REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno właśnie złożyłam wniosek o dotacje unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dotacje otrzymałam i założyłam firmę. Poniżej napiszę Państwu co trzeba zrobić aby odnieść sukces. Zanim zaczniemy myśleć skąd wziąć pieniądze na założenie firmy warto wiedzieć co chcemy robić. Banalne, ale wiele osób wie że chce mieć własną firmę, rządzić w niej i mieć z tego dochody, ale nie myślą o tym, czym się firma będzie zajmowała i jak ma się utrzymać na rynku.

Zacznijmy więc od początku. Wiemy już, że mamy dosyć pracy na czyjś rachunek i wysłuchiwania uwag przełożonych i chcemy mieć własną firmę. Jeśli taki pomysł przemknął nam przez głowę, skoro powiedziało się A to warto powiedzieć B.

REKLAMA

W czym jesteśmy najlepsi...

Musimy ustalić w czym jesteśmy najlepsi, co lubimy robić – bo może uda się połączyć przyjemne z pożytecznym. Nigdy nie powinniśmy się decydować na coś co wydaje nam się, że opanujemy, że się tego nie nauczymy, bo zanim biznes wystartuje, to zbankrutujemy. Nie można być specjalistą po jednym szkoleniu z danej dziedziny.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Najbardziej optymalną sytuacją jest gdy już posiadamy doświadczenie w danej dziedzinie. Jeśli np. ktoś chce założyć warsztat samochodowy, to największe szanse ma na to ktoś kto wcześniej pracował jako mechanik samochodowy. Ktoś kto wcześniej sprzedawał w sklepie sam może taki sklep założyć. Chodzi o to, że jako pracownik zdążyli Państwo poznać mechanizmy rządzące firmą. Wiecie jakie działania są dobre a jakie nie. Wiecie co ewentualny personel powinien umieć i wiedzieć. To jak nic zaprocentuje na dalszych etapach zakładania firmy a przede wszystkim na etapie prowadzenia własnego biznesu.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Polecamy poradnik: FAKTURY 2014

REKLAMA

Następnie warto dokładnie przemyśleć do kogo chcemy trafić z naszym produktem czyli kto będzie naszym targetem, czyli grupą docelową. Nigdy nie ma tak, że nasz produkt jest lub może być dla wszystkich. Nawet pieczywo i masło nie są dla wszystkich, bo noworodki tego nie jedzą i ludzie na specjalnych dietach też nie. Zatem musimy ustalić czy chcemy trafiać do klienta indywidualnego czy też do grup klientów.

Czy to będą osoby indywidualne jak te przychodzące do warzywniaka na zakupy. Może to będzie określona grupa klientów jak np. kobiety w ciąży, albo pasjonaci lotnictwa, a może właściciele psów. Można to jeszcze dalej uszczegółowić – a jeśli naszym klientem będą właściciele psów to czy wszystkich psów a może tylko małych albo tylko dużych? A może produkty lub usługi naszej firmy będą kierowane do innych firm? Wtedy wchodzimy już na rynek B2B to skrót od anglojęzycznego określenia business to business (w wolnym tłumaczeniu: firma dla firmy). W takim wypadku klientami naszej firmy są inne firmy. Wtedy trzeba określić sektor działalności i wielkość firm do jakich chcemy trafić. 

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!


Koszty na start...

Jeśli wiemy, że istnieje możliwość uzyskania dotacji to nie możemy sobie założyć nie wiadomo jak wysokiej kwoty na start, bo później się rozczarujemy czytając regulamin konkursu który określa na jakie działania ile procent całości kwoty możemy przeznaczyć. 

REKLAMA

Tak więc bez hurra optymizmu i bez rozbuchanych do granic możliwości zachcianek. Weźmy pod uwagę tylko te koszty które są rzeczywiście niezbędne. Robiąc listę wydatków niezbędnych do rozpoczęcia działalności warto sobie myśleć, że wydajecie własne pieniądze. Zatem trzeba rozważyć, czy rzeczywiście potrzebny jest nam lokal? Jeśli ktoś zakłada warsztat samochodowy czy sklep to oczywiście wynajęcie lokalu albo jego zakup będzie niezbędne. Ale są takie firmy których start nie jest uzależniony od tego czy stać nas na lokal czy nie.

Jeśli zakładają Państwo biuro rachunkowe to przecież można pracować w mieszkaniu, w mieszkaniu zarejestrować działalność gospodarczą. Przecież dokumenty klient może przesłać mailem albo możemy pojechać do klienta. Jeśli jest to firma oferująca usługi kosmetyczne to firmę także można zarejestrować w mieszkaniu a usługi wykonywać u klientek/klientów w mieszkaniu. Może się to okazać nawet korzystniejsze, bo klient nie traci czasu na dojazd do nas. Jest tylko utrudnienie dla nas, bo musimy się poruszać komunikacją miejską albo samochodem (jeśli posiadamy).

Prawie każda firma dysponuje już komputerem. Jeśli mamy już prywatny komputer to można go na początku przekształcić w służbowy. Jak się dorobimy to kupimy sobie nowy –„wypasiony”. Niezbędne opłaty to oczywiście różnego rodzaju podatki, opłaty za media, reklama, niezbędne specjalistyczne oprogramowanie lub narzędzia pracy. Dla krawcowej będzie to np. maszyna do szycia. Dla grafika czy księgowej będą to specjalne programy komputerowe. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju to będzie działalność gospodarcza.

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Analiza SWOT...

Gdy już wiemy co chcemy robić, do jakiego klienta trafić i ile musielibyśmy na starcie zainwestować to warto przeprowadzić małą analizę SWOT. Jest to analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Najprościej jest podzielić kartę papieru na 4 części. Lewy górny kwadrat to mocne strony, prawy górny to słabe. Dolny lewy kwadrat do szanse a prawy do zagrożenia.

Górne kwadraty dotyczą kwestii na które my osobiście będziemy mieć wpływ. Dolne kwadraty to wszystkie te czynniki na które nie mamy wpływu takie jak np. zmiana w prawie podatkowym itp. Analiza ta doskonale pokaże nam gdzie są słabe punkty naszego projektu, czy warto z nim startować o unijne dofinansowanie czy nie. Jeśli jeszcze się nie kwalifikujemy to przynajmniej wiemy co poprawić.

Warto też pomyśleć o wyborze formy opodatkowania dochodów. Trzeba się też zastanowić czy chcemy być tzw. VAT-owcem czy też nie. A może ryczałt? Jeśli wśród znajomych nie macie Państwo takich którzy są biegli w księgowości to warto wybrać się do Urzędu Skarbowego. Urzędnicy mają obowiązek udzielić informacji w dodatku będziecie mieć państwo informację z pierwszej ręki.

Następnie jeśli wiemy, że sami finansowo nie sprostamy wydatkom na założenie firmy to szukamy możliwości dofinansowania. Są dwie możliwości. Pierwsza to jednorazowe bezzwrotne środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Środkami tymi dysponują Urzędy Pracy. Druga możliwość to także bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

O Autorze

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA