Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej znajduje swoją podstawę w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr. 245, poz. 1810). Rozporządzenie zawiera katalog wydatków stanowiących pomoc de minimis.
REKLAMA
REKLAMA
W oparciu o ustawę z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, podmiot, który prowadzi zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej), jest zwolniony wobec tego zakładu z niektórych podatków i opłat. Pochodzące ze zwolnień środki przekazywane są w 90% na utworzone w tym celu konto, czyli Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Obowiązek jego utworzenia ma każdy pracodawca, który prowadzi zakład pracy chronionej.
To, w jaki sposób wydatkowane będą pochodzące ze zwolnień środki, określa wskazane wcześniej rozporządzenie. Co więcej, w celu zakwalifikowania wydatków jako pomoc de minimis musi zostać spełniony warunek przeznaczenia ich na cele w nim wskazane. Za dzień udzielenia pomocy de minimis uznawany jest dzień wydatkowania środków zgromadzonych na koncie ZFRON.
Polecamy: Pomoc de minimis 2012
Uznanie wydatku z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pomoc de minimis, powoduje powstanie po stronie przedsiębiorcy obowiązek uzyskania zaświadczenia potwierdzającego wysokość i charakter zrealizowanego wsparcia. Aby go otrzymać przedsiębiorca musi wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Do wniosku powinien załączyć:
- informację o dokonaniu wydatku kwalifikującego się do uznania go za pomoc de minimis;
- zaświadczenia o pomocy de minimis jaką otrzymał w bieżącym roku kalendarzowym oraz w ciągu dwóch lat poprzedzających rok bieżący lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie;
- informację o każdej innej pomocy jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych na dany projekt, z którym związana jest pomoc de minimis o poświadczenie której wnioskował;
- oświadczenie, że nie jest przedsiębiorcą znajdującym się w trudnej sytuacji (zgodnie z Wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244 z 1.10.2004));
- wyciąg z konta ZFRON.
Organ może wystawić zaświadczenie o pomocy de minimis dopiero w momencie potwierdzenia wydatków. Wydający zaświadczenie musi mieć pewność, że zakład pracy chronionej nie przekroczył maksymalnego poziomu dla pomocy de minimis. Na postanowienie odmowy wydania zaświadczenia przedsiębiorcy przysługuje zażalenie.
Polecamy: Pomoc de minimis - formularze
W przypadku tego rodzaju pomocy de minimis należy pamiętać, że kwota pomocy nie może wynieść więcej niż 81% wartości zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.