reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Czy finansować działalność gospodarczą funduszami poręczeniowymi?

Najczęstszym sposobem zabezpieczenia niewielkich pożyczek udzielanych osobom prowadzącym biznes, wymaganym przez banki, SKOKi oraz fundusze pożyczkowe jest poręczenie. Pozornie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, nie wiążące się – w przeciwieństwie do ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej – z żadnymi kosztami.

Jak wynika z art. 876 kc, przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Oświadczenie poręczyciela powinno być pod rygorem nieważności złożone na piśmie.

Problem pojawia się wówczas, gdy ze względu na brak osób godzących się na poręczenie, pożyczka staje się niedostępna. Na szczęście w Polsce od kilku lat rozwijają się instytucje mające na celu wspieranie małego biznesu w procesie pozyskiwania kapitału – tzw. fundusze poręczeniowe. Nie działają one komercyjnie, ich celem jest wspieranie małego biznesu. 

Polecamy: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Fundusze poręczają zobowiązanie przedsiębiorcy, same zaś wymagają wystawienia weksla własnego in blanco, przez który rozumieć należy dokument zawierający co najmniej podpis wystawcy i akceptanta, złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego.

Fundusz poręczeniowy ma najczęściej formę spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) albo fundacji. Mechanizm działania funduszu poręczeniowego jest stosunkowo prosty. Możliwy jest mianowicie podział ryzyka między bank a fundusz, przy czym udział banku w ryzyku waha się od 10 do 40 %. W takim przypadku bank, ponosząc ryzyko finansowe, sam ma interes w spłacie kredytu.

Fundusze poręczeniowe stosują także, za zgodą banków, tzw. dźwignię finansową, przez którą należy rozumieć stosunek wielkości poręczeń funduszu do wielkości kapitału służącego do zabezpieczania tych poręczeń. Np. fundusz X dysponuje 1mln zł na poręczenie pożyczek, ale za zgodą banku poręcza pożyczki do wysokości 2.5 mln. zł. 

Fundusze poręczeniowe pobierają prowizję wysokości 3-4 %, co zwiększa koszty uzyskania finansowania. Możliwa jest jednak sytuacja, kiedy bank współpracujący z funduszem obniża swoją prowizję, dzięki czemu koszt uzyskania takiego zabezpieczenia jest niwelowany.

Polecamy: Jak przygotować podstawowe dokumenty analizy finansowej firmy?

Są również wyspecjalizowane jednostki, których celem jest lepsza absorbcja środków unijnych. Informacje o działalności funduszy poręczeniowych najbliżej Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz na stronie Krajowego Systemu Usług i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości: http://ksu.parp.gov.pl/pl/f_poreczeniowe .

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama