REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie VAT od paliwa

Arkadiusz Dudkiewicz
Doradca podatkowy, agent celny, prawnik
Odliczenie VAT od paliwa
Odliczenie VAT od paliwa

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego to podstawowe prawo podatnika VAT.

W polskiej ustawie o VAT prawo potrącenia zostało zawarte między innymi w art. 86. Zgodnie z tymi przepisami, aby móc zastosować prawo potrącenia w danym przypadku, należy spełnić określone warunki. Pierwszym z nich i jednocześnie warunkiem najważniejszym (wstępnym), badanie spełniania którego musi być przeprowadzone w każdym przypadku dokonania danego zakupu (towaru lub usługi) jest warunek wykorzystywania nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

REKLAMA

Innymi słowy, w przypadku gdy dany uprawniony podatnik wykonuje czynności opodatkowane i wykorzystuje nabywane towary i usługi do wykonywania tych czynności, to wtedy ma prawo do odliczenia kwoty VAT należnego (tego, który wynika z jego „sprzedaży”) o kwotę VAT naliczonego (tego, który wynika z jego „zakupów”).

Prawa do odliczenia nie mają podatnicy VAT zwolnieni oraz podatnicy, którzy wykonują wyłącznie czynności zwolnione. I wreszcie, prawo tzw. odliczenia częściowego przysługuje tym podatnikom VAT czynnym, którzy wykonują jednocześnie czynności opodatkowane i zwolnione (art. 90
i następne ustawy o VAT).

Zobacz także: VAT.wieszjak.pl

Ustawa o VAT zawiera jednak pewne ograniczenia prawa do odliczenia VAT. Jedno z tego typu ograniczeń przewidziane zostało w treści art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z 86 ust. 3 i ust. 4 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jest to ograniczenie dotyczące prawa do odliczenia VAT od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych potocznie zwanych osobowymi. Jeżeli bowiem nabędziemy samochód osobowy lub inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, to co do zasady nie będziemy mieli prawa do odliczenia VAT naliczonego od paliw służących do jego napędu, chyba że nasz pojazd będzie spełniał określone cechy (art. 86 ust. 4 ustawy o VAT).

Spełnianie tych cech musi być udowodnione tzw. zaświadczeniem o dodatkowym badaniu technicznym przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów. Zaświadczenie to wydaje uprawniona okręgowa stacja kontroli pojazdów. Dodatkowo, fakt spełniania ww. wymogów musi być potwierdzony stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Aktualne obecnie są kontrowersje dotyczące sprzeczności polskiego prawa z prawem WE w zakresie ograniczeń nakładanych na prawo do odliczenia VAT od firmowych aut osobowych i paliw do nich. Sprawa ta miała swój pozorny finał w orzeczeniu ETS w sprawie Magoora oraz w wyroku WSA w Krakowie w tej samej sprawie. Na pewno bezspornym jest, że ustawa o VAT jest sprzeczna z prawem WE w zakresie prawa do odliczenia VAT od paliw i samochodów osobowych.

Pozostałe jednak, generalne argumenty w zakresie skutków prawnych ograniczeń w polskim prawie dotyczących aut osobowych i paliw silnikowych uważam za przedwczesne. Każda sprawa powinna być bowiem rozpoznawana ad casum (indywidualnie). Tylko bowiem takie, indywidualne podejście pozwoli na precyzyjne i zgodne z prawem orzeczenie o prawach i obowiązkach danego, zainteresowanego podmiotu.

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

REKLAMA

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

REKLAMA