REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym
Zezwolenie na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poruszanie się po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

REKLAMA

Wyjaśniając w pierwszej kolejności pojęcie „pojazdu nienormatywnego” odwołać należy się do jego definicji ustawowej, zgodnie z którą jest to pojazd lub też zespół pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub też bez ładunku są większe od dopuszczalnych przewidzianych dla danej drogi – art. 4 pkt 25 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. 2004, nr 204, poz. 2086). W praktyce za pojazd nienormatywny uznana będzie np. ciężarówka przewożąca po drodze krajowej towar, której dopuszczalna masa całkowita wynosi np. 30 ton, zaś jej masa rzeczywista ustalona w trakcie kontroli drogowej wyniosła 32 tony.

REKLAMA

Przejazd taką ciężarówką po drodze publicznej jest dozwolony jedynie pod warunkiem uzyskania zezwolenia przewidzianego w art. 64 ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 98, poz.602). Zezwolenie takie wydaje starosta (na czas określony albo nieokreślony) lub też Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (na jednokrotny przejazd w wyznaczonym czasie, po ustalonej trasie), jak również naczelnik urzędu celnego (na jednokrotny przejazd po drogach krajowych, w wyznaczonym czasie, pojazdu przekraczającego granice państwa przy wjeździe na terytorium RP). 

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Istnieje również grupa pojazdów wyłączonych ustawowo z wymogu posiadania takiego zezwolenia, w tym min. pojazdy Policji, Straży Granicznej.

Szczegółowy tryb i warunki wydawania zezwoleń został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych z dnia 16.12.2004 r. (Dz. U. Nr 267, poz. 2660). W treści zezwolenia, w zależności od jego rodzaju, organ je wydający może określić m. in. warunki przejazdu pojazdu nienormatywnego, trasę i godziny takiego przejazdu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zasady prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

Ustalając warunki przejazdu organ może ustalić sposób pilotowania pojazdu nienormatywnego, czas przejazdu po jezdni przeznaczonej dla przeciwnego kierunku ruchu, czy też ograniczenia prędkości.

REKLAMA

Uzyskanie powyższego zezwolenia wymaga złożenia wniosku o jego wydanie i załączenia stosownych dokumentów. Za wydanie zezwolenia pobierane są opłaty. Właściwy organ może wydać takie zezwolenie jedynie gdy przejazd pojazdem nienormatywnym nie będzie zagrażał bezpieczeństwu ruchu. Dlatego też dopuszczalne jest nałożenie na przewoźnika takich ograniczeń, które pozwolą na zapewnienie tego bezpieczeństwa (np. ograniczenie czasu przejazdu do godzin nocnych z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt).

Zgodnie z art. 13 g ustawy o drogach publicznych za przejazd pojazdem nienormatywnym bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu grożą wysokie kary pieniężne. Zapłata kary pieniężnej przez podmiot, wobec którego taką karę nałożono, nie zwalnia od obowiązku uzyskania stosownego zezwolenia, jeżeli zamierza wykonywać przejazd pojazdem nienormatywnym.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA