Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jarosław Krasnodęmbski
Pieniądze na start firmy
Pieniądze na start firmy
Fotolia
Osoby, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, ale nie mają na to pieniędzy, mogą poszukiwać potrzebnych środków w funduszach Unii Europejskiej. Na co może liczyć osoba, która chce założyć własną działalność? Jak złożyć wniosek o dotację?

Dotacje

Osoba, chcąca założyć własny biznes może liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 40 tysięcy złotych. Jednak, aby dostać tą dotacje należy zmieścić się w określonych kryteriach. Niestety nie każdy będzie miał możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji. Wspomniane kryteria związane są z trudną sytuacją osoby na rynku pracy. O dotację mogą zatem starać się osoby długotrwale bezrobotne, kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym, osoby przed 25 rokiem życia oraz po 45 roku życia, jak również osoby zamieszkałe na wsi.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Dotacja jest wypłacana wyłącznie osobom niepracującym.

Dotacja w wysokości 40 tysięcy złotych jest zasadniczo bezzwrotna, o ile przedsiębiorca utrzyma swoja działalność co najmniej przez rok. Jeżeli firma nie utrzyma się przez ten okres na rynku, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić otrzymaną dotację wraz z naliczonymi przez ten czas odsetkami.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Korzystne pożyczki na innowacje dla przedsiębiorców

Duża popularność tego rodzaju pomocy, spowodowała, że w wielu województwach skończyły się już fundusze na bezzwrotne dotacje. Aby sprawdzić czy w Twoim województwie pieniądze na dotacje są jeszcze dostępne należy skontaktować się z punktem informacyjnym o funduszach europejskich, który działa przy każdym urzędzie marszałkowskim.

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Mikropożyczki

W odróżnieniu od dotacji mikropożyczki podlegają zwrotowi. Aby ubiegać się o mikropożyczkę należy posiadać co najmniej minimalny kapitał początkowy, niezbędny do uruchomienia przedsięwzięcia. Mikropożyczki kierowane są przede wszystkim do studentów, absolwentów studiów, pracowników naukowych, którzy planują założyć innowacyjną firmę. Jednak próbować może każdy i często kończy się to powodzeniem. Wysokość pożyczki zależy od potrzeb rozpoczynającego działalność i może wynosić maksymalnie do 50 tysięcy złotych.  

Mikropożyczka jest oprocentowana w preferencyjny sposób. Oznacza to, że jej oprocentowanie nie może przekroczyć 8,91 procent. Pośrednik udzielający mikropożyczki nie może pobierać od przedsiębiorcy żadnych innych opłat, czy naliczać dodatkowych prowizji. Pośrednikami przy mikropożyczkach są przede wszystkim fundusze pożyczkowe, wybierane przez urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy. Wybór odbywa się na podstawie procedury konkursowej.

Aby otrzymać dotację lub mikropożyczkę należy zarejestrować swoją działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że zarówno bezzwrotna dotacja jak i mikropożyczka nie mogą być wypłacone osobie fizycznej.

Zobacz: Jak założyć działalność gospodarczą? - CEIDG

 Szkolenia dla młodych przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają na starcie swojej działalności dotację lub mikropożyczkę od pośredników, objęci są również systemem szkoleń przygotowujących ich do prowadzenia swojej firmy. Szkolenia oraz doradztwo oferowane przez pośredników są bezpłatne.

Jak złożyć wniosek o dotację?

Najważniejszym punktem starań o dotację lub mikropożyczkę jest złożenie poprawnego wniosku do właściwej instytucji. Jak już było wspomniane wcześniej osoba chcąca założyć swoją własną działalność powinna dowiedzieć się w urzędzie marszałkowskim o możliwości ubiegania się o dotację. Jeżeli fundusze na bezzwrotne dotacje są już w danym województwie wyczerpane warto zastanowić się nad preferencyjną mikropożyczką. Procedura składania wniosku w obu tych przypadkach jest niemal identyczna.

Mając swój własny pomysł na biznes należy zgłosić się z nim do jednego z projektów realizowanych przez pośredników. Pośrednikami mogą być m.in. agencje rozwoju regionalnego, fundacje zajmujące się promocją przedsiębiorczości oraz wspomniane już fundusze pożyczkowe. Informacje o pośrednikach można uzyskać w urzędach marszałkowskich.

Następnym krokiem jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można pobrać na stronie internetowej wybranego przez nas operatora lub funduszu pożyczkowego. Formularz zgłoszeniowy stanowi wstępną weryfikację. Tylko najlepiej rokujący pomysł na biznes zostanie zaproszony do udziału w projekcie.

Uczestnik zakwalifikowany do dalszego etapu odbywa cykl szkoleń oraz jest zobowiązany do sporządzenia biznesplanu planowanej działalności. Biznesplan jest składany razem z wnioskiem. Wniosek z dołączonym biznesplanem jest oceniany przez specjalnie powołaną komisję. Komisja tworzy listę rankingową, osoby znajdujące się na czele rankingu otrzymują dofinansowanie.

Zobacz: ABC umowy pożyczki

Pośrednik podpisuje z przedsiębiorcą umowę o przyznaniu mikropożyczki lub bezzwrotnej dotacji.

Wypłata pomocy materialnej będzie miała miejsce dopiero po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Pośrednik określa termin w jakim działalność gospodarcza powinna zostać zarejestrowana.

Zobacz serwis: Finanse na start

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W 2022 r. firmy ubezpieczeniowe wypłaciły 44,4 mld zł odszkodowań i świadczeń

    W 2022 r. Polacy otrzymali 44,4 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. To o 7,5 proc. więcej niż rok wcześniej – podała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).

    Analiza: inflacja słabnie ale do sukcesu daleko

    Inflacja rozpoczęła w marcu swój marsz w dół, jednak rosnąca inflacja bazowa przypomina, że droga do celu inflacyjnego będzie długa i wyboista – stwierdzili ekonomiści banku PKO BP w piątkowym komentarzu do danych GUS.

    Powstanie serwis z bieżącymi cenami transakcyjnymi mieszkań

    Minister rozwoju zapowiedział w piątek uruchomienie ogólnodostępnego, bezpłatnego serwisu, na którym będą publikowane ceny transakcyjne mieszkań na podstawie danych od notariuszy. Poinformował też, że deweloperzy będą musieli publikować ceny mieszkań na swoich stronach i w ogłoszeniach.

    PGNIG OD: cena gazu dla biznesu wzrośnie o 3 gr za MWh netto

    Spółka PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen wprowadza od soboty nowy sposób obliczania ceny gazu w cenniku dla biznesu. Jak wynika z informacji firmy, od 1 kwietnia cena gazu wzrośnie o 3 gr za MWh netto.

    Kiedy jest potrzebne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

    Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest i nie będzie wymagane, jeśli wykorzystujemy istniejący budynek lub lokal na własny użytek, ale jest konieczne, gdy chcemy nieruchomość sprzedać lub wynająć - przekazało PAP MRiT. Wchodząca w życie 28 kwietnia nowelizacja doprecyzowuje przepisy.

    To nie primaaprilisowy żart. Te historie z rynku moto są prawdziwe!

    Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej  – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe. 

    Gdzie Polacy kupują mięso i na co zwracają uwagę

    Gdzie Polacy kupują mięso? Jak wynika z najnowszego raportu branżowego, 3 na 4 osoby kupują mięso w dyskontach. Natomiast blisko co trzeci respondent wybiera małe niezależne sklepy, np. osiedlowe. Nieznacznie mniej wskazań mają placówki wielkopowierzchniowe, w tym hipermarkety. Z kolei do rezygnacji z zakupu skłania ankietowanych głównie zły wygląd. On może sugerować, że produkt jest przeterminowany lub przechowywany w nieodpowiedni sposób. Ponadto zniechęca też cena. Według sondażu, Polacy zwracają również uwagę na to, w jakim opakowaniu kupują mięso.

    Ceny najmu w lutym 2023. Nadal rosną, czy zaczęły maleć?

    Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że od września 2022 r. mamy do czynienia z karuzelą wzrostów i spadków cen za najem. Jak sytuacja wyglądała w lutym?

    Warszawa najlepszą destynacją turystyczną i biznesową. Potrzebna bogata, łatwo dostępna baza noclegowa

    Warszawa zwyciężyła w rankingu European Best Destination 2023 oraz znalazło się na szóstej pozycji w globalnym zestawieniu najlepszych miejsc do podróży biznesowych. Wyzwaniem staje się teraz zapewnienie odwiedzającym Warszawę odpowiedniej liczby komfortowych miejsc noclegowych.

    Resort rolnictwa: zboże będzie miało pierwszeństwo w polskich portach

    Teraz priorytetem jest zboże i to ono będzie miało pierwszeństwo w polskich portach - podkreślił podczas czwartkowego spotkania z eksporterami zbóż wicepremier, szef MRiRW Henryk Kowalczyk. Eksporterzy jako główne bariery eksportu wskazywali na logistykę i świadectwa fitosanitarne.

    Znaczenie kopii zapasowych – bezpieczeństwo danych w firmie

    31 marca obchodzimy doroczny Światowy Dzień Backupu. Już po raz dwunasty. I choć eksperci od lat przypominają o tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, wiele organizacji nadal ma problemy z przywróceniem danych w przypadku kryzysu – ataku ransomware, utraty danych spowodowanej ludzkim błędem czy w wyniku klęski żywiołowej.

    Leki bez recepty coraz bardziej popularne. W sprzedaży pomaga technologia

    Leków bez recepty będzie coraz więcej. Prognozy pokazują, że globalny rynek preparatów OTC (Over The Counter) będzie rósł średnio o 7 proc. rocznie przez najbliższe 8 lat. Przychody ze sprzedaży mają wzrosnąć z blisko 130 mld dolarów w 2022 roku do prawie 238,5 mld dolarów w roku 2031. 

    Intuicja w biznesie

    Sukces w biznesie to suma wielu elementów. Doświadczenie, pasja, szczęście, wytrwałość, determinacja, ale i intuicja. Bo jeśli jesteśmy całkiem „zieloni” w biznesie, ale chcemy zacząć pracować u siebie, to pierwsze czemu musimy zawierzyć to właśnie naszej intuicji. 

    Dlaczego Polacy korzystają z usług agentów nieruchomości?

    Blisko połowa osób poszukujących nieruchomości deklaruje, że potrzebuje pomocy profesjonalnego doradcy – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. Z okazji Dnia Pośrednika (30 marca) zapytano też ekspertów, jakie problemy są najczęściej powodem nawiązania współpracy z agentem nieruchomości.   

    Wielkanoc 2023. Ile będzie kosztowała święconka?

    Wielkanoc 2023. Koszyk produktów spożywczych najczęściej kupowanych przed Wielkanocą będzie o ok. 28 proc. droższy wobec analogicznego okresu 2022 r., a przeciętna święconka o 38 proc. - wskazali analitycy rynku rolno-spożywczego. Droższe będzie przygotowanie bab wielkanocnych i mazurka - dodali.

    Zboże z Ukrainy. Mechanizm kaucyjny szansą dla polskiego rynku zbóż

    Mechanizm kaucyjny szansą dla polskiego rynku zbóż - takie uważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP). Czy to rozwiąże problem napływu zboża z Ukrainy?

    UE chce uregulować kryptowaluty. Co zmieni rozporządzenie MiCA?

    UE pracuje nad wspólnymi ramami regulacyjnymi dla branży kryptowalut – tzw. rozporządzenie MiCA ma być przedmiotem głosowania Parlamentu Europejskiego w kwietniu. Jednak w branży już mówi się o potrzebie jego zaktualizowania, ponieważ planowane regulacje nie nadążają za błyskawicznym postępem. – Technologia się rozwija. A jeżeli na stworzenie sensownego aktu prawnego potrzeba czterech–pięciu lat, to jest niemożliwe, żeby regulacyjnie za nią nadążyć – mówi Paweł Kuskowski, CEO i współzałożyciel Gatenox. Jak ocenia, unijna regulacja powinna mieć pozytywny wpływ na rynek kryptowalut i obniżyć tzw. próg wejścia dla osób, które dotąd nie miały z nim styczności. Jeśli jednak regulacja nie będzie przystawać do aktualnego kształtu tej branży, może wyhamować jej rozwój. 

    Budowa domu jednorodzinnego ponad 70 m2 - do dwóch kondygnacji - bez pozwolenia na budowę

    29 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – jedynie na podstawie zgłoszenia. Jakie inne zmiany przepisów zajdą w Prawie budowlanym?

    Premier chce ograniczyć napływ ukraińskiego zboża

    Wypracowanie odpowiednich zasad, które będą pozwalały na ograniczenie napływu ukraińskiego zboża do Polski, ma przygotować wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

    Analiza: Jakie trendy sprzedaży konsumenckiej w 2023 roku?

    Pomimo słabych perspektyw ekonomicznych, branża retail i e-commerce gwałtownie inwestuje w narzędzia Customer Experience (CX), aby zapewnić bardziej interaktywną oraz ujednoliconą obsługę klientów i dzięki temu zwiększyć przychody wynikające z posiadania lojalnych klientów. Ta strategia ma zapewnić firmom handlowym przewagę na konkurencją w coraz bardziej wymagających czasach.

    Polskie firmy najlepsze w Europie w zarządzaniu płacami

    Polskie firmy są najlepiej przygotowane do zarządzania płacami w Europie i zajmują pierwsze miejsce w Payroll Proficiency Index. Rodzime przedsiębiorstwa uzyskały aż 71,7 proc. w biegłości w zarządzaniu listami płac, wyprzedając tym samym firmy z Norwegii (71,2 proc.), Hiszpanii (70,5 proc.) i Irlandii (68,15 proc.). 

    Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

    Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

    NBP: w IV kwartale 2022 r. oddano do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ile?

    W ostatnim kwartale 2022 r. oddano do użytkowania w Polsce rekordowo wysoką liczbę nowych mieszkań - poinformował w opublikowanym w środę 29 marca 2023 raporcie Narodowy Bank Polski. Ich liczba jest wyższa o blisko 24,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. 

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

    Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.