REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego
Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy powszechnie powierzają pracownikom samochody służbowe, gdyż z uwagi na charakter pracy często jest to konieczne. W przypadku utraty takiego samochodu przez pracownika, mają dużą szansę odzyskać jego pełną wartość.

O ograniczeniu odpowiedzialności materialnej pracownika wie zapewne większość osób. Za popełnienie błędu pracownicy w zasadzie mogą odpowiadać do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Mniej znanym faktem może być zwiększenie wysokości odszkodowania w przypadku tzw. powierzenia pracownikowi mienia przez pracodawcę, a takim mieniem bez wątpienia jest samochód służbowy.

REKLAMA

Odpowiedzialność pracownika w szerszym zakresie występuje nawet w przypadku, gdy nie podpisał szeregu dokumentów, w których figurowały zwroty mówiące o „powierzeniu mienia”. Należy wskazać, że do zwrotu pełnych kosztów szkody powstałej w wyniku utraty samochodu służbowego nie jest to wcale konieczne. 

Polecamy: Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

REKLAMA

Oczywiście, w celu uniknięcia nieporozumień i udowadniania, co powierzono pracownikowi i że w ogóle to uczyniono, najlepiej potwierdzić ten fakt na piśmie. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Określenie w szczególności, jakiej marki samochód oddaliśmy pracownikowi do świadczenia pracy oraz jego wartości umożliwi ewentualne precyzyjniejsze i łatwiejsze oszacowanie wartości szkody.

Dzięki temu nie tylko pracodawca będzie łatwiej mógł rozliczyć się z pracownikiem w przypadku utraty mienia, ale jednocześnie pracownik będzie miał świadomość swojej odpowiedzialności, a zwłaszcza jej granic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo przekazanie pracownikowi samochodu służbowego nie wystarczy, aby w „sytuacji awaryjnej” odzyskać jego pełną wartość. Pracodawca musi pamiętać, że poza prawidłowym powierzeniem pracownikowi samochodu, musi również zapewnić warunki umożliwiające jego zabezpieczenie. Jeżeli pracodawca nie zagwarantuje pracownikowi możliwości bezpiecznego używania oraz przechowywania samochodu i zostanie on skradziony, to odpowiedzialność pracownika może ulec wyłączeniu. 

Polecamy: Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym

REKLAMA

Pracodawca powinien ponadto mieć świadomość, że pracownik nie ma związanych rąk w walce o wysokość odszkodowania. Jeżeli udowodni, że ktoś przyczynił się do utraty samochodu czy innych narzędzi, które otrzymał od pracodawcy, z pewnością znajdzie to swoje odzwierciedlenie w kwocie odszkodowania, odpowiednio ją zmniejszając. Pracownik może również uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w całości o ile wykaże, że samochód został utracony z przyczyn od niego niezależnych.

Podsumowując, jeżeli pracodawca chce mieć pewność, że za utracone narzędzia pracy dostanie odszkodowanie w pełnej wysokości musi zadbać, aby pracownik nie tylko podpisał odpowiednie dokumenty, ale przede wszystkim zagwarantować mu możliwość bezpiecznego używania i przechowywania powierzonego mienia.

Agnieszka Marczak, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp. J.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA