Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?
REKLAMA
REKLAMA
Przy ustalaniu obydwu stanów zatrudnienia pracowników trzeba podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
REKLAMA
Jakie dokumenty należy złożyć
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (druk Wn-D) wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (druk INF-D-P) oraz formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jeśli wnioskodawca prowadzi działalność w sektorach rolnictwa lub rybołówstwa (druk INF-O-PP).
Kogo należy uwzględniać, wyliczając wskaźnik zatrudnienia
W części D.5 wniosku o wypłatę dofinansowania (Wn-D) pracodawcy mają obowiązek podać informacje o stanach zatrudnienia w danym okresie sprawozdawczym. Wnioskodawcy mają obowiązek wykazywania dwóch stanów zatrudnienia:
REKLAMA
● wyliczanego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej ustawa o rehabilitacji (poz. 37-38 formularza) - art. 21 ust. 1 i 5 w zw. z art. 28 ust. 3 ustawy (patrz Tabela 1) oraz art. 2a (zasady wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych),
● wyliczanego na podstawie art. 2 pkt 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. (dalej: rozporządzenie unijne) oraz art. 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia (poz. 39-42 formularza - patrz Tabela 2).
1. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie ustawy o rehabilitacji
Osoby wliczane do stanu zatrudnienia | Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia |
- osoby zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, - osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia (wobec wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania) lub połowy najniższego wynagrodzenia (wobec pozostałych wykonawców). | - pracownicy niepełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym - bez względu na podstawę jego udzielenia, - pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym, którego obowiązek udzielenia przewidują odrębne ustawy, - pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie wychowawczym, - pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie rodzicielskim, - pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego, - pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej, - pracownicy pełnosprawni będący uczestnikami OHP, - pracownicy pełnosprawni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, - osoby pełnosprawne wykonujące pracę nakładczą. |
2. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie rozporządzenia unijnego
Osoby wliczane do wskaźnika stanu zatrudnienia | Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia |
● pracownicy, ● osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego (np. osoby wykonujące pracę nakładczą), ● właściciele - kierownicy, ● partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe (np. wspólnicy/partnerzy w spółkach) - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne. | ● praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym, ● pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim - dotyczy to także dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ● pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne. |
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!
Za których pracowników można uzyskać dofinansowanie
REKLAMA
Przy ustalaniu obydwu wielkości stanów zatrudnienia pracowników należy podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. A zatem, np. jeśli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wówczas za ten miesiąc należy wyliczyć wartość ułamkową jego wymiaru czasu pracy proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu w danym okresie sprawozdawczym.
Dofinansowanie przysługuje jedynie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy są zaliczani do stanu zatrudnienia ustalanego na podstawie ustawy o rehabilitacji. Dlatego pracodawcy nie otrzymają dofinansowania do wynagrodzenia np. niepełnosprawnego wspólnika w spółce, który jest wliczany do bieżącego stanu zatrudnienia, jeśli nie jest on pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy.
Osobę niepełnosprawną - na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji - wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Z orzeczenia musi wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.
Zobacz również: Elastyczny czas pracy - fakty i mity
REKLAMA
REKLAMA