REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zima wpływa na flotę firmową

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Jak zima wpływa na flotę firmową
Jak zima wpływa na flotę firmową

REKLAMA

REKLAMA

Zima to okres wytężonej pracy dla managerów flot. To na ich brakach spoczywa zapewnienie ciągłości pracy tych kierowców, którzy nie radzą sobie z zimową aurą. Im oni mają więcej pracy z szeroko rozumianą likwidacją szkód, tym więcej przed nimi możliwości w poprawie zarządzania flotą – edukacja.

Nareszcie przyszła zima!

REKLAMA

Pierwszym prawdziwym objawem zimy jest śnieg za oknem. I już nam ta sytuacja podnosi ciśnienie jak poranna kawa, bo trzeba będzie skrobać szyby najpewniej oprawką od płyty CD. Kolejny moment – oczywiście dwie godziny w kolejce do wulkanizatora – to z pewnością zadziała zdecydowanie lepiej niż kawa popita napojem energetycznym. I trzeci, a w zasadzie cała ich paleta to różnego rodzaju poślizgi, ratowania się razem ze stłuczkami i wypadkami włącznie – tu emocje każdy z nas wyraża w bardziej (piiiiiiiiiiiii) lub mniej (piiii) wyszukany sposób.

REKLAMA

No właśnie. A dlaczego tak jest z tą zimą? Oczywiście – drogowcy. Przecież oni są odpowiedzialni za zimę, te wszystkie wypadki to ich wina! Niestety nie. W naszej szerokości geograficznej zima jest była i mimo efektu cieplarnianego pewnie dalej będzie zimowa. Drogowcy kierując się określonymi procedurami (m.in. budżetem) są odpowiedzialni jedynie za złagodzenie trudnych warunków drogowych. A my kierowcy? To my jesteśmy odpowiedzialni za nasze zachowanie i jego konsekwencje – nikt inny.

Polecamy: Eko driving dla firm

I nie mam tu na myśli stłuczki, czy wypadku – to jest przecież oczywiste. Mam tu na myśli przygotowanie do tych trudnych warunków. A więc przede wszystkim nasze umiejętności oraz zdecydowanie w drugiej kolejności stan techniczny samochodu.

Zastanówmy się przez chwilkę… ile lat temu zdawaliśmy egzamin na prawo jazdy? A teraz pytanie retoryczne: kiedy ostatnio podnosiliśmy swoje umiejętności jako kierowcy w sytuacjach niebezpiecznych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niestety bez solidnych i cyklicznych treningów na specjalnych modułach szkoleniowych, pod okiem doświadczonych instruktorów nie ma mowy o rozwoju w tej dziedzinie. Możemy być mistrzami płynnej jazdy, ruszania, wyprzedzania, przewidywania… - przecież to ćwiczymy kilka razy dziennie, ale poślizg? Hamowanie awaryjne? Świadome wykorzystanie możliwości, jakie dają nam systemy…? To są elementy, o których „doświadczony” kierowca najczęściej nie ma pojęcia. I nie ma tu znaczenia, czy ten „doświadczony” kierowca ma 30 lat prawo jazdy, czy może przejechał 3 miliony kilometrów. Liczy się realne zachowanie kierowcy w sytuacji awaryjnej, a z tym podczas szkoleń, jakie realizuję od 10 lat jest niestety słabo.

Oczywiście zima jest zdecydowanie najtrudniejszym okresem dla kierowców. Ale jednocześnie jest doskonałą okazją do podnoszenia swoich umiejętności. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić, żeby nie wyważać otwartych drzwi, bo wtedy możemy sobie zrobić krzywdę.

Paradoksalnie dzięki zimie zgodnie z krzywą Gaussa mamy niewielu kierowców, którzy znając swoje niedoskonałości bez obiekcji rezygnuje z jazdy w tych trudnych warunkach, również niewielu tych, którzy radzą sobie z nimi bardzo dobrze traktując ten okres jako czas rozwoju, oraz całą rzeszę pozostałych użytkowników dróg, którym to najczęściej przydarzają się różne przygody. To poniekąd jest wyjaśnienie tytułu tego artykułu.

Pamiętajmy - niezależnie od tego, z którą grupą kierowców się identyfikujemy, niezależnie od doświadczenia i swojej z reguły zbyt wysokiej samooceny, KAŻDY kierowca może się rozwijać i podnosić swoje umiejętności.

Przecież samochód jest i będzie do naszej starości jednym z najważniejszych urządzeń gospodarstwa domowego, czy też jednym z najważniejszych narzędzi w pracy. A więc mamy masę czasu na rozwój. Warto, więc zacząć już teraz, aby już kolejnej zimy nie tylko czuć się za kierownicą pewniej, ale przede wszystkim, żeby więcej umieć.

Do tego potrzebny będzie zestaw narzędzi, dzięki którym będziemy wiedzieli w jaki sposób to zrobić, bo lepiej jest umieć i cieszyć się jazdą niż dzwonić po pomoc drogową.

Zapraszam zatem do przeczytania kolejnych artykułów związanych z doskonaleniem techniki jazdy oraz przygotowaniem do jazdy samochodem w zimie.

Polecamy: Fotoradar i samochód firmowy - kto płaci mandat

Jak zima wpływa na flotę firmową
Jak zima wpływa na flotę firmową
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA