REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

pieniądze na rozwój firmy
pieniądze na rozwój firmy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na rozwój firmy w latach 2014 - 2015 poprzez udział w Regionalnych Programach Operacyjnych. Programami operacyjnymi zajmują się Urzędy Marszałkowskie. W jaki sposób starać się o dofinansowanie na rozwój firmy?

Dofinansowanie dla firm

W każdym regionie trwają obecnie prace nad uruchomieniem środków z nowego budżetu unijnego - na lata 2014 – 2020. Prace prowadzą Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw. W tej chwili dysponujemy tylko projektami programów, bez szczegółowego opisu priorytetów. W związku z tym nie posiadamy jeszcze informacji wskazujących np. na wysokość dofinansowania, rodzaje kwalifikujących się wydatków czy terminy konkursów. 

REKLAMA

Biorąc pod uwagę wszystkie procedury (m.in. konieczność zatwierdzenia dokumentów przez Komisję Europejską i potrzebę przygotowania wszystkich szczegółowych wytycznych), przewiduje się, że pierwsze konkursy z nowych środków rozpoczną się nie wcześniej niż na przełomie 2014 i 2015 roku. 

Polecamy: Podatki 2016

Fundusze europejskie 2015

Harmonogramy konkursów o dofinansowanie dostępne są na stronach internetowych poszczególnych Programów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. woj. dolnośląskie: http://rpo.dolnyslask.pl
  2. woj. kujawsko–pomorskie: http://www.mojregion.eu/
  3. woj. lubelskie: www.rpo.lubelskie.pl
  4. woj. lubuskie: www.lrpo.lubuskie.pl
  5. woj. łódzkie: www.rpo.lodzkie.pl
  6. woj. małopolskie: www.fundusze.malopolska.pl
  7. woj. mazowieckie: http://rpo.mazowia.eu
  8. woj. opolskie: http://rpo.opolskie.pl
  9. woj. podkarpackie: www.wrota.podkarpackie.pl
  10. woj. podlaskie: www.rpowp.wrotapodlasia.pl
  11. woj. pomorskie: www.dpr.woj-pomorskie.pl
  12. woj. śląskie: http://rpo.silesia-region.pl
  13. woj. świętokrzyskie: www.rpo-swietokrzyskie.pl
  14. woj. warmińsko–mazurskie: www.rpo.warmia.mazury.pl
  15. woj. wielkopolskie: www.wrpo.wielkopolskie.pl
  16. woj. zachodniopomorskie: www.rpo.wzp.pl

System preferencyjnych pożyczek

W związku z ograniczonym dostępem do dotacji, warto zainteresować się systemami preferencyjnych pożyczek, które będą udzielane przez 2014 rok.

Są to środki w całości do zwrotu wraz z oprocentowaniem, natomiast fakt ich dofinansowania, a zatem i preferencji oznacza, że w porównaniu do kredytów bankowych są bardziej korzystne. Po pierwsze, pożyczka jest korzystniejsza, ponieważ jest niżej oprocentowana i przyznawana na dłuższy okres. Po drugie, najczęściej na początku, możemy zawiesić jej spłatę na 6 miesięcy bez żadnych dodatkowych opłat. Po trzecie, żeby uzyskać pożyczkę nie musimy przedstawiać tylu dokumentów jak w banku. Po czwarte, o pożyczkę mogą starać się osoby, które w banku miałyby ograniczone możliwości otrzymania pożyczki, np. osoby, które dopiero co otworzyły firmę, z krótką historią kredytową itp. 

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Preferencyjne pożyczki dostępne są dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Maksymalna kwota, którą można otrzymać wynosi 500 tys. zł, choć najczęściej pojedynczy przedsiębiorca może liczyć na niższą pożyczkę (zwłaszcza wtedy, kiedy jest młodą firmą, albo fundusz pożyczkowy ma mniej dostępnych środków). Spłata pożyczki (wliczając omówiony wcześniej okres karencji) może trwać maksymalnie 5 lat, choć niektóre fundusze pożyczkowe umożliwiają rozłożenie spłaty aż na 7 lat. Oprocentowanie pożyczki różni się w zależności od oferty funduszu pożyczkowego, wielkości kredytu, długości funkcjonowania firmy, rodzajów zabezpieczeń itd. Jest ono jednak znacznie korzystniejsze niż w przypadku kredytów bankowych.

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Pewnie nie każdy uzna to za preferencje, np. jeżeli dłużej współpracuje z jakimś bankiem i ma dużą zdolność kredytową, ale istotą tych pożyczek i poręczeń jest wsparcie nowych i mniejszych firm w uzyskaniu zewnętrznego finansowania na rozwój. Szczegółowe warunki i zasady uzyskania tego finansowania, jak w praktycznie każdej instytucji finansowej, ustalane są w toku indywidualnych rozmów zainteresowanego z pożyczkodawcą.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA