REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka Sp. j.
Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki
Zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej, a własność samochodu będącego składnikiem majątku spółki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z zasad, na których opiera się konstrukcja spółki cywilnej, jest zasada stałości składu osobowego spółki, jako stosunku prawnego opartego na wzajemnym zaufaniu, lojalności i ścisłej współpracy wspólników.

Zasada ta nie ma jednak charakteru bezwzględnego, a co za tym idzie możliwe są zmiany składu osobowego wspólników spółki cywilnej (zarówno na skutek ustąpienia z niej dotychczasowych wspólników,

REKLAMA

REKLAMA

jak i przystąpienia nowych). Zmianę składu osobowego wspólników spółki cywilnej przewidują przepisy kodeksu cywilnego - może się ona dokonać poprzez ustąpienie wspólnika ze spółki cywilnej: wypowiedzenie udziału (art. 869 k.c.), wypowiedzenie udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika (art. 870 k.c.) oraz na skutek śmierci wspólnika (art. 872 k.c.). Do zmiany składu osobowego może dojść również na skutek przystąpienia nowego wspólnika do spółki (na skutek zawarcia tzw. umowy o przystąpienie do spółki).

Ponieważ zmiana składu osobowego wspólników spółki cywilnej jest możliwa, pojawia się pytanie, czy a jeśli tak, to w jaki sposób zmiana ta wpływa na „majątek” spółki objęty współwłasnością łączną, a w szczególności na składnik majątku bardzo często występujący w spółce cywilnej i służący realizacji celu gospodarczego wspólników – samochód.

Polecamy: Pracodawca ma nauczyć przełożonych dbać o służbowe auto

W przypadku, gdy do zmiany składu osobowego spółki cywilnej dochodzi na skutek przystąpienia nowego wspólnika do spółki, sytuacja przedstawia się w sposób dość nieskomplikowany – nowo przystępujący wspólnik stanie się współwłaścicielem, na zasadzie współwłasności łącznej, samochodu (lub samochodów), które już stanowią składnik majątku spółki. Jeżeli zaś sam wnosi do spółki cywilnej, w formie wkładu, prawo własności samochodu, samochód ten stanie się współwłasnością również „starych” wspólników spółki, do której przystępuje (także na zasadzie współwłasności łącznej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja komplikuje się nieco w przypadkach ustąpienia wspólnika ze spółki cywilnej. Pojawia się bowiem pytanie, czy może on żądać zwrotu samochodu, który jako wkład wniósł do spółki cywilnej.

Zasadą jest, że ustępujący ze spółki cywilnej wspólnik może żądać zwrotu wniesionych wkładów. Zwrot wkładu w naturze następuje jedynie wtedy, gdy rzecz została wniesiona do spółki jedynie do używania (art. 871 § 1 k.c.).

Jeśli więc wspólnik wniósł do spółki samochód tylko do używania, po ustąpieniu ze spółki może domagać się zwrotu samochodu. W sytuacji, gdy do spółki cywilnej, jako wkład niepieniężny, zostało wniesione prawo własności samochodu, po ustąpieniu wspólnika ze spółki, co do zasady, nie może on domagać się zwrotu wniesionego wkładu w naturze (czyli zwrotu samochodu). W takiej sytuacji wspólnikowi wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a jeśli nie została ona w umowie oznaczona - wartość, jaką wkład miał w chwili wniesienia (art. 871 § 1 k.c.). 

Polecamy: Zwrot kosztów za wykorzystywanie samochodu w celach służbowych

Jeżeli wspólnikowi zależy na tym, aby po ustąpieniu przez niego ze spółki cywilnej wniesiony wkład niepieniężny w postaci samochodu podlegał zwrotowi w naturze (a więc zależy mu na tym, aby po jego wystawieniu ze spółki odzyskać samochód, a nie jego równowartość w pieniądzu), należy zastrzec ten fakt w umowie spółki cywilnej. Wspólnicy w umowie spółki mogą się bowiem umówić, iż zwrot wniesionych wkładów nastąpi w naturze.

Przemysław Skipor, Smaga Jaroszyński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA