reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą potrzebuje pewnej ochrony dla swojej firmy. Częstą formą zabezpieczenia, obok standardowych ubezpieczeń mienia od ognia i innych zdarzeń losowych, są ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pracodawcy oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczenia OC dla firm stanowią dla niejednego przedsiębiorcy swoistą tarczę ochronną przed bankructwem tudzież paraliżem funkcjonowania firmy. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą jest narażony na ryzyko wystąpienia zdarzeń od niego niezależnych, które mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.

Obecnie wiele jest firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia dla przedsiębiorców. Zazwyczaj ubezpieczyciele dywersyfikują ofertę produktów ubezpieczeniowych tak, aby dostosować ją do prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. W większości przypadków firmy, które prowadzą sprzedaż ubezpieczeń firmowych, mają w ofercie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Z reguły przedmiotem takiego ubezpieczenia OC jest, jak sama nazwa wskazuje, odpowiedzialność cywilna, która przypada ubezpieczającemu, za wyrządzenie szkody osobowej i rzeczowej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz posiadanego mienia. Oznacza to ni mniej ni więcej, że jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w konsekwencji jakiegoś niedozwolonego czynu zostanie wyrządzona szkoda, koszty jej naprawienia pokrywa ubezpieczenie OC.

Przykładem może być sytuacja, w której firma budowlano-remontowa nieprawidłowo zabezpieczy teren budowy, na który może się ktoś dostać i ulec wypadkowi.

Polecamy: Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Ubezpieczenia firmowe stanowią dodatkową formę zabezpieczenia działalności gospodarczej. Takim ubezpieczeniem obok OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest OC prawodawcy. Oba nie zależą od siebie, chociaż przedmiotem OC pracodawcy jest również odpowiedzialności cywilna. Z tą różnicą, że w ubezpieczenia pracodawcy odpowiada pracodawca przez swoimi pracownikami za szkody osobowe, które powstały w wyniku wypadku przy pracy.

Ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej lub też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy inne podobne ubezpieczenia nie pokrywają wszystkich szkód.

W przypadku OC pracodawcy mamy gwarancję, że szkody zostaną pokryte oraz odszkodowania zostanie wypłacone przez zakład ubezpieczeń. Wysokość składki zależy od zakresu ubezpieczenia, rodzaju branży, prawdopodobieństwa wystąpienia szkody oraz stopnia skomputeryzowania przedsiębiorstwa. W przypadku przedsiębiorstw, zajmujących się produkcją lub usługami, stawki są niższe niż np w przypadku budownictwa.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama