REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym
Kary za przejazd pojazdem nienormatywnym

REKLAMA

REKLAMA

Poruszanie się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych, a więc przekraczających ich określone dopuszczalne parametry (np. naciski osi, masę pojazdu lub też jego wymiary) dla danego rodzaju drogi, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Zgodnie z art. 13 g ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (Dz. U. nr 14, poz.60) za przejazd takim pojazdem bez zezwolenia lub też niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu, grożą kary pieniężne.

REKLAMA

Karę taką nakłada się przede wszystkim na podmiot wykonujący przejazd. W pewnych jednak okolicznościach ukarane mogą zostać także inne podmioty, tj. nadawca, załadowca czy też spedytor ładunku. Osoby te ponoszą bowiem taką odpowiedzialność, jeżeli dowody i okoliczności sprawy jednoznacznie wskazują, iż miały one wpływ lub też godziły się na powstanie naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego.

Polecamy: Szkoda komunikacyjna w rozliczeniu kosztorysowym

REKLAMA

Wysokość tych kar w zależności od rodzaju naruszeń oraz stopnia ich intensyfikacji określona została w załączniku do w. w. ustawy. Nakładając taką karę organ administracji nie może modyfikować jej ustawowej wysokości, wprowadzając elementy uznaniowe (np. uwzględniając sytuację finansową podmiotu kontrolowanego).

Kara taka ma charakter obiektywny i nakładana jest niezależnie od przyczyny przekroczenia danego parametru pojazdu np. nacisku na osie pojazdu, przekonania kierowcy co do wielkości nacisku, czy też winy kierowcy lub też jej braku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedynym i decydującym kryterium jej nałożenia jest fakt stwierdzenia przekroczenia dopuszczalnego parametru pojazdu (vide: wyrok Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 1998 r., sygn. II SA 1327/97).

Polecamy: Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika

Karę pieniężną wymierza się w decyzji administracyjnej, której nadaje się – z pewnymi wyjątkami – rygor natychmiastowej wykonalności. Czas na jej zapłatę to 21 dni od daty jej wymierzenia. Ukarany może uregulować tą powinność przekazem na rachunek bankowy lub też za pomocą karty płatniczej.

REKLAMA

W każdym jednak przypadku zobowiązany jest on do niezwłocznego przekazania dowodu uiszczenia kary pieniężnej organowi, który ją wymierzył. Od decyzji wymierzającej karę pieniężną obowiązany może się odwołać. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje obowiązku jej zapłaty.

Jednakże w razie uwzględnienia tego odwołania uiszczona kara pieniężna podlega zwrotowi, w terminie 14 dni od daty uchylenia decyzji wymierzającej karę. Należy też pamiętać, iż uiszczenie kary pieniężnej za przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym, nie zwalnia z obowiązku uzyskania wymaganego prawem zezwolenia.

Aneta Stanisławek, aplikant adwokacki w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA