REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Aleksandra Kłoczko
Zasady korzystania z pomocy de minimis. Fot. Fotolia
Zasady korzystania z pomocy de minimis. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Pomoc de minimis na tle Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

REKLAMA

Zgodnie z artykułem 107 ust.1 TfUE wszelka pomoc przyznana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych, która zakłóca bądź grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom, w zakresie w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi- jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

REKLAMA

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę wsparcia udzielanego przez państwo, ponieważ jest to pomoc, która z góry została uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem i w związku z tym nie wymaga wcześniejszej notyfikacji i uzyskania zgody Komisji. Sama nazwa pochodzi od łacińskiej paremii „de minimis non curat lex” (prawo nie troszczy się o drobiazgi), ponieważ odnosi się ona do pomocy, która ze względu na swoją niewielką wartość nie powoduje zakłócenia konkurencji w skali unijnej a więc nie stanowi ona pomocy w rozumieniu artykułu 107 ust.1 TfUE. 

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

Rozporządzenie Komisji w sprawie pomocy de minimis

REKLAMA

Pomoc de minimis jest udzielana przedsiębiorstwom przez państwo w ramach programu pomocowego albo jako pomoc indywidualna. W ramach rozporządzenia KE nr 1407/2013 pomoc może być przyznana przedsiębiorstwom we wszystkich sektorach, z wyjątkiem sektora rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady nr 104/2000; sektorem produkcji produktów rolnych; sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych (w niektórych przypadkach); działalności wywozowej oraz do pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

W celu zakwalifikowania pomocy jako de minimis, całkowita kwota pomocy przyznanej przez państwo- jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 200tys. EUR w okresie trzech lat podatkowych. Natomiast, jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo świadczące usługi w  zakresie drogowego transportu towarów- pomoc ta nie może przekroczyć kwoty 100tys. EUR. Ponadto, pomoc de minimis, nie może być przeznaczona na zakup pojazdów przeznaczonych do transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustanowione pułapy są wartościami brutto, stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, niezależnie również od tego czy pomoc jest przyznawana przez państwo bądź jest ona finansowana z zasobów Unii.

Formy pomocy de minimis

Pomoc de minimis jest przyznawana w formie dotacji lub dopłat do oprocentowania. W niektórych przypadkach, pomoc może być udzielona również w formie pożyczek, dokapitalizowania, środków finansowych ryzyka przyjmujących postać inwestycji kapitałowych i quasi-kapitałowych oraz pomoc w formie gwarancji.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Wnioski w sprawie pomocy de minimis

Projekt programu pomocowego (z wyłączeniem pomocy indywidualnej), którego celem jest udzielenie pomocy de minimis musi zostać zgłoszony do Prezesa UOKiK, który może przedstawić swoje ewentualne zastrzeżenia.

W celu uzyskania pomocy należy dostarczyć podmiotowi udzielającemu pomocy informacje dotyczące: wnioskodawcy, sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, prowadzonej działalności gospodarczej oraz pomocy wcześniej już otrzymanej. Wzory wniosków, które należy złożyć są określone w załączniku do Rozporządzenia Rady z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

Firmy chętnie korzystają z pomocy de minimis

Zmiany po pierwszym stycznia 2014

Rozporządzenie KE nr 1407/2013 weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014. Zgodnie z artykułem 7, przepisy Rozporządzenia stosuje się również do pomocy przyznanej przed jego wejściem w życie, jeżeli pomoc ta spełnia zawarte w Rozporządzeniu warunki.

Nowe Rozporządzenie zwiększyło pułap dopuszczalnej pomocy de minimis dla sektora drogowego transportu pasażerskiego ze 100tys. EUR do 200tys. EUR. Został zwiększony również katalog beneficjentów- pomoc de minimis jest teraz również dostępna dla sektora  węglowego. 

Pomoc de minimis co do zasady nie może być przeznaczona na ratowanie zadłużonego przedsiębiorstwa. Od stycznia 2014 roku nastąpiły zmiany dotyczące definicji trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby stwierdzić, że działalność gospodarcza znajduje się w trudnej sytuacji, będzie trzeba wykazać jedynie tzw. sztywne kryteria, nie będzie więc można tak jak do tej pory opierać się w tym zakresie na kryteriach miękkich. Bez zmian pozostanie jednak założenie, że podmiot funkcjonujący na rynku krócej niż trzy lata nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako „przedsiębiorstwo znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej”, chyba że toczy się w jego sprawie zbiorowe postępowanie upadłościowe.

Zapraszamy do dyskusji na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA