REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno właśnie złożyłam wniosek o dotacje unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dotacje otrzymałam i założyłam firmę. Poniżej napiszę Państwu co trzeba zrobić aby odnieść sukces. Zanim zaczniemy myśleć skąd wziąć pieniądze na założenie firmy warto wiedzieć co chcemy robić. Banalne, ale wiele osób wie że chce mieć własną firmę, rządzić w niej i mieć z tego dochody, ale nie myślą o tym, czym się firma będzie zajmowała i jak ma się utrzymać na rynku.

Zacznijmy więc od początku. Wiemy już, że mamy dosyć pracy na czyjś rachunek i wysłuchiwania uwag przełożonych i chcemy mieć własną firmę. Jeśli taki pomysł przemknął nam przez głowę, skoro powiedziało się A to warto powiedzieć B.

REKLAMA

W czym jesteśmy najlepsi...

Musimy ustalić w czym jesteśmy najlepsi, co lubimy robić – bo może uda się połączyć przyjemne z pożytecznym. Nigdy nie powinniśmy się decydować na coś co wydaje nam się, że opanujemy, że się tego nie nauczymy, bo zanim biznes wystartuje, to zbankrutujemy. Nie można być specjalistą po jednym szkoleniu z danej dziedziny.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Najbardziej optymalną sytuacją jest gdy już posiadamy doświadczenie w danej dziedzinie. Jeśli np. ktoś chce założyć warsztat samochodowy, to największe szanse ma na to ktoś kto wcześniej pracował jako mechanik samochodowy. Ktoś kto wcześniej sprzedawał w sklepie sam może taki sklep założyć. Chodzi o to, że jako pracownik zdążyli Państwo poznać mechanizmy rządzące firmą. Wiecie jakie działania są dobre a jakie nie. Wiecie co ewentualny personel powinien umieć i wiedzieć. To jak nic zaprocentuje na dalszych etapach zakładania firmy a przede wszystkim na etapie prowadzenia własnego biznesu.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Polecamy poradnik: FAKTURY 2014

REKLAMA

Następnie warto dokładnie przemyśleć do kogo chcemy trafić z naszym produktem czyli kto będzie naszym targetem, czyli grupą docelową. Nigdy nie ma tak, że nasz produkt jest lub może być dla wszystkich. Nawet pieczywo i masło nie są dla wszystkich, bo noworodki tego nie jedzą i ludzie na specjalnych dietach też nie. Zatem musimy ustalić czy chcemy trafiać do klienta indywidualnego czy też do grup klientów.

Czy to będą osoby indywidualne jak te przychodzące do warzywniaka na zakupy. Może to będzie określona grupa klientów jak np. kobiety w ciąży, albo pasjonaci lotnictwa, a może właściciele psów. Można to jeszcze dalej uszczegółowić – a jeśli naszym klientem będą właściciele psów to czy wszystkich psów a może tylko małych albo tylko dużych? A może produkty lub usługi naszej firmy będą kierowane do innych firm? Wtedy wchodzimy już na rynek B2B to skrót od anglojęzycznego określenia business to business (w wolnym tłumaczeniu: firma dla firmy). W takim wypadku klientami naszej firmy są inne firmy. Wtedy trzeba określić sektor działalności i wielkość firm do jakich chcemy trafić. 

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!


Koszty na start...

Jeśli wiemy, że istnieje możliwość uzyskania dotacji to nie możemy sobie założyć nie wiadomo jak wysokiej kwoty na start, bo później się rozczarujemy czytając regulamin konkursu który określa na jakie działania ile procent całości kwoty możemy przeznaczyć. 

REKLAMA

Tak więc bez hurra optymizmu i bez rozbuchanych do granic możliwości zachcianek. Weźmy pod uwagę tylko te koszty które są rzeczywiście niezbędne. Robiąc listę wydatków niezbędnych do rozpoczęcia działalności warto sobie myśleć, że wydajecie własne pieniądze. Zatem trzeba rozważyć, czy rzeczywiście potrzebny jest nam lokal? Jeśli ktoś zakłada warsztat samochodowy czy sklep to oczywiście wynajęcie lokalu albo jego zakup będzie niezbędne. Ale są takie firmy których start nie jest uzależniony od tego czy stać nas na lokal czy nie.

Jeśli zakładają Państwo biuro rachunkowe to przecież można pracować w mieszkaniu, w mieszkaniu zarejestrować działalność gospodarczą. Przecież dokumenty klient może przesłać mailem albo możemy pojechać do klienta. Jeśli jest to firma oferująca usługi kosmetyczne to firmę także można zarejestrować w mieszkaniu a usługi wykonywać u klientek/klientów w mieszkaniu. Może się to okazać nawet korzystniejsze, bo klient nie traci czasu na dojazd do nas. Jest tylko utrudnienie dla nas, bo musimy się poruszać komunikacją miejską albo samochodem (jeśli posiadamy).

Prawie każda firma dysponuje już komputerem. Jeśli mamy już prywatny komputer to można go na początku przekształcić w służbowy. Jak się dorobimy to kupimy sobie nowy –„wypasiony”. Niezbędne opłaty to oczywiście różnego rodzaju podatki, opłaty za media, reklama, niezbędne specjalistyczne oprogramowanie lub narzędzia pracy. Dla krawcowej będzie to np. maszyna do szycia. Dla grafika czy księgowej będą to specjalne programy komputerowe. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju to będzie działalność gospodarcza.

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Analiza SWOT...

Gdy już wiemy co chcemy robić, do jakiego klienta trafić i ile musielibyśmy na starcie zainwestować to warto przeprowadzić małą analizę SWOT. Jest to analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Najprościej jest podzielić kartę papieru na 4 części. Lewy górny kwadrat to mocne strony, prawy górny to słabe. Dolny lewy kwadrat do szanse a prawy do zagrożenia.

Górne kwadraty dotyczą kwestii na które my osobiście będziemy mieć wpływ. Dolne kwadraty to wszystkie te czynniki na które nie mamy wpływu takie jak np. zmiana w prawie podatkowym itp. Analiza ta doskonale pokaże nam gdzie są słabe punkty naszego projektu, czy warto z nim startować o unijne dofinansowanie czy nie. Jeśli jeszcze się nie kwalifikujemy to przynajmniej wiemy co poprawić.

Warto też pomyśleć o wyborze formy opodatkowania dochodów. Trzeba się też zastanowić czy chcemy być tzw. VAT-owcem czy też nie. A może ryczałt? Jeśli wśród znajomych nie macie Państwo takich którzy są biegli w księgowości to warto wybrać się do Urzędu Skarbowego. Urzędnicy mają obowiązek udzielić informacji w dodatku będziecie mieć państwo informację z pierwszej ręki.

Następnie jeśli wiemy, że sami finansowo nie sprostamy wydatkom na założenie firmy to szukamy możliwości dofinansowania. Są dwie możliwości. Pierwsza to jednorazowe bezzwrotne środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Środkami tymi dysponują Urzędy Pracy. Druga możliwość to także bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA