REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Mikołaj Przywara
Doradca podatkowy
Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych
Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

REKLAMA

Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wymienione zostały w art. 88 Ustawy VAT. Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT-u naliczonego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o tyle w przypadku innych usług i towarów związanych z samochodami tego typu (w tym np. usług serwisowych, przeglądów, napraw, zakupu części zamiennych itp.) brak jest podstaw do wyłączenia prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

W konsekwencji podatnik użytkujący własny samochód osobowy może odliczać VAT poniesiony przy zakupie usług związanych z eksploatacją tego pojazdu (o ile oczywiście wykorzystuje pojazd do świadczenia usług lub dostawy towarów opodatkowanej VAT). Osobno należy rozważyć sytuację, gdy usługi serwisowe oraz zakup części zamiennych dotyczy samochodów użytkowanych na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.

Zgodnie z przepisami Ustawy VAT w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów osobowych, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł. (art. 86 ust. 7 Ustawy VAT).

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

REKLAMA

W kontekście ww. przepisu wątpliwość budzi możliwość odliczania podatku od różnego rodzaju usług dodatkowych oferowanych zwykle przez firmy leasingowe. Wątpliwość ta wynika z faktu, że ograniczenia przewidziane w art. 86 ust. 7 Ustawy VAT znajdują zastosowanie również w odniesieniu do „innych płatności” przewidzianych w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem oprócz samego udostępnienia samochodu firma leasingowa oferuje często również pakiet usług dodatkowych takich jak m.in. serwis ogumienia, zapewnianie pojazdu zastępczego w przypadku awarii, likwidację ewentualnych szkód, przeglądy technicznie, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, wymianę płynów technicznych i akumulatorów itp.

Jeśli odpłatność za usługi tego typu zawarta jest w czynszu i podstawą do ich ustalenia jest umowa najmu, dzierżawy, leasingu lub inna umowa o podobnym charakterze, wówczas należy uznać, że ograniczenia wynikające z ww. przepisów znajdą zastosowanie. Będzie tak również w sytuacji, gdy wprawdzie za usługi dodatkowe ustalono osobną opłatę, jednak wynika ona z tej samej umowy (leasingu, najmu, dzierżawy lub podobnej).

Polecamy: Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Jeśli natomiast dodatkowe świadczenia realizowane są w oparciu o zapisy osobnej umowy serwisowej, podatnik może odliczać VAT z nimi związany w całości. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe.

Często również firma leasingowa nie oferuje klientowi żadnych dodatkowych usług, poza udostępnieniem mu pojazdu. Za serwisowanie samochodu, jego naprawy, wymiany części eksploatacyjnych itp. odpowiedzialny jest sam korzystający. W takim wypadku, o ile samochód wykorzystywany jest przez niego do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, przy nabyciu dodatkowych usług (np. przeglądów technicznych, usług remontowych , wymiany ogumienia itp.) podatnik może w całości odliczyć podatek naliczony ujęty w cenie tych usług.

Będzie tak zarówno w przypadku zakupu usług tego typu jak również w przypadku zakupu części zamiennych do samochodu. W tym zakresie znajdzie bowiem zastosowanie przywołana na wstępie ogólna zasada wyrażona w Ustawie VAT, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA