REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.

Przy ustalaniu obydwu stanów zatrudnienia pracowników trzeba podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

REKLAMA


Jakie dokumenty należy złożyć


Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (druk Wn-D) wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (druk INF-D-P) oraz formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jeśli wnioskodawca prowadzi działalność w sektorach rolnictwa lub rybołówstwa (druk INF-O-PP).


Kogo należy uwzględniać, wyliczając wskaźnik zatrudnienia


W części D.5 wniosku o wypłatę dofinansowania (Wn-D) pracodawcy mają obowiązek podać informacje o stanach zatrudnienia w danym okresie sprawozdawczym. Wnioskodawcy mają obowiązek wykazywania dwóch stanów zatrudnienia:

REKLAMA


● wyliczanego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej ustawa o rehabilitacji (poz. 37-38 formularza) - art. 21 ust. 1 i 5 w zw. z art. 28 ust. 3 ustawy (patrz Tabela 1) oraz art. 2a (zasady wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych),

● wyliczanego na podstawie art. 2 pkt 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. (dalej: rozporządzenie unijne) oraz art. 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia (poz. 39-42 formularza - patrz Tabela 2).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


1. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie ustawy o rehabilitacji

 

Osoby wliczane do stanu zatrudnienia
(art. 2 k.p. oraz art. 28 ust. 3 ustawy
o rehabilitacji)

Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia
(art. 26b ust. 3 w zw. z art. 21 ust. 1 i 5 w zw. z 28 ust. 3
stawy o rehabilitacji)

- osoby zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,

- osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia (wobec wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania) lub połowy najniższego wynagrodzenia (wobec pozostałych wykonawców).

- pracownicy niepełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym - bez względu na podstawę jego udzielenia,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym, którego obowiązek udzielenia przewidują odrębne ustawy,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie wychowawczym,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie rodzicielskim,

- pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,

- pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,

- pracownicy pełnosprawni będący uczestnikami OHP,

- pracownicy pełnosprawni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,

- osoby pełnosprawne wykonujące pracę nakładczą.

2. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie rozporządzenia unijnego

 

Osoby wliczane do wskaźnika stanu zatrudnienia
(art. 5 zał. 1 do rozporządzenia unijnego)

Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia
(art. 5 zał. 1 do rozporządzenia unijnego)

● pracownicy,

● osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego (np. osoby wykonujące pracę nakładczą),

● właściciele - kierownicy,

● partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe (np. wspólnicy/partnerzy w spółkach) - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne.

● praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym,

● pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim - dotyczy to także dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

● pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne.


 Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

 


Za których pracowników można uzyskać dofinansowanie

REKLAMA


Przy ustalaniu obydwu wielkości stanów zatrudnienia pracowników należy podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. A zatem, np. jeśli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wówczas za ten miesiąc należy wyliczyć wartość ułamkową jego wymiaru czasu pracy proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu w danym okresie sprawozdawczym.


Dofinansowanie przysługuje jedynie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy są zaliczani do stanu zatrudnienia ustalanego na podstawie ustawy o rehabilitacji. Dlatego pracodawcy nie otrzymają dofinansowania do wynagrodzenia np. niepełnosprawnego wspólnika w spółce, który jest wliczany do bieżącego stanu zatrudnienia, jeśli nie jest on pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy.


Osobę niepełnosprawną - na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji - wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Z orzeczenia musi wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.


Zobacz również:
Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA