reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie na rozwój firmy w latach 2014 - 2015 poprzez udział w Regionalnych Programach Operacyjnych. Programami operacyjnymi zajmują się Urzędy Marszałkowskie. W jaki sposób starać się o dofinansowanie na rozwój firmy?

Dofinansowanie dla firm

W każdym regionie trwają obecnie prace nad uruchomieniem środków z nowego budżetu unijnego - na lata 2014 – 2020. Prace prowadzą Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw. W tej chwili dysponujemy tylko projektami programów, bez szczegółowego opisu priorytetów. W związku z tym nie posiadamy jeszcze informacji wskazujących np. na wysokość dofinansowania, rodzaje kwalifikujących się wydatków czy terminy konkursów. 

Biorąc pod uwagę wszystkie procedury (m.in. konieczność zatwierdzenia dokumentów przez Komisję Europejską i potrzebę przygotowania wszystkich szczegółowych wytycznych), przewiduje się, że pierwsze konkursy z nowych środków rozpoczną się nie wcześniej niż na przełomie 2014 i 2015 roku. 

Polecamy: Podatki 2016

Fundusze europejskie 2015

Harmonogramy konkursów o dofinansowanie dostępne są na stronach internetowych poszczególnych Programów:

 1. woj. dolnośląskie: http://rpo.dolnyslask.pl
 2. woj. kujawsko–pomorskie: http://www.mojregion.eu/
 3. woj. lubelskie: www.rpo.lubelskie.pl
 4. woj. lubuskie: www.lrpo.lubuskie.pl
 5. woj. łódzkie: www.rpo.lodzkie.pl
 6. woj. małopolskie: www.fundusze.malopolska.pl
 7. woj. mazowieckie: http://rpo.mazowia.eu
 8. woj. opolskie: http://rpo.opolskie.pl
 9. woj. podkarpackie: www.wrota.podkarpackie.pl
 10. woj. podlaskie: www.rpowp.wrotapodlasia.pl
 11. woj. pomorskie: www.dpr.woj-pomorskie.pl
 12. woj. śląskie: http://rpo.silesia-region.pl
 13. woj. świętokrzyskie: www.rpo-swietokrzyskie.pl
 14. woj. warmińsko–mazurskie: www.rpo.warmia.mazury.pl
 15. woj. wielkopolskie: www.wrpo.wielkopolskie.pl
 16. woj. zachodniopomorskie: www.rpo.wzp.pl

System preferencyjnych pożyczek

W związku z ograniczonym dostępem do dotacji, warto zainteresować się systemami preferencyjnych pożyczek, które będą udzielane przez 2014 rok.

Są to środki w całości do zwrotu wraz z oprocentowaniem, natomiast fakt ich dofinansowania, a zatem i preferencji oznacza, że w porównaniu do kredytów bankowych są bardziej korzystne. Po pierwsze, pożyczka jest korzystniejsza, ponieważ jest niżej oprocentowana i przyznawana na dłuższy okres. Po drugie, najczęściej na początku, możemy zawiesić jej spłatę na 6 miesięcy bez żadnych dodatkowych opłat. Po trzecie, żeby uzyskać pożyczkę nie musimy przedstawiać tylu dokumentów jak w banku. Po czwarte, o pożyczkę mogą starać się osoby, które w banku miałyby ograniczone możliwości otrzymania pożyczki, np. osoby, które dopiero co otworzyły firmę, z krótką historią kredytową itp. 

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Preferencyjne pożyczki dostępne są dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą oraz dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. 

Maksymalna kwota, którą można otrzymać wynosi 500 tys. zł, choć najczęściej pojedynczy przedsiębiorca może liczyć na niższą pożyczkę (zwłaszcza wtedy, kiedy jest młodą firmą, albo fundusz pożyczkowy ma mniej dostępnych środków). Spłata pożyczki (wliczając omówiony wcześniej okres karencji) może trwać maksymalnie 5 lat, choć niektóre fundusze pożyczkowe umożliwiają rozłożenie spłaty aż na 7 lat. Oprocentowanie pożyczki różni się w zależności od oferty funduszu pożyczkowego, wielkości kredytu, długości funkcjonowania firmy, rodzajów zabezpieczeń itd. Jest ono jednak znacznie korzystniejsze niż w przypadku kredytów bankowych.

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Pewnie nie każdy uzna to za preferencje, np. jeżeli dłużej współpracuje z jakimś bankiem i ma dużą zdolność kredytową, ale istotą tych pożyczek i poręczeń jest wsparcie nowych i mniejszych firm w uzyskaniu zewnętrznego finansowania na rozwój. Szczegółowe warunki i zasady uzyskania tego finansowania, jak w praktycznie każdej instytucji finansowej, ustalane są w toku indywidualnych rozmów zainteresowanego z pożyczkodawcą.

Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama