reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Nieprawidłowe parkowanie pod blokiem, jazda bez zapiętych pasów po osiedlu, przekroczenie 50 km/h na parkingu pod supermarketem. Za te czynności można dostać mandat, i to niemały. Jakie jeszcze zmiany czekają kierowców?

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji, w 2008 roku na polskich drogach doszło do ponad 49 tyś. wypadków, a rok później do blisko 44 tyś. Liczby te w ostatnich latach utrzymują się na podobnym poziomie, Aby wyeliminować przyczyny kolizji, postanowiono zmodyfikować ustawę "Prawo o ruchu drogowym".

Zgodnie z nowymi przepisami na osiedlach i parkingach przy centrach handlowych będą obowiązywały zasady kodeksu drogowego tak jak na normalnej ulicy, a nieprawidłowo zaparkowane pod blokiem auta zostaną odholowywane na koszt właściciela.

Drogi wewnętrzne jak drogi publiczne

- 4 września 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym" przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dopuszcza ona stosowanie przepisów ruchu drogowego na oznakowanych drogach wewnętrznych oraz osiedlowych strefach zamieszkania.

Nowe przepisy mają za zadanie uzupełnić lukę prawną, która dotychczas nie pozwalała na interwencję policji oraz straży miejskiej, w przypadku łamania prawa na drogach osiedlowych oraz terenach prywatnych. Przykładowo, postawiony na parkingu pod supermarketem znak "zakaz postoju" nie dawał funkcjonariuszowi policji uprawnień do ukarania kierowcy mandatem, ponieważ ten dopuścił się naruszenia normy porządkowej ustanowionej przez właściciela terenu, a nie przepisów ruchu drogowego. Również zarządca terenu nie mógł wystawić mandatu za nieprzestrzeganie regulaminu parkingu, bo nie miał do tego podstaw prawnych. Kierowcy łamiący kodeks drogowy byli więc bezkarni. Wprowadzone na początku września przepisy mają to zmienić – mówi Artur Sulewski, Dyrektor Handlowy LeasePlan Fleet Management.

Przeczytaj również: Czy polisa OC jest kosztem uzyskania przychodu

„Coraz większa liczba pracodawców pozwala na użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych. W efekcie firmowe pojazdy można spotkać na parkingach pod centrami handlowymi, przy supermarketach oraz na osiedlowych uliczkach. Warto więc zwrócić uwagę pracowników na zmiany, jakie od niedawna obowiązują. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów, zarówno firmie, jak i pracownikom” – dodaje Artur Sulewski.

Od września za brak włączonych świateł mijania, niezapięte pasy bezpieczeństwa, czy przekroczenie dozwolonej prędkości można dostać mandat. Dodatkowo na podstawie kodeksu wykroczeń kierowcy zostaną ukarani za uszkodzenie roślinności lub gdy zaparkują samochód w takim miejscu, gdzie będą stwarzali zagrożenie bezpieczeństwa dla innych osób, np. na drodze przeciwpożarowej. Kierowcy, poruszając się po osiedlowych uliczkach, placach przy dworcach, czy parkingach należących galerii handlowych powinni być zatem bardziej ostrożni.

Polecamy serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach
Masz samochód służbowy - uważaj na zmiany w przepisach

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama