REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 3

Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Eko driving dla firm - technika jazdy
Eko driving dla firm - technika jazdy

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednich odcinkach dotyczących eko drivingu ogólnie omówiłem jego zasady oraz skupiłem się na najważniejszym elemencie naszego samochodu - oponie. A zatem najwyższy czas, aby poświęcić ten odcinek na technikę jazdy eko wykorzystywaną w ruchu.

Poniżej w punktach przedstawię kilka najważniejszych elementów pozwalających na generowanie znaczących oszczędności związanych z eksploatacją samochodów oraz w dalszej części ich rozwinięcie.

REKLAMA

1. ruszanie, zmiana biegów i prędkość,
2. hamowanie,
3. wyprzedzanie i pokonywanie zakrętów,
4. postój i uruchamianie silnika.

Hamowanie

Zgodnie z zasadą płynnej jazdy, która jest fundamentem eko drivingu starajmy się wykorzystywać przede wszystkim technikę hamowania silnikiem. Rozpoczynajmy więc wytracanie prędkości jak najwcześniej poprzez redukcję biegów pozostawiając moment uruchomienia hamulców na sam koniec.

To właśnie ten element jest najtrudniejszy ponieważ wymaga od kierowcy ciągłej analizy sytuacji drogowej oraz przewidywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecydowanie największym problemem jaki obserwuję podczas szkoleń eko jest nadużywanie hamulców. Wynika on właśnie z niepewności kierowcy co do sytuacji drogowej, Przyczyną tej niepewności jest zbyt krótkowzroczna obserwacja drogi. Częstym błędem przy dojeżdżaniu do skrzyżowań jest zbyt wczesne wyrzucanie samochodu na luz.

Pamiętajmy! Podczas jazdy na biegu jałowym (luzie) samochód zużywa do 1 litra/100 km, natomiast jadąc bez gazu na biegu zużycie paliwa można określić jako zerowe.

Polecamy: Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 1

REKLAMA

Hamowanie to jednocześnie doskonały moment na ocenę oporów toczenia naszego samochodu, które potrafią zrobić niepotrzebne spustoszenie w naszych portfelach. Ich przyczyną są głównie zapiekające się zaciski hamulcowe lub uszkodzone łożyska kół. Brzmi to groźnie, ale w rzeczywiści kontrola oporów toczenia jest czynnością dziecinnie prostą.

Sprawdzenie czy nasz samochód toczy się bez nadmiernych oporów można wykonać dojeżdżając do każdego płaskiego skrzyżowania. Jeśli czujemy, że jego swobodne zatrzymanie nie jest płynne i bardzo delikatne, wówczas jest to oznaka, że nasz samochód ma najprawdopodobniej zbyt duże opory toczenia. A więc nasze pieniądze niepotrzebnie wyrzucamy z każdym przejechanym kilometrem.

Postój i uruchamianie silnika

Jeśli silnik naszego samochodu osiągnął optymalną temperaturę a postój będzie dłuższy niż jedna minuta wówczas warto go wyłączyć. Uruchomienie nowoczesnego silnika zarówno rozgrzanego jak i zimnego powinno odbyć się bez użycia pedału gazu. Po jego uruchomieniu należy natychmiast rozpocząć jazdę, również wtedy, gdy samochód stał całą noc na mrozie.

Przedstawione przeze mnie w trzech artykułach zasady dotyczące eko drivingu stanowią kompendium wiedzy – swego rodzaju narzędzia, dzięki którym zarówno szefowie flot jak i osoby prywatne będą mogły w dalszym ciągu się rozwijać. Tematu oczywiście nie wyczerpałem, bo przecież nie poruszyłem wielu istotnych kwestii. Jednak te najważniejsze aspekty przy pewnej wprawie i odpowiednim treningu pozwolą na znaczące oszczędności.

Polecamy: Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA