projektu, o dofinansowanie którego staramy się w ramach działania 8.1 PO IG, nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i jednocześnie nie może przekroczyć miliona złotych.

Wartość wkładu własnego

Powyższe zasady dotyczące maksymalnej wartości dofinansowania projektu oznaczają, że każdy projekt realizowany w ramach działania 8.1 PO IG musi być współfinansowany przez beneficjenta pomocy (wnioskodawcę — przedsiębiorcę, który uzyskał dofinansowanie realizacji projektu i podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości) w wysokości co najmniej 15% całkowitej wartości projektu.

Oznacza to, że na każdą złotówkę wydaną na realizację projektu najwyżej 85 groszy zostanie sfinansowane w ramach podpisanej umowy o dofinansowanie, a kolejne minimum 15 groszy musimy sfinansować ze środków własnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobowiązanie takie wynika z § 8 ust. 3 rozporządzenia, który stanowi, że mikro- lub mały przedsiębiorca otrzymujący wsparcie jest zobowiązany do zapewnienia finansowania projektu w części nieobjętej wsparciem, przy czym co najmniej 15% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem będzie pokryte z jego środków własnych pochodzących z innych źródeł niż pomoc publiczna.

Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji

Wydatki kwalifikujące się do objęcia wsparciem w ramach działania 8.1 PO IG

REKLAMA

Generalną zasadą w przyznawaniu dofinansowania do projektów unijnych jest to, że każdorazowo i dla każdego priorytetu, działania i poddziałania instytucja zarządzająca danym obszarem wsparcia określa zamknięty katalog rodzajów wydatków (kosztów w projekcie), które będą kwalifikowane w projekcie, czyli określa tym samym zamkniętą grupę wydatków, jakie w związku z realizacją projektu można współfinansować w ramach przyznanych środków z funduszy strukturalnych.

Zgodnie z zapisami § 6 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem są wydatki poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania, ponoszone jednak nie później niż do dnia określonego każdorazowo w umowie o dofinansowanie i jednocześnie nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy (porównaj rozdział 2., część Miejsce i czas realizacji projektu).

Katalog wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Go-spodarka zawiera § 6 ust. 2 rozporządzenia. Zalicza się do nich wydatki na:

  • zakup usług informatycznych, technicznych, doradczych prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych oraz związanych z przygotowaniem, świadczeniem i aktualizacją e-usługi;
  • wynagrodzenia brutto wraz z pozapłacowymi kosztami pracy — składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne — osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu objętego wsparciem, ponoszone ze środków własnych mikroprzedsiębiorcy lub małego przedsiębiorcy — płatnika wynagrodzeń i składek;
  • zakup analiz przygotowawczych, usług księgowych, prawnych, translacyjnych i innych usług eksperckich;
  • zakup usług pomocniczych, w szczególności transportowych, telekomunikacyjnych, komunalnych lub pocztowych, pod warunkiem że ich stawki odpowiadają powszechnie stosowanym na rynku;
  • zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych;
  • najem i eksploatację pomieszczeń;
  • promocję wdrożonych rozwiązań, dokonywaną drogą elektroniczną i tradycyjną, w tym działania informacyjne i promocyjne mówiące o udziale finansowym budżetu Unii Europejskiej w projekcie objętym wsparciem;
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, jeżeli wartości te spełniają łącznie następujące warunki:
    - będą wykorzystywane wyłącznie do celów projektu objętego wsparciem,
    - będą podlegać amortyzacji zgodnie z odrębnymi przepisami,
  • będą nabyte od osób trzecich na warunkach rynkowych;
  • zakup nowych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. Nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami);
  • zakup używanych środków trwałych, z wyjątkiem nieruchomości w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości w § 3 ust. 1 pkt 11, przy czym:
    - cena używanych środków trwałych nie może przekraczać ich wartości rynkowej określonej na dzień nabycia i jest niższa od ceny podobnych, nowych aktywów,
    - sprzedający złoży oświadczenie określające zbywcę używanych środków trwałych, miejsce i datę ich zakupu,
    - w okresie 7 lat poprzedzających datę dokonania za-kupu środka trwałego na potrzeby projektu używane środki trwałe nie zostały nabyte z wykorzystaniem pomocy pochodzącej ze środków publicznych,
  • raty spłat wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa powyżej, oraz środków trwałych, o których mowa powyżej, przez korzystającego, należne finansującemu z tytułu umowy leasingu prowadzącej do przeniesienia własności tych wartości lub środków na korzystającego, z wyłączeniem leasingu zwrotnego;
  • zakup szkoleń specjalistycznych bezpośrednio związanych z uruchomieniem i obsługą e-usługi dla osób zaangażowanych w realizację projektu objętego wsparciem, do wysokości nieprzekraczającej 10% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, o których mowa we wszystkich powyższych punktach.

Warte zapamiętania!

  • Pamiętaj, że całkowita wartość Twojego projektu przygotowywanego w ramach działania 8.1 PO IG nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie może przekroczyć 1 miliona złotych.
  • Pamiętaj, że Twój projekt realizowany w ramach działania 8.1 PO IG będzie dofinansowany maksymalnie w 85% wartości całego projektu, a kolejne 15% musisz sfinansować w ramach tzw. „wkładu własnego” ze środków własnych.
  • Pamiętaj, że w ramach projektu zostaną dofinansowane tylko te wydatki, które mieszczą się w katalogu wydatków kwalifikowanych wykazanych w § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 13 sierpnia 2008 roku w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zobacz: Jak ustalić sposób finansowania przedsiębiorstwa – środki własne

Agata Łukaszewska. Artykuł jest fragmentem książki -  Dotacje na e-biznes. Pozyskiwanie środków z UE w ramach PO IG 8.1. Wydawnictwo Onepress.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA

Warto udzielić pełnomocnictwa lub prokury w CEIDG

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko pasja i satysfakcja, ale także szereg obowiązków, które co do zasady przedsiębiorca powinien wykonywać osobiście sprawując zarząd nad swoim przedsiębiorstwem. Chodzi tu przede wszystkim o zawieranie umów, czy kontakty z urzędami i sądami. Wraz z rozwojem firmy może okazać się, że konieczne będzie delegowanie części zadań związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem na inne osoby. Aktualnie, każdy przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) może ustanowić pełnomocnika lub prokurenta, który będzie reprezentować go w sprawach pozostających w związku z prowadzoną przez tego przedsiębiorcę działalnością gospodarczą.

Biznesowy challenge z dala od zgiełku

Rozmowa z Agnieszką Najberek, dyrektorką sprzedaży MICE w Hotelu Arłamów, o trendach w budowaniu dobrostanu i integracji pracowników.

Outsourcing obsługi prawnej firmy

Ciągle następujące, dynamiczne i nieprzewidywalne zmiany rynkowe wymuszają na przedsiębiorcach konieczność nieustannego dostosowywania swoich strategii do zmieniających się realiów. W obliczu takich wyzwań, wiele firm zwraca uwagę na konieczność optymalizacji funkcjonowania pozaoperacyjnej części swojej działalności. Niczym nowym nie będzie wskazanie, że takim narzędziem jest właśnie outsourcing, który coraz częściej obejmuje także pracę prawników.

Polubownie czy przez sąd – jak najlepiej dochodzić należności w TSL?

W branży TSL nawet niewielkie opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do utraty płynności, a w skrajnych przypadkach – do upadłości firmy. Skuteczna windykacja to często kwestia przetrwania, a nie tylko egzekwowania prawa. Co zatem wybrać: sąd czy polubowne rozwiązanie?

REKLAMA

KPO ruszyło z kopyta: prawie 112 mld zł rozdysponowane, kolejne miliardy w drodze

Prawie 112 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy już zakontraktowane, ale to dopiero początek. Polska szykuje się na kolejną wypłatę – aż 28 mld zł może trafić do kraju jeszcze przed jesienią. Tymczasem wszystkie inwestycje z KPO są już uruchomione, a wypłaty nabierają tempa.

Prezes BCC: Przedsiębiorcy potrzebują przewidywalności i stabilności. Apel przedsiębiorców

1 czerwca 2025 roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w której, najwięcej głosów otrzymał Karol Nawrocki. Oficjalne zaświadczenie o wyborze ma zostać wręczone 11 czerwca 2025 r. Po ogłoszeniu wyników przedstawiciele środowisk gospodarczych wyrazili oczekiwanie, że nowy prezydent będzie współpracował z rządem w sprawach istotnych dla polskiej gospodarki.

REKLAMA