Leasingując samochód płacimy VAT
REKLAMA
REKLAMA
Każdy przedsiębiorca, który wybiera leasing jako rodzaj finansowania przy nabyciu samochodu zastanawia się nad kwestią opodatkowania tej transakcji. Czy klient firmy leasingowej jest obciążony podatkiem od środków transportu z VAT, czy bez podatku VAT?
REKLAMA
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) podaje, że zobowiązanie podatkowe w podatku od środków transportowych ciąży na leasingodawcy (wynajmującym) jako właścicielu pojazdu.
Zdaniem ekspertów związku więcej argumentów przemawia za uznaniem, że obowiązek leasingobiorcy w stosunku do leasingodawcy stanowi zobowiązanie cywilnoprawne sprecyzowane w zawartej umowie leasingu (wynajmu).
REKLAMA
Nie jest to zapłata podatku, gdyż leasingobiorca nie jest podatnikiem tego podatku a uregulowanie przez niego podatku w zastępstwie leasingodawcy mogłoby zostać uznane za nieskuteczne. Należy ją więc traktować jako należność otrzymaną z tytułu odpłatnego świadczenia usług.
W opinii PZWLP refaktura wydatków związanych z umową leasingu, w tym kwota podatku od środków transportowych podlega zakwalifikowaniu jako wynagrodzenie za usługi i należy opodatkować ją podatkiem VAT. Pisma organów podatkowych najczęściej potwierdzają to stanowisko.
W związku z tym obciążenie leasingobiorcy podatkiem od środków transportu przez leasingodawcę jest opodatkowane podatkiem VAT.
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Deloitte
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.