| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Czy przedsiębiorca musi odśnieżać dach

Problem intensywnych zimowych opadów dotyka przedsiębiorców co roku. Dla niektórych z nich wiąże się z dodatkowymi obowiązkami - usuwaniem śniegu i lodu z dachu. Kto i kiedy musi sięgnąć po łopatę i pracować na wysokości? Przeczytaj.

Stopniowo postępująca zmiana klimatu powoduje wzrost intensywności opadów atmosferycznych. Gromadzący się na dachach śnieg, na skutek powtarzających się ociepleń i ochłodzeń, topnieje i zamarza. Prowadzi to do zalegania coraz większych jego ilości i wzrostu ciężaru. Waga metra sześciennego śniegu to średnio około 250 kg. Jeżeli dodamy do tego wilgoć i lód - nawet do 600 kg.

Zalegająca warstwa śniegu o wysokości 10 cm to obciążenie rzędu 25kg/m2. Lód centymetrowej grubości to kolejne 10kg/m2. W takiej sytuacji nawet przeciętne, powtarzające się opady mogą doprowadzić do tego, że dach o powierzchni 100m2 będzie dźwigał dodatkowe 3,5 tony!

Zgodnie z ustawą prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, zachowując należytą staranność, jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie m.in. intensywnych opadów atmosferycznych, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, mienia, a także środowiska.

Nałożyć karę za nieprzestrzeganie wskazanych przepisów może zarówno straż miejska, nadzór budowlany jak i policja.

Polecamy: Jak zima wpływa na flotę firmową

Nadzór budowlany dysponuje, aż trzema środkami służącymi dyscyplinowaniu nieodśnieżających. Najbardziej uciążliwe z nich to wyłączenie obiektu z użytkowania (budynek zamykany jest do czasu usunięcia zagrożenia), oraz uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie do sądu rejonowego, który może orzec grzywnę nie mniejszą niż 100 stawek dziennych. Dodatkowo, organ działając w oparciu o przepisy karne, ma prawo do nałożenia na właściciela lub zarządcę mandatu o wysokości nawet 500zł.

Policja może nałożyć karę w wysokości 1 tys. zł. Unikanie płatności może stać się przyczyną wystąpienia z wnioskiem do sądu grodzkiego, który będzie uprawniony do zasądzenia 5 tys. zł.

Właściciela lub zarządcę za zaniechanie usunięcia sopli i nasypów śnieżnych, może również ukarać straż miejska. Mandat i w tym wypadku może sięgnąć nawet 500zł

Polecamy: Na co uważać wykupując assistance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »