| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Odliczenie VAT od paliwa

Odliczenie VAT od paliwa

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego to podstawowe prawo podatnika VAT.

W polskiej ustawie o VAT prawo potrącenia zostało zawarte między innymi w art. 86. Zgodnie z tymi przepisami, aby móc zastosować prawo potrącenia w danym przypadku, należy spełnić określone warunki. Pierwszym z nich i jednocześnie warunkiem najważniejszym (wstępnym), badanie spełniania którego musi być przeprowadzone w każdym przypadku dokonania danego zakupu (towaru lub usługi) jest warunek wykorzystywania nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Innymi słowy, w przypadku gdy dany uprawniony podatnik wykonuje czynności opodatkowane i wykorzystuje nabywane towary i usługi do wykonywania tych czynności, to wtedy ma prawo do odliczenia kwoty VAT należnego (tego, który wynika z jego „sprzedaży”) o kwotę VAT naliczonego (tego, który wynika z jego „zakupów”).

Prawa do odliczenia nie mają podatnicy VAT zwolnieni oraz podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione. I wreszcie, prawo tzw. odliczenia częściowego przysługuje tym podatnikom VAT czynnym, którzy wykonują jednocześnie czynności opodatkowane i zwolnione (art. 90
i następne ustawy o VAT).

Zobacz także: VAT.wieszjak.pl

Ustawa o VAT zawiera jednak pewne ograniczenia prawa do odliczenia VAT. Jedno z tego typu ograniczeń przewidziane zostało w treści art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z 86 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT.

Jest to ograniczenie dotyczące prawa do odliczenia VAT od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych potocznie zwanych osobowymi. Jeżeli bowiem nabędziemy samochód osobowy lub inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, to co do zasady nie będziemy mieli prawa do odliczenia VAT naliczonego od paliw służących do jego napędu, chyba że nasz pojazd będzie spełniał określone cechy (art. 86 ust. 4 ustawy o VAT).

Spełnianie tych cech musi być udowodnione tzw. zaświadczeniem o dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów. Zaświadczenie to wydaje uprawniona okręgowa stacja kontroli pojazdów. Dodatkowo, fakt spełniania ww. wymogów musi być potwierdzony stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Aktualne obecnie są kontrowersje dotyczące sprzeczności polskiego prawa z prawem WE w zakresie ograniczeń nakładanych na prawo do odliczenia VAT od firmowych aut osobowych i paliw do nich. Sprawa ta miała swój pozorny finał w orzeczeniu ETS w sprawie Magoora oraz w wyroku WSA w Krakowie w tej samej sprawie. Na pewno bezspornym jest, że ustawa o VAT jest sprzeczna z prawem WE w zakresie prawa do odliczenia VAT od paliw i samochodów osobowych.

Pozostałe jednak, generalne argumenty w zakresie skutków prawnych ograniczeń w polskim prawie dotyczących aut osobowych i paliw silnikowych uważam za przedwczesne. Każda sprawa powinna być bowiem rozpoznawana ad casum (indywidualnie). Tylko bowiem takie, indywidualne podejście pozwoli na precyzyjne i zgodne z prawem orzeczenie o prawach i obowiązkach danego, zainteresowanego podmiotu.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »