REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Aleksandra Kłoczko
Zasady korzystania z pomocy de minimis. Fot. Fotolia
Zasady korzystania z pomocy de minimis. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Pomoc de minimis na tle Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

REKLAMA

Zgodnie z artykułem 107 ust.1 TfUE wszelka pomoc przyznana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych, która zakłóca bądź grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom, w zakresie w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi- jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

REKLAMA

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę wsparcia udzielanego przez państwo, ponieważ jest to pomoc, która z góry została uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem i w związku z tym nie wymaga wcześniejszej notyfikacji i uzyskania zgody Komisji. Sama nazwa pochodzi od łacińskiej paremii „de minimis non curat lex” (prawo nie troszczy się o drobiazgi), ponieważ odnosi się ona do pomocy, która ze względu na swoją niewielką wartość nie powoduje zakłócenia konkurencji w skali unijnej a więc nie stanowi ona pomocy w rozumieniu artykułu 107 ust.1 TfUE. 

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

Rozporządzenie Komisji w sprawie pomocy de minimis

REKLAMA

Pomoc de minimis jest udzielana przedsiębiorstwom przez państwo w ramach programu pomocowego albo jako pomoc indywidualna. W ramach rozporządzenia KE nr 1407/2013 pomoc może być przyznana przedsiębiorstwom we wszystkich sektorach, z wyjątkiem sektora rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady nr 104/2000; sektorem produkcji produktów rolnych; sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych (w niektórych przypadkach); działalności wywozowej oraz do pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

W celu zakwalifikowania pomocy jako de minimis, całkowita kwota pomocy przyznanej przez państwo- jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 200tys. EUR w okresie trzech lat podatkowych. Natomiast, jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo świadczące usługi w  zakresie drogowego transportu towarów- pomoc ta nie może przekroczyć kwoty 100tys. EUR. Ponadto, pomoc de minimis, nie może być przeznaczona na zakup pojazdów przeznaczonych do transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustanowione pułapy są wartościami brutto, stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, niezależnie również od tego czy pomoc jest przyznawana przez państwo bądź jest ona finansowana z zasobów Unii.

Formy pomocy de minimis

Pomoc de minimis jest przyznawana w formie dotacji lub dopłat do oprocentowania. W niektórych przypadkach, pomoc może być udzielona również w formie pożyczek, dokapitalizowania, środków finansowych ryzyka przyjmujących postać inwestycji kapitałowych i quasi-kapitałowych oraz pomoc w formie gwarancji.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Wnioski w sprawie pomocy de minimis

Projekt programu pomocowego (z wyłączeniem pomocy indywidualnej), którego celem jest udzielenie pomocy de minimis musi zostać zgłoszony do Prezesa UOKiK, który może przedstawić swoje ewentualne zastrzeżenia.

W celu uzyskania pomocy należy dostarczyć podmiotowi udzielającemu pomocy informacje dotyczące: wnioskodawcy, sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, prowadzonej działalności gospodarczej oraz pomocy wcześniej już otrzymanej. Wzory wniosków, które należy złożyć są określone w załączniku do Rozporządzenia Rady z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

Firmy chętnie korzystają z pomocy de minimis

Zmiany po pierwszym stycznia 2014

Rozporządzenie KE nr 1407/2013 weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014. Zgodnie z artykułem 7, przepisy Rozporządzenia stosuje się również do pomocy przyznanej przed jego wejściem w życie, jeżeli pomoc ta spełnia zawarte w Rozporządzeniu warunki.

Nowe Rozporządzenie zwiększyło pułap dopuszczalnej pomocy de minimis dla sektora drogowego transportu pasażerskiego ze 100tys. EUR do 200tys. EUR. Został zwiększony również katalog beneficjentów- pomoc de minimis jest teraz również dostępna dla sektora  węglowego. 

Pomoc de minimis co do zasady nie może być przeznaczona na ratowanie zadłużonego przedsiębiorstwa. Od stycznia 2014 roku nastąpiły zmiany dotyczące definicji trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby stwierdzić, że działalność gospodarcza znajduje się w trudnej sytuacji, będzie trzeba wykazać jedynie tzw. sztywne kryteria, nie będzie więc można tak jak do tej pory opierać się w tym zakresie na kryteriach miękkich. Bez zmian pozostanie jednak założenie, że podmiot funkcjonujący na rynku krócej niż trzy lata nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako „przedsiębiorstwo znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej”, chyba że toczy się w jego sprawie zbiorowe postępowanie upadłościowe.

Zapraszamy do dyskusji na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  REKLAMA

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Do jakich aut? Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10 - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  REKLAMA