reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Wady i zalety samochodu służbowego

Wady i zalety samochodu służbowego

W dzisiejszych czasach samochód służbowy jest takim samym narzędziem pracy jak telefon czy komputer. Jakie posiada wady i zalety? Przeczytaj.

Pracownik posiadający samochód firmowy siłą rzeczy jest bardziej dyspozycyjny i bardziej lojalny w stosunku do swojego pracodawcy. Największą wadą takiego auta jest wysoki koszt zarówno samego zakupu jak i utrzymania. Dużym wyzwaniem dla pracodawców jest również przekonanie użytkownika do bezpiecznej jazdy i dbałości o powierzony mu pojazd.

Właściwe użytkowanie samochodu – jak tego dopilnować?

Pracownicy korzystający z samochodów firmowych bardzo często nie przywiązują wagi do dbałości o czystość czy bezpieczną jazdę. Aby wymusić na pracowniku właściwe korzystanie z samochodu należy w swojej firmie wprowadzić politykę samochodową – czyli jasne i klarowne zasady którymi użytkownicy mają się kierować.

W PS określa się zasady przekazania samochodu pracownikowi, kiedy i gdzie może on być tankowany i parkowany, na kim spoczywa obowiązek przeglądów i napraw, jak ma zachować się kierowca w razie wypadku itp. W dokumencie tym powinien znajdować się również taryfikator kar i nagród dla pracowników. Inną metodą, która w doskonały sposób motywuje do szanowania służbowego samochodu jest zaoferowanie pracownikowi możliwość odkupienia auta po okresie eksploatacji.

Polecamy: Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Samochód jako koszt

Utrzymanie floty samochodowej jest dla każdej firmy nie lada wydatkiem. Ich zakup wiąże się z jednorazowym wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych, nie wspominając już o późniejszym utrzymaniu pojazdów.

Każdy przedsiębiorca stara się niwelować koszty poprzez rozpatrywanie alternatyw finansowych, takich jak: leasing, wynajem długoterminowy, kredyt, gotówka. Szuka również oszczędności uzyskanych dzięki kartom paliwowym czy umowom z sieciami serwisowymi.

Samochód jako wizytówka

Jeśli przedsiębiorca przestanie patrzeć na samochody służbowe jedynie z perspektywy ponoszonych kosztów, może okazać się, że taki pojazd ma wartość również niematerialną. Wówczas może on stać się na przykład wizytówką firmy lub kartą przetargową w walce o najlepszych pracowników na rynku pracy. Najlepsi pracownicy muszą być nieustannie motywowani i nagradzani, aby wyrażali chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i osiągania coraz lepszych wyników. Odpowiedni samochód firmowy jest znakiem prestiżu danej firmy, wyposażając swoich pracowników w służbowe auta wysyłamy sygnał o wysokiej jakości naszego przedsiębiorstwa.

Dodatkową możliwością wykorzystania samochodu służbowego jest umieszczenie reklamą na jego masce. Nazwa czy logo firmy widniejąca w odpowiednim miejscu będzie ruchomą reklamą. Dzięki temu nasza marka powinna stawać się coraz bardziej rozpoznawalna.

Polecamy: Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Wnuk

ekspertka BCC ds. podatku dochodowego od osób prawnych i międzynarodowego prawa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama