| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

W przypadku gdy spółka zamierza zmienić warunki umowy kredytowej, w wyniku których ulegnie zmianie okres trwania umowy leasingu pojawia się wątpliwość, czy dla celów podatkowych należy przyjąć, że została zawarta nowa umowa leasingowa.

Zgodnie z art. 17b ustawy o Podatku dochodowym od osób prawnych (pdop), dla celów podatkowych, za umowę leasingu operacyjnego uważa się umowę, która została zawarta na okres nie krótszy niż 40 proc. okresu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu. Suma określonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu.

Polskie Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) podają, że w sytuacji, gdy w trakcie jej trwania następuje podpisanie aneksu do umowy leasingu, może pojawić się wątpliwość, czy okresu od podpisania aneksu do „nowego” końca umowy leasingu nie należy traktować jako nowego okresu umowy leasingowej. W tym przypadku, tak określony okres umowy często nie spełniałby warunków określonych w art. 17b ustawy o Podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem ekspertów PZWLP, podpisanie aneksu do umowy leasingu nie powinno być uważane za zawarcie nowej umowy leasingu. Konsekwentnie, w wyniku przedłużenia tej umowy, dokument po zmianie będzie nadal spełniał warunki przewidziane w ustawie o pdop dla leasingu operacyjnego.

Polecamy: Leasing - podatkowe korzyści i problemy

W związku z tym eksperci radzą, że badając czy umowa spełnia warunki umożliwiające uznanie jej za umowę leasingu operacyjnego, należy brać pod uwagę cały okres jej obowiązywania a nie okres, o który przedłużył tą umowę aneks.

Polecamy: Czy można wrzucić w koszt opłatę wstępną w leasingu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »