reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

Prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej jest możliwe jeżeli pojazd jest samochodem ciężarowym i spełnia obowiązujące warunki.

Dotyczy to:

  • Samochodów, które mają jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
  • Samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 proc. długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
  • Pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Jeżeli pojazd jest samochodem osobowym to w przypadku leasingu odliczeniu podlega 60 proc. naliczonego do opłat leasingowych podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

Odlicza się 60 proc. naliczonego do każdej opłaty VAT-u, aż do uzyskania limitu 6.000 zł. Potem naliczony, a nie rozliczony podatek VAT stanowi koszt uzyskania przychodu.

Polecamy: Rozliczenie VAT w samochodach firmowych

Jeżeli leasingujesz pojazd, którego DMC (dopuszczalna masa całkowita) jest mniejsze niż 3,5 tony i chcesz zgodnie z wyżej opisanymi zasadami rozliczać całość podatku VAT z opłat leasingowych, to nie zapomnij zgłosić tego faktu do Twojej firmie leasingowej.

Odbywa się to poprzez wcześniejszą wizytę w okręgowej stacji diagnostycznej, która wystawia zaświadczenie o „VAT-owości” pojazdu, na podstawie którego firma leasingowa, we właściwym wydziale komunikacji uzyskuje stosowny wpis w Twoim dowodzie rejestracyjnym.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony
VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama