REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej

Milewski Marcin
Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej
Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej

REKLAMA

REKLAMA

Wydatek z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) może stanowić pomoc de minimis. Ekspert podpowiada jakie obowiązki spoczywają na przedsiębiorcy, który chce skorzystać z pomocy de minimis dla zakładów pracy chronionej.

Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej znajduje swoją podstawę w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr. 245, poz. 1810). Rozporządzenie zawiera katalog wydatków stanowiących pomoc de minimis.

REKLAMA

REKLAMA

W oparciu o ustawę z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, podmiot, który prowadzi zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej), jest zwolniony wobec tego zakładu z niektórych podatków i opłat. Pochodzące ze zwolnień środki przekazywane są w 90% na utworzone w tym celu konto, czyli Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON). Obowiązek jego utworzenia ma każdy pracodawca, który prowadzi zakład pracy chronionej.

To, w jaki sposób wydatkowane będą pochodzące ze zwolnień środki, określa wskazane wcześniej rozporządzenie. Co więcej, w celu zakwalifikowania wydatków jako pomoc de minimis musi zostać spełniony warunek przeznaczenia ich na cele w nim wskazane. Za dzień udzielenia pomocy de minimis uznawany jest dzień wydatkowania środków zgromadzonych na koncie ZFRON.

Polecamy: Pomoc de minimis 2012

Uznanie wydatku z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pomoc de minimis, powoduje powstanie po stronie przedsiębiorcy obowiązek uzyskania zaświadczenia potwierdzającego wysokość i charakter zrealizowanego wsparcia. Aby go otrzymać przedsiębiorca musi wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Do wniosku powinien załączyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • informację o dokonaniu wydatku kwalifikującego się do uznania go za pomoc de minimis;
  • zaświadczenia o pomocy de minimis jaką otrzymał w bieżącym roku kalendarzowym oraz w ciągu dwóch lat poprzedzających rok bieżący lub oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie;
  • informację o każdej innej pomocy jaką otrzymał w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowanych na dany projekt, z którym związana jest pomoc de minimis o poświadczenie której wnioskował;
  • oświadczenie, że nie jest przedsiębiorcą znajdującym się w trudnej sytuacji (zgodnie z  Wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244 z 1.10.2004));
  • wyciąg z konta ZFRON.

Organ może wystawić zaświadczenie o pomocy de minimis dopiero w momencie potwierdzenia wydatków. Wydający zaświadczenie musi mieć pewność, że zakład pracy chronionej nie przekroczył maksymalnego poziomu dla pomocy de minimis. Na postanowienie odmowy wydania zaświadczenia przedsiębiorcy przysługuje zażalenie.

Polecamy: Pomoc de minimis - formularze

W przypadku tego rodzaju pomocy de minimis należy pamiętać, że kwota pomocy nie może wynieść więcej niż 81% wartości zwolnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA