reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

Istotnymi barierami w dostępie do kredytów są także: brak dobrej jakości dokumentacji finansowo – księgowej, historii kredytowej czy też majątku potrzebnego do zabezpieczenia kredytu. Niedawno pojawiły się w Polsce banki wyspecjalizowane w finansowaniu małego biznesu. Jednakże wymagają one zazwyczaj solidnego zabezpieczenia, a ich produkty finansowe są względnie drogie. Jest jeszcze inna metoda pozyskiwania pieniędzy. Wielu pośredników finansowych zaproponuje osobom prowadzącym firmy wysokooprocentowane "chwilówki", pożyczki "na dowód", "bez BIK", " z dostawą do domu".

Moim zdaniem jest to jednak najgorsze możliwe rozwiązanie. Wystarczy wskazać, że pośrednik kredytowy współpracujący z wiodącą firmą udzielającą przedsiębiorcom pożyczek bez BIK otrzymuje do 14 % prowizji, a sama firma także działa, jak każda inna, w celach zarobkowych. Na szczęście przedsiębiorcy nie muszą wybierać między bankami a pożyczkami na iście lichwiarskich warunkach. Aktualnie w Polsce istnieje wiele instytucji, które mają na celu wspieranie osób prowadzących działalność gospodarczą poprzez udzielanie tanich pożyczek. Często współpracują one z państwowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego, korzystają także ze środków UE. Są to fundusze pożyczkowe. 

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

To nie jest bank

Fundusz pożyczkowy nie jest bankiem, ale – podobnie jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe – instytucją parabankową. Działają one w sposób bardzo zbliżony do SKOK. Różnice polegają m. in. na tym, że mają one formę prawną spółek kapitałowych lub fundacji, nie zaś spółdzielni – jak w przypadku SKOK. Ponadto fundusze pożyczkowe, w przeciwieństwie do spółdzielczych kas, swoją ofertę kierują wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą, ewentualnie zmierzających do podjęcia takiej działalności, nie prowadzą rachunków i nie udzielają kredytów, a jedynie pożyczki. Same fundusze bardzo się między sobą różnią, dzięki czemu nawet jeżeli na określonym obszarze działa ich kilka, rzadko stanowią dla siebie konkurencję. Przy wyborze funduszu pożyczkowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na co chcemy przeznaczyć uzyskaną pożyczkę oraz o nasze oczekiwania co do jej warunków.

Różnice między funduszami polegają m.in. na minimalnej i maksymalnej wysokości pożyczek, czasie rozpatrzenia wniosku, wymaganych dokumentach, zabezpieczeniach, oprocentowaniu, szczegółowości biznes planu lub opisu przedsięwzięcia. Na przykład przedsiębiorca, który planuje zakup nowej linii produkcyjnej czy bardziej wydajnego ekspresu do kawiarni wybierze fundusz, w którym oprocentowanie wynosi zaledwie 7,6 %. Jednakże, aby tak korzystną pożyczkę uzyskać, musi przebrnąć przez pewną procedurę, która może potrwać nawet kilka tygodni. Konieczne jest na przykład wystąpienie do Urzędu Skarbowego o zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem lub wysokości zaległości, na które czeka się do 7 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama