REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 2

Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Eko driving dla firm - technika jazdy
Eko driving dla firm - technika jazdy

REKLAMA

REKLAMA

W poprzednich odcinkach dotyczących eko drivingu ogólnie omówiłem jego zasady oraz skupiłem się na najważniejszym elemencie naszego samochodu - oponie. A zatem najwyższy czas, aby poświęcić ten odcinek na technikę jazdy eko wykorzystywaną w ruchu.

Poniżej w punktach przedstawię kilka najważniejszych elementów pozwalających na generowanie znaczących oszczędności związanych z eksploatacją samochodów oraz w dalszej części ich rozwinięcie.

REKLAMA

1. ruszanie, zmiana biegów i prędkość,
2. hamowanie,
3. wyprzedzanie i pokonywanie zakrętów,
4. postój i uruchamianie silnika.

Polecamy: Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 1

Zmiana biegów

 W tym przypadku należy rozpatrzeć oddzielnie samochody z silnikiem benzynowym oraz silnikiem Diesla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • samochody popularne z silnikami benzynowymi: zmiana biegu na wyższy powinna nastąpić w okolicach 2500 obrotów silnika /minutę
  • samochody nowoczesne z silnikami Diesla: zmiana biegu na wyższy powinna nastąpić w okolicach 2000 obrotów silnika /minutę.

REKLAMA

Tu z pomocą idą nam producenci samochodów wyposażając nasze cacka w różnego rodzaju ekonometry średniego oraz chwilowego zużycia paliwa. Warto czasem zerknąć co się dzieje z chwilowym zużyciem paliwa, gdy zbyt nonszalancko potraktujemy pedał gazu.

A zatem rozpędzając nowoczesny samochód starajmy się osiągnąć jak najszybciej planowaną prędkość przejazdu (przy maksymalnie wciśniętym pedale gazu) jednak poruszając się w zakresie 30-45% prędkości obrotowej silnika. I ten właśnie zakres z punktu widzenia eko drivingu można przyporządkować zarówno do malutkiego silnika Diesla z mocą 55 kW w który uzbrojona jest np. Skoda Fabia jak i do kultowej Subaru Imprezy STi dysponującej mocą 236 kW. Stosowanie technik jazdy ekonomicznej w pierwszym przypadku pozwoli na osiągnięcie zużycia paliwa na poziomie 3,5 l/100 km a w drugim niespełna 10 l/100 km!

Polecamy: Jak stosować eko driving w firmie - opony

Doskonałym rozwiązaniem utrzymania stałej prędkości przejazdu, a więc również niskiej konsumpcji paliwa jest możliwie częste wykorzystywanie tempomatu.

I w tym miejscu należy stanowczo zaznaczyć najważniejszą kwestię eko drivingu. Kwestię o której tak wielu kierowców, a nawet doświadczonych instruktorów doskonalenia techniki jazdy zapomina:

 Ecodriving nigdy nie może być ważniejszy niż bezpieczeństwo jazdy!

Dlatego jestem gorącym zwolennikiem wykorzystywania pełni możliwości silników naszych samochodów przede wszystkim podczas najbardziej niebezpiecznego manewru drogowego jakim jest wyprzedzanie.

Pokonywanie zakrętów

Podobnie wygląda sytuacja w trakcie jazdy na krętej górskiej drodze. W takich warunkach priorytetem musi być bezpieczeństwo, dlatego wówczas dobierajmy przełożenia, tak abyśmy mogli w pełni panować nad naszym samochodem.

Niektóre nowoczesne silniki diesla często nie tolerują długotrwałej jazdy miejskiej przy niskich prędkościach obrotowych. Ich producenci zalecają, aby co około1000 km zapewnić naszemu silnikowi jednostajny przejazd trwający 10-15 minut z prędkością obrotową silnika na poziomie 2000-3000 obr./min.

Polecamy: Eko driving - moda, czy konieczność

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

REKLAMA

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA