REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca - zmiany

REKLAMA

Szykują się zmiany w zezwoleniach na prcę cudzoziemców. Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość, tak jak do tej pory, po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca, na jednoczesne złożenie wniosku o jego przedłużenie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Zezwolenie na pracę cudzoziemca


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w rozporządzeniu proponuje natomiast zmiany, które uniemożliwią firmom składanie wniosków o przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca, w chwili jego otrzymania.

REKLAMA

- Dotychczasowe składanie przez przedsiębiorców wniosków o przedłużenie zezwolenia bezpośrednio po jego uzyskaniu wynikało z chęci jak najszybszego ustalenia przez jaki okres cudzoziemiec będzie mógł pracować u pracodawcy. Informacja ta jest niezbędna dla dalszego zatrudnienia w zakładzie pracy lub przygotowania ewentualnego zastępstwa. Nie można przypisywać pracodawcom złej woli, a jedynie chęć zabezpieczenia się przed problemami kadrowymi z jakimi mogą się zmagać, jeśli informację o nieprzedłużeniu zezwolenia na pracę otrzymają w ostatnim momencie - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Zdaniem Konfederacji Lewiatan w rozporządzeniu należy doprecyzować przepis, który po nowelizacji będzie wskazywał, iż podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przy składaniu wniosku o zezwolenie na pracę przedstawia (a nie dołącza) odpowiednią dokumentację. Dotychczas przepis nakazywał jej dołączenie do wniosku o zezwolenie. Wydawałoby się więc, że z perspektywy przedsiębiorców to ułatwienie, dzięki któremu będą mogli wielokrotnie, przynajmniej w części przedstawiać te same odpisy czy kopie dokumentów, a nie dołączać każdorazowo cały ich zestaw. Jednak ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyjaśnił, iż wnioskodawca będzie przedstawiał oryginały dokumentów, ale do akt sprawy będą dołączane ich kopie. To sformułowanie niejednoznacznie kształtuje sytuację powierzającego pracę, ponieważ nie wiadomo czy razem z oryginałami ma przygotować także kopie, które zostaną dołączone do akt, czy może kopie te organ wykona we własnym zakresie. Według Konfederacji Lewiatan, przepis ten wymaga skonkretyzowania.

Konfederacja Lewiatan pozytywnie odnosi się do zniesienia wymogu przedstawiania przez powierzającego pracę odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru w związku z tym, iż informacje w nim zawarte są dostępne na stronach internetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Deregulacja zawodu doradcy podatkowego

Ponadto, niezrozumiałe jest dlaczego rozporządzenie po nowelizacji przestanie dopuszczać możliwość złożenia kopii umowy spółki i zacznie wymagać jej oryginału. Konfederacja Lewiatan rozumie, iż procedura w sprawie wydania zezwolenia o pracę toczy się w trybie przepisów postępowania administracyjnego. Tym niemniej, należy zauważyć, iż przepisy postępowania administracyjnego dopuszczają możliwość składania kopii dokumentów poświadczonych za zgodność z oryginałem np. przez adwokata lub radcę prawnego. Konfederacja Lewiatan rekomenduje odejście od obowiązku przedstawiania oryginału umowy spółki na rzecz poświadczonej kopii lub wprowadzenie możliwości przekazywania dokumentów w obu formach.

Zobacz: Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA