reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Wybierając leasing jako sposób na finansowanie można być pewnym, ze obciążenia podatkowe są mniejsze. Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak decydując się na leasing trzeba mieć świadomość, że istnieją również problemy związane z opodatkowaniem.

Tworząc firmową flotę przedsiębiorca może zdecydować się na różne sposoby finansowania:

  • Środek trwały
  • Leasing
  • Najem
  • Prywatny właściciel

Który wybrać?

Na to pytanie eksperci odpowiadaja w formie porównania sposobów finansowania.

Zagadnienie

Podatkowe korzyści i problemy

Środek trwały

Leasing

Najem

Prywatny właściciela

Wartość samochodu - koszty uzyskania przychodu

Wydatek na nabycie nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Amortyzacja. Samochody używane lub ulepszone - amortyzacja przyspieszona. Limit amortyzacji - 20’000 euro dla samochodów osobowych. Samochody nieosobowe - możliwość jednorazowej amortyzacji do 50.000 euro rocznie (dotyczy małych podatników). Nowa definicja samochodu osobowego od 2007r.

Możliwość zaliczenia do kosztów wysokiej wpłaty początkowej, oraz czynszów leasingowych. Samochód osobowy poleasingowy rzadko osiąga wartość 20’000 euro związaną z limitem amortyzowania. Wyjątek – leasing kapitałowy traktowany jak zakup. W stosunku do samochodów osobowych leasing nadal pozostaje najatrakcyjniejszym rozwiązaniem. Od 2007 roku opłata wstępna u podatników prowadzących księgi rachunkowe musi być rozliczana międzyokresowo, czyli proporcjonalnie przez cały okres leasingu.

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu czynszów najmu, nie następuje jednak nabycie pojazdu.

Wydatki na nabycie nie stanowią kosztów uzyskania przychodu

Sprzedaż po okresie używania

Stanowi przychód opodatkowany - z zaliczeniem wartości nie zamortyzowanej w koszty.

Z reguły wartość wykupu jest o wiele niższa, niż cena rynkowa, zatem sprzedaż powoduje powstanie znaczącego dochodu. Można jednak wykupić prywatnie. Z drugiej strony w świetle ostatnich wyroków NSA wykup w ramach umowy leasingu będzie raczej traktowany jako wykup na cele przedsiębiorstwa, bo w ramach umowy, jaką przedsiębiorstwo zawarło.

Nie następuje nabycie pojazdu.

Po upływie sześciu miesięcy kalendarzowych używania można odsprzedać bez podatku, nawet z dużym zyskiem.

Dokumentowanie wydatków

Brak szczególnych obowiązków. Faktury za paliwo - z numerem rejestracyjnym. Nakłady nieremontowe powyżej 3500zl zwiększają amortyzowaną wartość początkową.

Brak szczególnych obowiązków. Faktury za paliwo - z numerem rejestracyjnym. Nakłady nieremontowe powyżej 3500zl stanowią środek trwały - inwestycję w obcym środku trwałym.

Obowiązek prowadzenia kilometrówki dla samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami). Wysoki czynsz najmu nie zawsze zmieści się w limicie wynikającym z kilometrówki. Faktury za paliwo - z numerem rejestracyjnym. Nakłady nieremontowe powyżej 3500zl stanowią środek trwały - inwestycję w obcym środku trwałym

Obowiązek prowadzenia kilometrówki dla samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami). Faktury za paliwo – z numerem rejestracyjnym. Nakładów nie związanych z używaniem pojazdu dla celów służbowych nie zaliczamy w koszty.

Podatek VAT od wartości samochodu.

Ograniczenia
w odliczeniu VAT przy zakupie w stosunku do samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami) do 60% podatku, nie więcej niż 6000zł. W przypadku samochodów osobowych zakupionych po 30.04.2004r. sprzedaż po półrocznym używaniu jest zwolniona z VAT, jednak przed upływem pięciu lat od nabycia niezbędna będzie korekta VAT naliczonego przy zakupie.

Ograniczenia w odliczeniu VAT w stosunku do samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami) do 60% podatku z faktury, nie więcej niż 6000zł w całym okresie leasingu - w leasingu operacyjnym. Leasing kapitałowy traktowany jest jak zakup.

Nie następuje nabycie. Odliczamy VAT od tych wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu..

Odliczamy VAT od tych wydatków, które mogą stanowić koszt uzyskania przychodu. Przy odsprzedaży VAT nie wystąpi.

Podatek VAT od kosztów eksploatacji

Brak prawa do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliw do samochodów osobowych i innych o ładowności do 3,5 t (z wyjątkami). Przy silnikach hybrydowych czy elektrycznych VAT od energii elektrycznej odliczamy zawsze w całości.

Polecamy: Rodzaje leasingu a amortyzacja

Autor: Arkadiusz Jakubiec, Armada-FM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama