VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony
REKLAMA
REKLAMA
Dotyczy to:
REKLAMA
- Samochodów, które mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
- Samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
- Pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.
Jeżeli pojazd jest samochodem osobowym to w przypadku leasingu odliczeniu podlega 60 proc. naliczonego do opłat leasingowych podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.
Odlicza się 60 proc. naliczonego do każdej opłaty VAT-u, aż do uzyskania limitu 6.000 zł. Potem naliczony, a nie rozliczony podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu.
Polecamy: Rozliczenie VAT w samochodach firmowych
REKLAMA
Jeżeli leasingujesz pojazd, którego DMC (dopuszczalna masa całkowita) jest mniejsze niż 3,5 tony i chcesz zgodnie z wyżej opisanymi zasadami rozliczać całość podatku VAT z opłat leasingowych, to nie zapomnij zgłosić tego faktu do Twojej firmie leasingowej.
Odbywa się to poprzez wcześniejszą wizytę w okręgowej stacji diagnostycznej, która wystawia zaświadczenie o „VAT-owości” pojazdu, na podstawie którego firma leasingowa, we właściwym wydziale komunikacji uzyskuje stosowny wpis w Twoim dowodzie rejestracyjnym.
Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.