| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zgodnie z art. 13 g ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. nr 14, poz.60) za przejazd takim pojazdem bez zezwolenia lub też niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu, grożą kary pieniężne.

Karę taką nakłada się przede wszystkim na podmiot wykonujący przejazd. W pewnych jednak okolicznościach ukarane mogą zostać także inne podmioty, tj. nadawca, załadowca czy też spedytor ładunku. Osoby te ponoszą bowiem taką odpowiedzialność, jeżeli dowody i okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, iż miały one wpływ lub też godziły się na powstanie naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego.

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

Wysokość tych kar w zależności od rodzaju naruszeń oraz stopnia ich intensyfikacji określona została w załączniku do w. w. ustawy. Nakładając taką karę organ administracji nie może modyfikować jej ustawowej wysokości, wprowadzając elementy uznaniowe (np. uwzględniając sytuację finansową podmiotu kontrolowanego).

Kara taka ma charakter obiektywny i nakładana jest niezależnie od przyczyny przekroczenia danego parametru pojazdu np. nacisku na osie pojazdu, przekonania kierowcy co do wielkości nacisku, czy też winy kierowcy lub też jej braku.

Jedynym i decydującym kryterium jej nałożenia jest fakt stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnego parametru pojazdu (vide: wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 1998 r., sygn. II SA 1327/97).

Polecamy: Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika

Karę pieniężną wymierza się w decyzji administracyjnej, której nadaje się – z pewnymi wyjątkami – rygor natychmiastowej wykonalności. Czas na jej zapłatę to 21 dni od daty jej wymierzenia. Ukarany może uregulować tą powinność przekazem na rachunek bankowy lub też za pomocą karty płatniczej.

W każdym jednak przypadku zobowiązany jest on do niezwłocznego przekazania dowodu uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją wymierzył. Od decyzji wymierzającej karę pieniężną obowiązany może się odwołać. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku jej zapłaty.

Jednakże w razie uwzględnienia tego odwołania uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi, w terminie 14 dni od daty uchylenia decyzji wymierzającej karę. Należy też pamiętać, iż uiszczenie kary pieniężnej za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie zwalnia z obowiązku uzyskania wymaganego prawem zezwolenia.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »