| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Wady i zalety samochodu służbowego

Wady i zalety samochodu służbowego

W dzisiejszych czasach samochód służbowy jest takim samym narzędziem pracy jak telefon czy komputer. Jakie posiada wady i zalety? Przeczytaj.

Pracownik posiadający samochód firmowy siłą rzeczy jest bardziej dyspozycyjny i bardziej lojalny w stosunku do swojego pracodawcy. Największą wadą takiego auta jest wysoki koszt zarówno samego zakupu jak i utrzymania. Dużym wyzwaniem dla pracodawców jest również przekonanie użytkownika do bezpiecznej jazdy i dbałości o powierzony mu pojazd.

Właściwe użytkowanie samochodu – jak tego dopilnować?

Pracownicy korzystający z samochodów firmowych bardzo często nie przywiązują wagi do dbałości o czystość czy bezpieczną jazdę. Aby wymusić na pracowniku właściwe korzystanie z samochodu należy w swojej firmie wprowadzić politykę samochodową – czyli jasne i klarowne zasady którymi użytkownicy mają się kierować.

W PS określa się zasady przekazania samochodu pracownikowi, kiedy i gdzie może on być tankowany i parkowany, na kim spoczywa obowiązek przeglądów i napraw, jak ma zachować się kierowca w razie wypadku itp. W dokumencie tym powinien znajdować się również taryfikator kar i nagród dla pracowników. Inną metodą, która w doskonały sposób motywuje do szanowania służbowego samochodu jest zaoferowanie pracownikowi możliwość odkupienia auta po okresie eksploatacji.

Polecamy: Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Samochód jako koszt

Utrzymanie floty samochodowej jest dla każdej firmy nie lada wydatkiem. Ich zakup wiąże się z jednorazowym wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych, nie wspominając już o późniejszym utrzymaniu pojazdów.

Każdy przedsiębiorca stara się niwelować koszty poprzez rozpatrywanie alternatyw finansowych, takich jak: leasing, wynajem długoterminowy, kredyt, gotówka. Szuka również oszczędności uzyskanych dzięki kartom paliwowym czy umowom z sieciami serwisowymi.

Samochód jako wizytówka

Jeśli przedsiębiorca przestanie patrzeć na samochody służbowe jedynie z perspektywy ponoszonych kosztów, może okazać się, że taki pojazd ma wartość również niematerialną. Wówczas może on stać się na przykład wizytówką firmy lub kartą przetargową w walce o najlepszych pracowników na rynku pracy. Najlepsi pracownicy muszą być nieustannie motywowani i nagradzani, aby wyrażali chęć ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i osiągania coraz lepszych wyników. Odpowiedni samochód firmowy jest znakiem prestiżu danej firmy, wyposażając swoich pracowników w służbowe auta wysyłamy sygnał o wysokiej jakości naszego przedsiębiorstwa.

Dodatkową możliwością wykorzystania samochodu służbowego jest umieszczenie reklamą na jego masce. Nazwa czy logo firmy widniejąca w odpowiednim miejscu będzie ruchomą reklamą. Dzięki temu nasza marka powinna stawać się coraz bardziej rozpoznawalna.

Polecamy: Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK