| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Jeżeli chcesz zawiesić na jakiś czas swoją działalność gospodarczą – koniecznie przeczytaj o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących tej kwestii.

Z dniem 31 marca 2009 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) określające tryb zgłaszania zawieszenia działalności gospodarczej oraz jej wpisu do ewidencji.

Stanowią one swoiste uzupełnienie procesu tworzenia ram prawnych zapoczątkowanych ustawą z 10 lipca 2008 r. O zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2008 r. nr 141, poz. 888), dzięki którym osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskały w końcu możliwość okresowego zawieszenia prowadzonej przez siebie działalności.

Obowiązujące przed tym dniem przepisy nie pozwalały na wykonywanie działalności gospodarczej z przerwami, jako niezgodnej z ideą podejmowania tego rodzaju aktywności zawodowej, bez wyrejestrowania przedsiębiorcy w ewidencji działalności gospodarczej.

Tak ukształtowany stan prawny rodził liczne komplikacje po stronie przedsiębiorców, którzy ze względu na przemijające trudności finansowe lub też sezonowość świadczonych przez siebie usług nie byli w stanie w sposób stały opłacać, ani składek z tytułu ubezpieczeń społecznych, ani też odprowadzać podatku.

Przedsiębiorca uprawniony

W świetle wskazanej nowelizacji przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Za takiego uznaje się przedsiębiorcę, który nie nawiązał stosunku pracy z pracownikami, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. Oznacza to jednocześnie, że przytoczony przepis nie obejmuje osób pracujących dla danego przedsiębiorcy na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak na przykład umowa zlecenia.

W tym kontekście należy również pamiętać, że w przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne wyłącznie pod warunkiem zawieszenia jej przez wszystkich wspólników.

Okres zawieszenia

Zawieszenie działalności gospodarczej może być dokonane na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy.


Czynności prowadzące do zawieszenia

Chcąc okresowo zawiesić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien przede wszystkim złożyć wniosek o wpis o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej we właściwym miejscowo organie ewidencji działalności gospodarczej.

Minister Sprawiedliwości ustalił odrębnym rozporządzeniem wzór nowych wniosków o wpis o zawieszeniu działalności gospodarczej. Wzory takich wniosków dostępne będą w gminnych placówkach prowadzących ewidencje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK