REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Kioskprawny.pl
Kancelaria prawnicza

REKLAMA

REKLAMA

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia niewielkich pożyczek udzielanych osobom prowadzącym biznes, wymaganym przez banki, SKOKi oraz fundusze pożyczkowe jest poręczenie. Pozornie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie wiążące się – w przeciwieństwie do ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej – z żadnymi kosztami.

Jak wynika z art. 876 kc, przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.

REKLAMA

Problem pojawia się wówczas, gdy ze względu na brak osób godzących się na poręczenie, pożyczka staje się niedostępna. Na szczęście w Polsce od kilku lat rozwijają się instytucje mające na celu wspieranie małego biznesu w procesie pozyskiwania kapitału – tzw. fundusze poręczeniowe. Nie działają one komercyjnie, ich celem jest wspieranie małego biznesu. 

Polecamy: Jak obliczyć opłacalność firmy?

REKLAMA

Fundusze poręczają zobowiązanie przedsiębiorcy, same zaś wymagają wystawienia weksla własnego in blanco, przez który rozumieć należy dokument zawierający co najmniej podpis wystawcy i akceptanta, złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Fundusz poręczeniowy ma najczęściej formę spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) albo fundacji. Mechanizm działania funduszu poręczeniowego jest stosunkowo prosty. Możliwy jest mianowicie podział ryzyka między bank a fundusz, przy czym udział banku w ryzyku waha się od 10 do 40 %. W takim przypadku bank, ponosząc ryzyko finansowe, sam ma interes w spłacie kredytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze poręczeniowe stosują także, za zgodą banków, tzw. dźwignię finansową, przez którą należy rozumieć stosunek wielkości poręczeń funduszu do wielkości kapitału służącego do zabezpieczania tych poręczeń. Np. fundusz X dysponuje 1mln zł na poręczenie pożyczek, ale za zgodą banku poręcza pożyczki do wysokości 2.5 mln. zł. 

Fundusze poręczeniowe pobierają prowizję wysokości 3-4 %, co zwiększa koszty uzyskania finansowania. Możliwa jest jednak sytuacja, kiedy bank współpracujący z funduszem obniża swoją prowizję, dzięki czemu koszt uzyskania takiego zabezpieczenia jest niwelowany.

Polecamy: Jak przygotować podstawowe dokumenty analizy finansowej firmy?

Są również wyspecjalizowane jednostki, których celem jest lepsza absorbcja środków unijnych. Informacje o działalności funduszy poręczeniowych najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz na stronie Krajowego Systemu Usług i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: http://ksu.parp.gov.pl/pl/f_poreczeniowe .

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA