REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eko driving – moda czy konieczność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Eko driving – moda czy konieczność
Eko driving – moda czy konieczność

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest eko driving? To nowoczesne pojęcie kojarzy się większości kierowców najogólniej rzecz ujmując z ekologią. I trochę w tym racji jest. W tym jednak przypadku głównie chodzi o to, co w obecnych czasach jest jednym z istotniejszych elementów funkcjonowania przede wszystkim przedsiębiorstw. Tym elementem jest szeroko pojętą ekonomia.

A więc Eko-driving to używając polskiego nazewnictwa jazda ekonomiczna polegająca na takiej eksploatacji pojazdu, która ogranicza zużycie nie tylko paliwa, ale wszystkich podzespołów podlegających zużyciu.

REKLAMA

Rzeczywiście zużycie paliwa to element, którego konsumpcja jest najszybciej zauważalna szczególnie, gdy uwolnimy wodzę ułańskiej fantazji i nieco brutalniej potraktujemy pedał gazu oraz hamulca. Wbrew obiegowym opiniom minimalne zużycie paliwa podawane przez producentów w ich katalogach bynajmniej nie jest zużyciem wirtualnym i niemożliwym do osiągnięcia. I w tym miejscu wbiję kij w mrowisko – można osiągnąć jeszcze lepsze wyniki. Wymaga to jednak od kierowcy zmiany stylu jazdy, czy też raczej wyuczenia pewnych nawyków, które wykonując automatycznie zapewnią minimalne zużycie paliwa oraz wielu podzespołów samochodu.

Polecamy: serwis Samochód w firmie

I to tyle tytułem wstępu oraz definicji, w której celowo uciekam od akademickich dysertacji i matematycznych wzorów ponieważ w eko driving chodzi o wyuczone i świadome odruchy.

Ale wrócę do pytania postawionego w tytule. Wiele osób powie, że jest to moda podyktowana lobbingiem producentów samochodów. Każda jednak osoba obsługująca flotę samochodową liczącą już kilka samochodów powie bez wahania – eko driving to konieczność, która pozwala na oszczędności w skali jednego roku nawet kilku tysięcy złoty – na jednym tylko samochodzie! I to już zaczyna być realny zysk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wielu z Was czytając powyższe słowa o realnych oszczędnościach zaciera ręce i przeliczając zastanawia się, co zrobić? Ile trzeba wydać, aby zaoszczędzić?

Odpowiem przewrotnie: Nie trzeba wydawać ani grosza! Ale w zamian za to konieczna będzie zmiana stylu jazdy wpajana nam lata świetlne temu na kursach nauki jazdy, kiedy standardem był Fiat 126p, a szczytem techniki Polonez. Te czasy już dawno minęły – na szczęście. Ale czy my – kierowcy nowoczesnych samochodów zmieniliśmy nasz styl jazdy? Czy zmieniliśmy swoje nawyki obowiązujące w tych zabytkach… Czy zarządzający flotą wprowadzili skuteczne procedury związane z eko jazdą? Choć jako instruktor doskonalenia techniki jazdy znam odpowiedź, to jednak tą kwestię pozostawię otwartą…

Polecamy: Jak prawidłowo rozliczyć używanie prywatnego samochodu osobowego

Ale jak w każdej dziedzinie i tu pojawiają się sceptycy. Dla nich eko driving kojarzy się z powolną jazdą, a kierowca preferujący ten styl jest z pewnością zawalidrogą. Nic bardziej mylnego.

Pamiętajmy - eko driving to technika jazdy, w której eliminujemy odruchy negatywnie wpływające na eksploatację samochodu i jednocześnie wprowadzamy zestaw zachowań, które sprawiają, że dzięki eko drivingowi nasza jazda staje się płynna.

REKLAMA

No właśnie: PŁYNNA. A jeśli jest płynna to również jest zdecydowanie bardziej bezpieczna, oraz mniej stresująca. Jest ona też miodem na serce ekologów uporczywie walczących z nadmiernym hałasem, efektem cieplarnianym oraz zanieczyszczeniem środowiska – tematami istotnymi, choć tak odległymi dla nas - zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Już teraz zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu, w którym przedstawię kilka prostych zasad pozwalających zarówno osobom prywatnym, ale przede wszystkim flotowcom na wykazanie się w tak mało docenianej kwestii oszczędności związanej z ekonomiczną eksploatacją samochodów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA