REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Mikołaj Przywara
Doradca podatkowy
Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych
Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

REKLAMA

Przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wymienione zostały w art. 88 Ustawy VAT. Analiza tego przepisu prowadzi do wniosku, że o ile podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT-u naliczonego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, o tyle w przypadku innych usług i towarów związanych z samochodami tego typu (w tym np. usług serwisowych, przeglądów, napraw, zakupu części zamiennych itp.) brak jest podstaw do wyłączenia prawa do odliczenia podatku.

REKLAMA

W konsekwencji podatnik użytkujący własny samochód osobowy może odliczać VAT poniesiony przy zakupie usług związanych z eksploatacją tego pojazdu (o ile oczywiście wykorzystuje pojazd do świadczenia usług lub dostawy towarów opodatkowanej VAT). Osobno należy rozważyć sytuację, gdy usługi serwisowe oraz zakup części zamiennych dotyczy samochodów użytkowanych na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.

Zgodnie z przepisami Ustawy VAT w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów osobowych, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł. (art. 86 ust. 7 Ustawy VAT).

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

REKLAMA

W kontekście ww. przepisu wątpliwość budzi możliwość odliczania podatku od różnego rodzaju usług dodatkowych oferowanych zwykle przez firmy leasingowe. Wątpliwość ta wynika z faktu, że ograniczenia przewidziane w art. 86 ust. 7 Ustawy VAT znajdują zastosowanie również w odniesieniu do „innych płatności” przewidzianych w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem oprócz samego udostępnienia samochodu firma leasingowa oferuje często również pakiet usług dodatkowych takich jak m.in. serwis ogumienia, zapewnianie pojazdu zastępczego w przypadku awarii, likwidację ewentualnych szkód, przeglądy technicznie, naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne, wymianę płynów technicznych i akumulatorów itp.

Jeśli odpłatność za usługi tego typu zawarta jest w czynszu i podstawą do ich ustalenia jest umowa najmu, dzierżawy, leasingu lub inna umowa o podobnym charakterze, wówczas należy uznać, że ograniczenia wynikające z ww. przepisów znajdą zastosowanie. Będzie tak również w sytuacji, gdy wprawdzie za usługi dodatkowe ustalono osobną opłatę, jednak wynika ona z tej samej umowy (leasingu, najmu, dzierżawy lub podobnej).

Polecamy: Jakie pułapki podatkowe przy sprzedaży firmowego auta?

Jeśli natomiast dodatkowe świadczenia realizowane są w oparciu o zapisy osobnej umowy serwisowej, podatnik może odliczać VAT z nimi związany w całości. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe.

Często również firma leasingowa nie oferuje klientowi żadnych dodatkowych usług, poza udostępnieniem mu pojazdu. Za serwisowanie samochodu, jego naprawy, wymiany części eksploatacyjnych itp. odpowiedzialny jest sam korzystający. W takim wypadku, o ile samochód wykorzystywany jest przez niego do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, przy nabyciu dodatkowych usług (np. przeglądów technicznych, usług remontowych , wymiany ogumienia itp.) podatnik może w całości odliczyć podatek naliczony ujęty w cenie tych usług.

Będzie tak zarówno w przypadku zakupu usług tego typu jak również w przypadku zakupu części zamiennych do samochodu. W tym zakresie znajdzie bowiem zastosowanie przywołana na wstępie ogólna zasada wyrażona w Ustawie VAT, zgodnie z którą podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA