REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym
Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

REKLAMA

REKLAMA

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zgodnie z art. 13 g ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. nr 14, poz.60) za przejazd takim pojazdem bez zezwolenia lub też niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu, grożą kary pieniężne.

REKLAMA

Karę taką nakłada się przede wszystkim na podmiot wykonujący przejazd. W pewnych jednak okolicznościach ukarane mogą zostać także inne podmioty, tj. nadawca, załadowca czy też spedytor ładunku. Osoby te ponoszą bowiem taką odpowiedzialność, jeżeli dowody i okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, iż miały one wpływ lub też godziły się na powstanie naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego.

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

REKLAMA

Wysokość tych kar w zależności od rodzaju naruszeń oraz stopnia ich intensyfikacji określona została w załączniku do w. w. ustawy. Nakładając taką karę organ administracji nie może modyfikować jej ustawowej wysokości, wprowadzając elementy uznaniowe (np. uwzględniając sytuację finansową podmiotu kontrolowanego).

Kara taka ma charakter obiektywny i nakładana jest niezależnie od przyczyny przekroczenia danego parametru pojazdu np. nacisku na osie pojazdu, przekonania kierowcy co do wielkości nacisku, czy też winy kierowcy lub też jej braku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynym i decydującym kryterium jej nałożenia jest fakt stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnego parametru pojazdu (vide: wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 1998 r., sygn. II SA 1327/97).

Polecamy: Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika

Karę pieniężną wymierza się w decyzji administracyjnej, której nadaje się – z pewnymi wyjątkami – rygor natychmiastowej wykonalności. Czas na jej zapłatę to 21 dni od daty jej wymierzenia. Ukarany może uregulować tą powinność przekazem na rachunek bankowy lub też za pomocą karty płatniczej.

REKLAMA

W każdym jednak przypadku zobowiązany jest on do niezwłocznego przekazania dowodu uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją wymierzył. Od decyzji wymierzającej karę pieniężną obowiązany może się odwołać. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku jej zapłaty.

Jednakże w razie uwzględnienia tego odwołania uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi, w terminie 14 dni od daty uchylenia decyzji wymierzającej karę. Należy też pamiętać, iż uiszczenie kary pieniężnej za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie zwalnia z obowiązku uzyskania wymaganego prawem zezwolenia.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA