REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza
Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?
Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

REKLAMA

REKLAMA

Banki niechętnie pożyczają pieniądze firmom w początkowej fazie rozwoju. Ma to związek z bardzo dużym ryzykiem. Wystarczy powiedzieć, że statystycznie 90% małych firm upada po pierwszym roku działalności. Jak może sobie poradzić zakładający działalność przedsiębiorca? Przeczytaj poradę eksperta.

REKLAMA

Istotnymi barierami w dostępie do kredytów są także: brak dobrej jakości dokumentacji finansowo – księgowej, historii kredytowej czy też majątku potrzebnego do zabezpieczenia kredytu. Niedawno pojawiły się w Polsce banki wyspecjalizowane w finansowaniu małego biznesu. Jednakże wymagają one zazwyczaj solidnego zabezpieczenia, a ich produkty finansowe są względnie drogie. Jest jeszcze inna metoda pozyskiwania pieniędzy. Wielu pośredników finansowych zaproponuje osobom prowadzącym firmy wysokooprocentowane "chwilówki", pożyczki "na dowód", "bez BIK", " z dostawą do domu".

REKLAMA

Moim zdaniem jest to jednak najgorsze możliwe rozwiązanie. Wystarczy wskazać, że pośrednik kredytowy współpracujący z wiodącą firmą udzielającą przedsiębiorcom pożyczek bez BIK otrzymuje do 14 % prowizji, a sama firma także działa, jak każda inna, w celach zarobkowych. Na szczęście przedsiębiorcy nie muszą wybierać między bankami a pożyczkami na iście lichwiarskich warunkach. Aktualnie w Polsce istnieje wiele instytucji, które mają na celu wspieranie osób prowadzących działalność gospodarczą poprzez udzielanie tanich pożyczek. Często współpracują one z państwowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego, korzystają także ze środków UE. Są to fundusze pożyczkowe. 

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

To nie jest bank

REKLAMA

Fundusz pożyczkowy nie jest bankiem, ale – podobnie jak spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe – instytucją parabankową. Działają one w sposób bardzo zbliżony do SKOK. Różnice polegają m. in. na tym, że mają one formę prawną spółek kapitałowych lub fundacji, nie zaś spółdzielni – jak w przypadku SKOK. Ponadto fundusze pożyczkowe, w przeciwieństwie do spółdzielczych kas, swoją ofertę kierują wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą, ewentualnie zmierzających do podjęcia takiej działalności, nie prowadzą rachunków i nie udzielają kredytów, a jedynie pożyczki. Same fundusze bardzo się między sobą różnią, dzięki czemu nawet jeżeli na określonym obszarze działa ich kilka, rzadko stanowią dla siebie konkurencję. Przy wyborze funduszu pożyczkowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na co chcemy przeznaczyć uzyskaną pożyczkę oraz o nasze oczekiwania co do jej warunków.

Różnice między funduszami polegają m.in. na minimalnej i maksymalnej wysokości pożyczek, czasie rozpatrzenia wniosku, wymaganych dokumentach, zabezpieczeniach, oprocentowaniu, szczegółowości biznes planu lub opisu przedsięwzięcia. Na przykład przedsiębiorca, który planuje zakup nowej linii produkcyjnej czy bardziej wydajnego ekspresu do kawiarni wybierze fundusz, w którym oprocentowanie wynosi zaledwie 7,6 %. Jednakże, aby tak korzystną pożyczkę uzyskać, musi przebrnąć przez pewną procedurę, która może potrwać nawet kilka tygodni. Konieczne jest na przykład wystąpienie do Urzędu Skarbowego o zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem lub wysokości zaległości, na które czeka się do 7 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagany jest także biznesplan lub opis przedsięwzięcia. Aby przyspieszyć proces gromadzenia wymaganych dokumentów, dobrze jest skorzystać z usług zaufanego doradcy, który podzieli się wiedzą i doświadczeniem. Inne potrzeby ma z kolei przedsiębiorca, który potrzebuje gotówki na remont zepsutego samochodu, niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej, np. taksówki. Taka osoba skorzysta z usług funduszu, który proponuje wyższe oprocentowanie pożyczki (20 %), ale środki uruchamiane są po 2-3 dniach.

W tym przypadku fundusz pożyczkowy stawia mniejsze wymagania dot. zabezpieczenia (często wystarczy weksel). Nie trzeba także występować o zaświadczenia do US i ZUS.

Krótsza tabela opłat

Przed udzieleniem pożyczki pracownik funduszu odwiedza ubiegającego się o pożyczkę w jego firmie, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko wyłudzenia środków przez firmę - krzak. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu osoba prowadząca firmę może liczyć na większe zrozumienie niż ze strony wielkich banków, dla których jest anonimowa. Przedsiębiorca biorący pożyczkę często może liczyć na karencję w spłacie zobowiązań. Ogromną zaletą funduszy pożyczkowych jest bardzo krótka tabela opłat i prowizji. W niektórych funduszach zawiera ona zaledwie 5 pozycji. Dla wielu osób korzystny będzie także brak obowiązku założenia rachunku u pożyczkodawcy, który to obowiązek pojawia się w wielu ofertach bankowych.

Opłata za rozpatrzenie wniosku, zgodnie z Taryfą Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, wynosi 200 zł w przypadku pożyczek do 120 000 zł oraz 300 zł dla pożyczek powyżej tej kwoty. W przypadku Inicjatywy Mikro rozpatrzenie wniosku o pożyczkę kosztuje od 0 do maksymalnie 2% wartości pożyczki. Można ograniczyć ryzyko utraty tej kwoty, korzystając z usług doradcy, który znając mechanizm oceny wniosków pomoże ocenić, czy przedsiębiorca ma szansę na pożyczkę jeszcze przed uiszczeniem wskazanej opłaty. Wypłacona przez Fundusz kwota pożyczki jest pomniejszana o opłatę za udzielenie pożyczki, która w MRFP wynosi do 3% wartości pożyczki, a w przypadku Inicjatywy Mikro do 5%.

Fundusze pożyczkowe udzielają pożyczek również osobom rozpoczynającym przygodę z przedsiębiorczością. Mazowiecki Regionalny Fundusz pożyczkowy w ramach oferty "Pierwszy Krok" proponuje początkującym biznesmenom do 30 tys. zł., natomiast Inicjatywa Mikro oferuje "pożyczkę dla startera" do 10 tys. złotych. Drugi z funduszy osobom, które spełniają wymogi formalne proponuje na rozpoczęcie działalności gospodarczej od 5 tys. do 40 tys. złotych.

Pożyczkę taką otrzymać mogą:

- bezrobotni, pragnący rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek do 25 roku życia;
- osoby zarejestrowane jako bezrobotne legitymujące się dyplomem szkoły wyższej, świadectwem lub innym dokumentem poświadczającym ukończenie nauki, która nie ukończyła 27 roku życia i od zakończenia szkoły nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy.

Pożyczka przeznaczona może być na finansowanie wszystkich kosztów realizacji przedstawionego przez bezrobotnego planu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jest udzielana wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Najczęstszym sposobem zabezpieczenia pożyczki jest poręczenie, chociaż np. Inicjatywa Mikro dla niektórych pożyczek akceptuje weksel. Ze względu na to, że wiele osób nie może liczyć na pomoc poręczycieli, utworzone zostały fundusze poręczeniowe, z którymi fundusze pożyczkowe często współpracują.

Powstaje pytanie, w jaki sposób odróżnić fundusze pożyczkowe, jako instytucje powołane do pomocy mikroprzedsiębiorcom, a także małym i średnim przedsiębiorcom, od firm oferujących pożyczki na zasadach komercyjnych. Fundusze powstają bardzo często przy Agencjach Rozwoju Regionalnego. Ich udziałowcami są bardzo często organy samorządowe. Lista funduszy znajduje się na stronie ksu.parp.gov.pl. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA