Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

jak uzyskać dotacje unijne?
jak uzyskać dotacje unijne?
Fotolia
Firmy czekają na start konkursów na dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020. Na razie wciąż brakuje szczegółów na temat konkretnych terminów i warunków naborów. Na podstawie dostępnych informacji można jednak wyciągnąć pewne wnioski pomagające w przygotowaniu się do nowej perspektywy finansowej na lata 2015 -2020. Co trzeba wiedzieć?

Zobacz: Dotacje unijne na założenie firmy 2019

Polska została beneficjentem 82,5 mld euro przeznaczonych na realizację polityki spójności, czyli ma do rozdysponowania prawie 20 mld euro więcej niż w poprzednim okresie budżetowania. Jest o co walczyć, to najprawdopodobniej ostatni tak duży zastrzyk pieniędzy dla naszego kraju ze środków unijnych. Przedsiębiorcy mogą poszukiwać wsparcia finansowego na inwestycje w ramach programów ogólnokrajowych – Inteligentny Rozwój (PO IR), Polska Wschodnia (PO PW), Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER), a także wśród propozycji regionalnych (RPO). Zmianą w stosunku do poprzedniego budżetu unijnego jest rozszerzenie oferty zwrotnych instrumentów finansowych, takich jak udzielane na preferencyjnych warunkach pożyczki czy poręczenia.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Gdzie realizować inwestycje?

Pula pieniędzy, jaką przydzielono województwom wynosi 31,28 mld euro, co stanowi aż około 40% całości budżetu polityki spójności. Poziom dofinansowań jest nierównomierny i waha się w zależności od regionu. Warto więc zapoznać się z dokładnymi kwotami przyznawanymi w poszczególnych województwach. Ważne jest również zwrócenie uwagi na zasady otrzymywania funduszy.

Finansowane będę głównie te projekty, których działalność mieścić się będzie w ramach wybranych, wyspecjalizowanych obszarów, zgodnych z potencjałem danego regionu. Każde województwo indywidualnie określa własne priorytety gospodarcze i społeczne, tak zwane inteligentne specjalizacje (smart specialisation). –Są to branże, w ramach których regiony są najlepiej rozwinięte i mają predyspozycje do dalszego rozwoju, np. ze względów geograficznych lub środowiskowych. I tak wśród inteligentnych specjalizacji w województwie lubuskim możemy znaleźć przemysł drzewny i meblarski, a w łódzkim – włókienniczy i wzornictwomówi Paulina Puchalska, konsultant ds. funduszy UE w firmie ECDF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo pięć województw o najniższym PKB, tj. lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko – mazurskie objętych jest specjalnym dofinansowaniem w ramach PO Polska Wschodnia. Jego celem jest uzupełnienie działań na rzecz rozwoju i wzrostu konkurencyjności, które przeprowadzane są już na poziomie programów regionalnych i krajowych.

Dofinansowanie z UE na działalność innowacyjną

Formalności przede wszystkim

Chociaż Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada ograniczenie formalności i uproszczenie procedur konkursowych, przedsiębiorcy chcący ubiegać się o dotację powinni zwrócić uwagę na przygotowanie dokumentów potwierdzających gotowość do realizacji planowanej inwestycji już na etapie aplikowania o dofinansowanie. I tak, jeśli projekt zakłada, np. przeprowadzenie prac budowlanych, przedsiębiorca powinien, przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, zatroszczyć sięo uzyskanie pozwolenia na budowę i odpowiednich decyzji środowiskowych. Z kolei w konkursach, w których dużą wagę przykłada się do innowacji, bardzo znaczące mogą okazać się dokumenty związane z ochroną własności przemysłowej. – Pozyskanie dotacji będzie łatwiejsze, jeśli przedsiębiorca będzie dysponował technologią bądź produktem, co do których chociażby wszczęto procedurę ochronną. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorcy zadbali o jak najwcześniejsze uzyskanie odpowiedniej ochrony, np. w formie zgłoszenia patentowego lub zastrzeżenia wzoru użytkowego dla planowanych do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Wiąże się to głównie z długim okresem trwania procedury przyznawania wskazanych form ochrony własności przemysłowej. Samo uzyskanie tzw. sprawozdania o stanie techniki, które jest pierwszą odpowiedzią na dokonane zgłoszenie , może zająć nawet pół roku – dodaje Paulina Puchalska.

Dotacja na bieżącą działalność firmy

Badania i rozwój w centrum zainteresowania                                             

Istotną informacją dla ubiegających się o fundusze są zmiany w udzielanej pomocy. Znacznie trudniejsze będzie pozyskanie dofinansowania w programach krajowych na zakup nowych technologii, maszyn i urządzeń. W większej mierze wykorzystywane będą tutaj instrumenty zwrotne i mieszane. Pomoc bezzwrotna przeznaczana będzie głównie na współpracę sektorów biznesu i nauki. Ma to zwiększyć zainteresowanie przedsiębiorstw działalnością badawczo – rozwojową, służyć pobudzeniu innowacyjności oraz wzmocnieniu konkurencyjności rodzimych firm na rynku międzynarodowym. Współpraca między nauką i biznesem ma zwiększyć wykorzystywanie wyników prac badawczych w obszarach komercyjnych i być odpowiedzią na potrzeby rynku. Tego typu kooperacje firm prywatnych z instytucjami badawczymi i jednostkami administracyjnymi są często zawierane w ramach inicjatyw klastrowych. To właśnie one mają duże szanse na otrzymanie dotacji na swoje działania z nowego budżetu UE przez co znacznie zwiększyła się liczba klastrów w Polsce. Obecnie zarejestrowanych jest ich około 143. Najwięcej, bo 30 znajduje się w województwie mazowieckim, druga pod względem liczby jest Wielkopolska. Podmioty łączą się często w obrębie obszarów charakterystycznych dla danego regionu, jak na przykład Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” znajdujące się w południowo-wschodniej Polsce, gdzie mieści się zagłębie przemysłu lotniczego. Coraz częściej powstają również bardziej nietypowe klastry o wysokim stopniu specjalizacji jak np. designu na Śląsku czy bieliźniany na Podlasiu – Nasza inicjatywa to odpowiedź na prężnie rozwijający się rynek związany z technologiami mobilnymi. Chcemy wspierać przedsiębiorców, którzy działają w tym obszarze i pobudzać innowacyjność całego regionu. Firmy uczestniczące w klastrze świadczą usługi nie odbiegające jakością od tych z zagranicy, ale ze względu na wysoką specjalizację potrzebują możliwości nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorstwami, złączenia sił na rzecz podniesienia swojej konkurencyjności na rynku mówi Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster.


Punkty za społeczną odpowiedzialność biznesu

Planując pozyskanie dofinansowania swoich inwestycji z UE przedsiębiorcy powinni również zwrócić uwagę na to, żeby ich przedsięwzięcia były nie tylko rentowne, ale spełniały wymogi w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w mijającej perspektywie finansowej często punktowane były działania właśnie z tego zakresu, w tym m.in. wspieranie powstawania nowych miejsc pracy, aktywizacja bezrobotnych, a także zaangażowanie w to, aby wytwarzany produkt czy świadczona usługa były przyjazne środowisku naturalnemu. Podobnych premii przy ocenie wniosków mogą spodziewać się wnioskodawcy w konkursach z nowego budżetu. Być może pojawią się również konkursy kładące nacisk głównie na CSR. Dofinansowanie na takie działania jest bardzo pożądane wśród przedsiębiorców, co udowodniła duża popularność ostatniego naboru do konkursu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)” zorganizowanego w 2014 r. w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpłynęły aż 322 wnioski o udzielenie wsparcia,  z których dotację otrzymało 144.

Wiedza, edukacja, rozwój

Fundusze europejskie oferują pomoc nie tylko na finansowanie inwestycji. Przedsiębiorcy mogą sięgnąć również po środki na szkolenia i kursy dla pracowników. Wsparcie w tym zakresie otrzymają z PO Wiedza, Edukacja, Rozwój, który zastąpi dotychczasowy –Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Będzie on działał w takich obszarach jak m.in.: zatrudnienie i mobilność pracowników, włączenie społeczne i walkę z ubóstwem czy wzmacnianie sprawności i efektywności państwa. Jednym z zadań programu będzie podejmowanie działań  zmierzających do podnoszenia umiejętności i poziomu wiedzy wśród pracowników. Wspierani za pomocą oferowanych im praktyk i staży, będą również młodzi ludzie w wieku 15 do 24 lat pozostający od dłuższego czasu bez pracy. Udzielane i przyznawane im będą także pożyczki i dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji wiele instrumentów finansowych i programów, dzięki którym mogą pozyskać fundusze na swoją działalność. Istotne jest, aby jak najlepiej i z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowali się do napisania wniosków, ponieważ konkursy powinny wystartować jeszcze w tym roku.

Źródło: ECDF

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kiedy Polacy najchętniej chodzą na zakupy?

    Sklepy convenience cieszą się największym ruchem w ciągu całego dnia. Jednak, podobnie jak supermarkety, są najbardziej oblegane o godz. 16.00. Z kolei 17.00 należy do dyskontów, a 18.00 – do hipermarketów, które są wybierane głównie wieczorami. A w jaki dzień tygodnia Polacy najczęściej robią zakupy?

    Automatyzacja magazynów: 93% firm nie widzi innej przyszłości

    Najnowsze badanie w branży magazynowej pokazuje dobitnie, że zachodzi właśnie radykalna zmiana w podejściu automatyzacji. Dekadę temu trudno było sobie wyobrazić, że w 2023 roku ponad jedna trzecia firm korzystać będzie z robotów w swoich magazynach

    Innowacje, które napędzają konkurencyjność

    Innowacyjność jest warunkiem koniecznym do zbudowania konkurencyjności firmy – takie zdanie podziela 66% Dyrektorów Finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przebadanych w ramach raportu „Od liczb do innowacji. Jak CFO przyśpiesza rozwój biznesu”.

    Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

    Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

    Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

    57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Ale pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

    Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

    Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

    Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

    Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

    Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

    Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

    Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

    Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

    W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

    Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

    O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

    Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

    Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

    Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

    Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

    Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

    Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

    Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

    W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

    Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

    Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

    Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

    Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

    W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

    Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

    Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

    Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

    Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

    Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

    Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

    Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

    Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

    Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

    Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

    Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

    PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

    Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

    Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

    Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.