| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasingując samochód płacimy VAT

Leasingując samochód płacimy VAT

Firmy, których działalność polega na leasingu samochodów opłacają niekiedy podatek od posiadanych środków transportu. Istnieje zatem wątpliwość czy refakturowane na leasingobiorcę koszty z tego tytułu powinny być obciążane podatkiem VAT.

Każdy przedsiębiorca, który wybiera leasing jako rodzaj finansowania przy nabyciu samochodu zastanawia się nad kwestią opodatkowania tej transakcji. Czy klient firmy leasingowej jest obciążony podatkiem od środków transportu z VAT, czy bez podatku VAT?

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) podaje, że zobowiązanie podatkowe w podatku od środków transportowych ciąży na leasingodawcy (wynajmującym) jako właścicielu pojazdu.

Zdaniem ekspertów związku więcej argumentów przemawia za uznaniem, że obowiązek leasingobiorcy w stosunku do leasingodawcy stanowi zobowiązanie cywilnoprawne sprecyzowane w zawartej umowie leasingu (wynajmu).

Nie jest to zapłata podatku, gdyż leasingobiorca nie jest podatnikiem tego podatku a uregulowanie przez niego podatku w zastępstwie leasingodawcy mogłoby zostać uznane za nieskuteczne. Należy ją więc traktować jako należność otrzymaną z tytułu odpłatnego świadczenia usług.

W opinii PZWLP refaktura wydatków związanych z umową leasingu, w tym kwota podatku od środków transportowych podlega zakwalifikowaniu jako wynagrodzenie za usługi i należy opodatkować ją podatkiem VAT. Pisma organów podatkowych najczęściej potwierdzają to stanowisko.

W związku z tym obciążenie leasingobiorcy podatkiem od środków transportu przez leasingodawcę jest opodatkowane podatkiem VAT.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, Deloitte

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK