Jak przygotować podstawowe dokumenty analizy finansowej firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Możesz tego dokonać tworząc dwa podstawowe dokumenty analizy finansowej: tzw. rachunek wyników i cash flow.
REKLAMA
Rachunek wyników
Rachunek wyników jest tabelarycznym zestawieniem planowanych przychodów oraz kosztów, a co za tym idzie zysków i strat, najczęściej w układzie miesięcznym w perspektywie 3-5 lat. Najczęściej pierwszy rok rozpisujemy w układzie miesięcznym zaś lata kolejne – kwartalnym.
Rzetelne sporządzenie rachunku wyników wymaga przede wszystkim:
- Ustalenia precyzyjnego planu produkcji i sprzedaży
- Określenia wysokości poszczególnych rodzajów kosztów.
REKLAMA
Najczęściej jest tak, że początkowo działalność przynosi straty. Jest to oczywiste ze względu na o, iż w pierwszych miesiącach działalności występują zwykle duże koszty związane z uruchomieniem przedsięwzięcia, zaś sprzedaż nie od razu osiąga zakładaną przez nas wielkość. Podstawowym zadaniem rachunku wyników jest określenie perspektyw naszej działalności.
Umożliwia on dokonanie symulacji różnych wariantów rozwoju wypadków, a zarazem wskazanie zagrożenia w procesie realizacji projektu. Cash flow różni się od rachunku wyników tym, iż zamiast przychodów i kosztów umieszczamy w nim wpływy i wydatki.
Polecamy: serwis Biuro rachunkowe
Cash flow
Należy zwrócić tu uwagę na amortyzację, która jest kosztem i znajduje się w rachunku wyników, ale nie jest wydatkiem i dlatego nie umieszczamy jej w cash flow. Ewentualnie możemy dodać amortyzację na końcu tabeli cash flow w celu bieżącego informowania nas o tzw. przepływach pieniężnych firmy. Pozwala to zauważyć, czy i w którym momencie wspieramy płynność finansową amortyzacją co jest dopuszczalne jedynie w krótkim okresie czasu. Generalnie biorąc amortyzacja to środki, które służą odtworzeniu środków trwałych.
Głównym celem cash flow jest określenie momentów kryzysowych dla płynności finansowej tak, by móc z wyprzedzeniem się do nich przygotować oraz wychwycenie okresów, w których posiadamy nadmiar gotówki – wówczas powinniśmy je korzystnie ulokować.
Do bilansu, rachunku wyników i cash flow, które to dokumenty mają charakter opisowy warto jest obliczyć kilka wskaźników statystycznych opisujących sytuację naszej firmy.
Polecamy: serwis Leasing
Artykuł jest fragmentem poradnika "Jak założyć małą firmę - poradnik dla niezdecydowanych" autorstwa Marzeny i Cezarego Łotys.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA